Излетишта празна, цркве пуне
Да ли због Ускрса, који се ове године подударио са међународним празником рада, или најаве лошег времена, тек популарна излетишта Новосађана била су готово пуста 1. маја.
Изостали су уобичајени масовни првомајски пикници са обиљем хране и пића, саобраћајни колапси, какофонија, као последица најразличитијих музичких укуса и неописиве гужве на омиљеним местима суграђана на Фрушкој гори и парковима по граду. Тек они најупорнији, добро обучени, отиснули су се у природу у недељу, спремни да тамо буду док их дуго најављивана киша не отера. Време поконицима првомајских уранака није било наклоњено ни јуче, када се обично репризира празнично пикниковање.
Али, зато је највећи хришћански празник, Ускрс, напунио православне храмове, у којима се, најчешће у поноћ између суботе и недеље служило васкршње јутрење, а потом у недељу и свете литургије, уз читање васкршње посланице патријарха Иринеја и поделу ускршњих јаја. У Саборној цркви у Новом Саду свету архијерејску литургију на Ускрс служио је епископ бачки Иринеј уз саслужење новосадског свештенства.
Посебна празнична атмосфера владала је у Сремским Карловцима, у којима је први пут уочи тог празника над празницима, дочекан благодатни огањ, који је у суботу донет из Јерусалима у Београд, а потом и у Карловце.
Више од 700 људи присуствовало је том догађају у Саборној цркви у Сремским Карловцима. По речима старешине сремскокарловачког Саборног храма, протојераја Јована Милановића, народ је лепо примио ту новину.
- Смисао благодатног огња јесте да подсети на васкрсење, и ако бисмо успели да пробудимо поново у народу лепоту и радост васкрсења, био би би то велики успех и дар свима – рекао је Милановић.
У православним храмовима у недељу осим литургија, служена су у недељу и пасхална вечерња богослужења, када се по старој пракси из Јерусалима, читају благе вести о васкрсењу Христовом на више светских језика.
З. Милосављевић