Како дрогама рећи не
Генерална скупштина УН-а је 1987. године прогласила 26. јун Међународним даном борбе против злоупотребе дрога и незаконите трговине дрогама.
Циљ је јасан, а то је да се постигне да међународно друштво буде без дрога, па се тако и Дом здравља „Нови Сад“ укључио у обележавање овог дана. Испред три амбуланте у граду налазили су се промо штандови са по једним специјалистом психијатром и медицинском сестром.
- Заинтересовани су на нашим пултовима могли добити све информације везане за тему о злоупотреби психоактивних супстанци, а које су усмерене ка грађанима свих узраста, јер су они важне карике у ланцу превенције и борбе против злоупотребе дрога - рекла је специјалиста психијатар Милена Голубски. - Болести зависности су, нажалост, велики проблем на нашем подручју из разлога што смо ми још увек земља у транзицији, али и због нашег геополтичког положаја. Добро је што је у последњих неколико година све је мањи број новопријављених пацијената за лечење од злоупотребе и коришћења психоактивних супстанци.
У евидентирању нових пацијената, по речима Милене Голубски, учествују Дом здравља, Клинички центар, суд, затвор, полиција, а документација и евиденција новопридошлих пацијената је шифрована и не може бити никакве злоупотребе, те наша саговорница наглашава да пацијенти немају потребу да се плаше од такве евиденције, јер је она искључиво зарад статистичких потреба. Иако је тако, тешко је рећи колико је сада тренутно пацијената на лечењу. Разлога је више, јер постоји велики број картона, пацијенти некада дођу, а некада се дешава да се не појављују дужи временски период, зато што су у апстиненцији или су можда наставили са коришћењем дрога, или су покојни, те се из наведених разлога ни у једном моменту не могу дати тачни подаци о томе колико у овом моменту постоји активних корисника психоактивних супстанци. Као још један од разлога, наша саговорница истиче да је ово хронична болест која има тенденцију да се понови, уколико се не лечи и не прати редовно, тако да се често јављају ситуације да су пацијенти по више година апстинирали, али на крају се поколебају и препусте се поновном узимању.
- Радим и у затвору већ дужи низ година и самим тим они пацијенти који су започели лечење током боравка на слободи, продужавају исти третман током боравка и у затвору - рекла је Милена Голубски. - Оно што треба да нагласимо је да је пожељно да дођу на први преглед у пратњи неког од члановца породице, који би требало да буду сарадници у лечењу, јер ће се на тај начин пацијенти најпре ослободити ове лоше навике.
Болести зависности представљају значајан друштвени проблем, који поред последица по здравље корисника, доводи и до бројних социјалних проблема и економских губитака због трошкова лечења, илегалних токова новца, пораста трошкова социјалне заштите, правосуђа... Превенција злоупотребе психоактивних супстанци реализује се у скоро свим земљама широм света, а основни принципи на којима се она заснива су исти или слични онима који се користе у превенцији других ризичних понашања. У групу ризичних понашања наводе се бежање из школе, насилничке и ектремне манифестације агресије, расизам и ксенофобија, понашање изазвано зависношћу, сексуално ризично понашање, негативни утицаји секти. У ширем концепту групе ризичних понашања убрајају се и проблеми који су удружени са синдомом злостављане и незбринуте деце и спектар поремећаја у исхрани.
И. Миклоши
Одсек за болести зависности
Одсек за болести зависности у Новом Саду се налази се у оквиру Одељења неуропсихијатрије у објекту Дома здравља „Јован Јовановић Змај“, који ради сваког радног дана од 7 до 20 часова. Одсек постоји већ скоро 40 година и бави се лечењем различитих облика зависности, иако је највећи број пацијената зависних управо од наркотика. Раде два тима која су састављена од неуропсихијатара, медицинских сестара, психолога и социјалих радника. Број телефона центра је 021/4879-556.