Јелић: Пред нама је изградња и обнова школа
Већ неколико година кровови с азбестним плочама на новосадским школама престављају један од горућих проблема у граду. Такви кровови су, по речима члана Градског већа за образовање Владимира Јелића,
у протеклој години коначно уклоњени са свих средњих и основних школа које су их имале. Осим тога, како је казао, циљ Градске управе за образовање у 2015. години је био да финансира већину захтева школа које су имале решења Санитарне инспекције или других јер су ти радови били неодложни и неопходни, те су и успешно су реализовани. За годину која је почела један од највећих пројеката у школству је градња Балетске и Музичке школе с концертном двораном, а почетак радова зависиће од времена завршетка поступка јавне набавке.
– Један од понуђача за извођење радова се жалио надлежној комисији и чека се њена одлука – објашњава Јелић за „Дневник“. – Очекујемо да ће изградња тог објекта почети у 2016. години, почетком нове грађевинске сезоне. Пројектно-техничка документација за ту зграду је завршена, урађен је Главни пројекат, прикупљене су потребне дозволе и обезбеђен новац за прву фазу радова.
Што се тиче инвестиција у школском сектору, у години за нама су, како каже Владимир Јелић, између осталог, у неколико школа урађене електроинсталације, у ОШ „Иво Лола Рибар“ суфинансирана је реализација пројекта штедљиве унутрашње расвете, а у Гимназији „Светозар Марковић“ финансирана је реконструкција објекта (степеништа и пожарни излази).
По речима нашег саговорника, у 2016. години планирана је изградња спортске сале у подручном одељењу ОШ „Јован Јовановић Змај“ у Лединцима, за ОШ „Иван Гундулић“ планирана је изградња спортског терена, док се за неколико школа припрема замена фасадне столарије и обнова фасаде. Атмосферска канализација, реконструкција спортских терена, бетонирање колског улаза у школу, изградња надстрешнице котларнице и санација старог објекта од влаге планирана је за ОШ „Свети Сава“ у Руменки, а у Гимназији „Јован Јовановић Змај“ отпочеће радови на трећој фази куполе. Такође, како каже Јелић, ради повећања безбедности школараца, за неколико основних школа биће набављен софтвер за евиденцију ученика, а планира се и увођење система видео-надзора у школи у Степановићеву. За ОШ „Жарко Зрењанин“ планирана је набавка и постављање техничких баријера за улазак у школско двориште уз електронску идентификацију, док је за неколико основних школа у плану увођење идентификационих картица. Приликом планирања наведених инвестиција, каже Јелић, поштовани су оправдани захтеви школа, као и хитност појединих радова или набавки.
Осим значајних инвестиција, 2015. годину обележиле су и тешке ситуације у две основне школе у новосадској општини. Наиме, у школи у Степановићеву владају изузетно лоши услови рада, о чему је било речи у нашем листу, услед блокаде рачуна проузроковане судском пресудом по тужби бившег запосленог. Решење тог проблема, каже Јелић, очекује се овог месеца.
– Упркос чињеници да је тај проблем морао да буде решен на републичком нивоу, Град неће дозволити да ученици који похађају наставу у ОШ „Алекса Шантић“ трпе последице. Стога, Град ће на првој седници Скупштине донети одлуку којом ће преузети све обавезе на себе и, уместо из републичког буџета, уплатити сопствене паре ради деблокирања рачуна школе, као и за радове које је наложила инспекција – каже он.
Осим тога, у Буковцу су родитељи претили исписивањем деце из тамошње школе, незадовољни радом директорке. Како каже наш саговорник, Градска управа за образовање нема надлежност над том ситуацијом, објаснивши да је Просветна инспекција, на основу пријава, започела утврђивање чињеничног стања и извештај ће проследити Покрајинском секретаријату за образовање, који је надлежан за даље поступање у том случају.
По његовим речима, сарадња Града са школама је веома добра, а огледа се у узајамној комуникацији и сагледавању неопходних потреба школа, улагања у текуће и инвестиционо одржавање објеката, набавку опреме, као и обезбеђивање услова за повећање степена безбедности.
– Град ослушкује потребе школа и на основу њих се планирају буџетске своте за наредну годину. Врло је важно да на тој релацији не буде „шумова“ и проблема у комуникацији јер смо сви на истом задатку – да се обезбеде што бољи услови за школовање и напредак наше деце – објашњава Владимир Јелић.
Д. Ристић
Година за брисање листа у вртићима
Још један од кључних проблема у протеклој години била је листа чекања на упис деце у Предшколску установу „Радосно детињство”.
– Поносан сам што могу да истакнем да је, откад сам на позицији члана Градског већа задуженог за образовање, Нови Сад постао први град у Србији који је донео одлуку о субвенционисању боравка деце у приватним вртићима – рекао је Владимир Јелић. – Осим тога, у 2015. години Нови Сад је коначно добио нови вртић у Радничкој улици, проширен је и капацитет вртића у Петроварадину, а отворен је и нови вртић у Ветернику. На основу свега тога, успели смо да збринемо додатних 2.000 малишана у вртићима и још увек водимо борбу с листом чекања. Надам се да ћемо тај проблем у 2016. у потпуности решити.