Комисија чека допуну папира за станове за избеглице
– Више од половине пријава пристиглих на конкурсу за доделу 276 станова
избеглим породицама није потпуно – каже председник комисије Жарко Мићин. – Од 692 пријаве које су стигле градској комисији за решавање стамбених потреба лицама избеглим с подручја Босне и Херцеговине и Хрватске, чак 437 кандидата није доставило потпуну документацију па је комисија тражила да је допуне. Очекујемо да до краја августа добијемо од породица допуну да бисмо могли формирати ранг-листу, која би требало да буде објављена крајем октобра.
По Мићиновим речима, та ранг-листа неће бити и коначна јер ће избегла лица имати право да уложе жалбу.
– Комисија је утврдила да је 315 кандидата за станове доставило потпуну пријаву. По ономе што смо видели, на конкурс су се махом јавиле породице с једним дететом и више њих, док је за кров над главом конкурисао мали број самаца. Још није утврђена структура станова јер ће величина бити одређена на основу потреба. Када будемо имали комплетну слику о томе ко има право на стан, одредиће се која квадратура станова треба да се гради – истакао је Мићин.
Изградња станова требало би да почне почетком 2017. године, а до краја ове треба да се заврши пројектна документација.
– Градилиште треба да се отвори између ветерничких лица Радничке и Војводе Путника. Завршна је пројектна документација, док је Град Нови Сад преко ЗИГ-а преузео обавезу пројектовања инфраструктуре. Новац за станове – 14 милиона евра – обезбеђен је из донација Фонда Регионалног стамбеног пројекта преко Банке за развој Савета Европе. Станове ће избегла лица добити у закуп по повољним условима на одређени период, али ће моћи и да их откупе у оквиру потпројекта 4 и 5 Регионалног стамбеног програма – истиче Мићин.
Наглашава да ће Град Нови Сад аплицирати и за новац ради изградње 152 стана у Футогу.
– У Новом Саду живи 26.982 лица са статусом избеглих и 25.415 избелица које су у међувремену стекле личну карту с пребивалиштем у нашем граду, а имају право на помоћ у интеграцији и стамбеном збрињавању – истиче Мићин. – Право на стан имају избеглице без имовине, затим они који имовину не могу да користе у земљи порекла или другој републици ратом захваћеног поручја, да од тренутка стицања избегличког статуса непокретну имовину нису продали, заменили или поклонили, да немају приходе којима би могли стећи стан, да нису корисници другог програма стамбеног збрињавања и да су претходне две године пријављени на подручју града Новог Сада.
По речима председника Комисије за решавање стамбених потреба избелих лица, максималан број бодова који се може добити на основу чланова домаћинства је 50.
– Бодоваће се стамбена ситуација, где породица живи, да ли у колективном центру или у изнајмљеном простору без хигијенско-санитарих услова. Гледаће се материјални положај, приходи у односу на просечну месечну зараду, затим смањење или губитак радне способности или телесно оштећење подносиоца и чланова његове породице... Уколико више пријављених има исти број бодова, предност ће имати онај ко има више малолетне деце, већи број чланова домаћинства, трудну жену у домаћинству, дуже живи на подручју локалне самоуправе...
З. Делић