Из Новог Сада делови за „Волво” широм света
У насељу Бангладеш ради производни погон америчке компаније из аутомобилске индустрије „Делфи”, у којем је упослено пет стотина радника, који су прошли обуку у Румунији.
Та компанија до краја 2018. године у Србији треба да запосли 3.000 радника.
У јулу, када се заврши реконструкција некадашње хале „Необуса” и изгради још 6.000 квадрата, погон ће бити пресељен, и у новом простору посао треба да нађе укупно 1.000 радника, до краја године још 300, а укупно у новосадском „Делфију” треба да ради 2.000 људи, за чије запошљавање је америчка компанија добила новачне подстицаје од наше земље.
Погон у Багладешу је посетио градоначелник Милош Вучевић са сарадницима, и, како је приметио, за градоначелника нема ничег лепшег него када види да фабрике раде и запошљавају, што у Новом Саду до сада није било случај.
– Не могу да сакријем задовољство што сам данас у обиласку производног погона „Делфија” – казао је градоначелник Вучевић. – Све оно што смо најавили и за шта смо се залагали више од годину, сада се остварило. Мени је у мандату било најважније отворити фабрику јер то значи отварање нових радних места и када видим да се овде код нас, у Новом Саду, производи за „волво”, и да ће писати „маде ин Сербиа”, срце ми је пуно.
По његовим речима, очекује се да америчка компанија отвори још једну фабрику у Србији па ће тако још једна општина и град добити озбиљну инвестицију.
– То показује да „Делфи” види Србију као стратешко место, и то је добар знак да је наша земља на добром путу. Важно је асфлатирање улица, изградња канализационе мреже, постављање јавне расвете, али фабрике јачају привреду, пуне буyет и дају простора граду да се развија и улаже у нове инвестиције – истакао је Милош Вучевић.
Представник „Делфија” Винсент Фагард казао је да су задовољни радном снагом, људи су мотивисани, одговорни и дисцилиновани, што значајно утиче на крајњи резултат пословања компаније.
– Били су нам досадашњи купци овде у посети, да би се уверили у то да радимо исто као и до сада и да ће им наш производ у новој средини одговарати, односно да задовоља њихове стандарде и потребе – истакао је Фагард.
Он се захвалио представницима локалне самоуправе на досадашњој сарадњи.
– „Делфи” је више од годину дана преговарао с државним врхом и локалним властима. Било је доста састанака, није све ишло глатко, али се бизнис састоји од проблема, а како се ће се они решити је заправо оно што вас одређује – казао је Фагард.
З. Делић