И док не почне сезона, на плажи се дежура
Најпознатије купалиште на Дунаву, Штранд, од 1. маја отворено је свакодневно од 8 до 20 часова. Премда није време ни за шетњу поред реке,
а камоли за купање, спасиоци су већ почели дежурство. Додуше, не у оном броју као када крене купалишна сезона, али свакодневно је присутан један до три спасиоца. Удружење спасилаца на води Војводине управо је завршило обуку нове генерације спасилаца.
– Није обавезно да спасиоци буду студенти физичке културе, но јесу студенти, али различитих факултета – каже председник Удружења спацилаца на води Војводине Горан Радивојевић. – Најбитније је да младићи буду мотивисани јер од тога зависи какви ће бити спасиоци. Важно је да прођу кондиционе тренинге, спасилачку обуку и прву помоћ. У спасилаштву постоје норме и свако ко се бави рекретивним пливањем може их постићи. Најважније је да у води спасиоци могу да воде рачуна и о себи и о потенцијалном утопљенику. Нису битне физичке предиспозиције спасилаца већ се селекција прави на основу тога ко је више мотивисан у односу на друге.
Чланови тог удружења од 2005. године воде рачуна о безбедости купача на Штранду. За 11 година рада, каже Радивојевић, није забележен ниједан случај утапања, али је било око 170 интервенција, под којима се подразумева да спасилац мора да уђе у воду и помогне купачу.
– Купачи су углавном дисциплиновани и поштују мере опреза, мада има и недисциплинованих, а то су претежно млади. Наше правило је да сваки пливач може бити потенцијални дављеник. Радимо на текућој води па, без обзира на то колико је спасилац мотивисан и има кондицију, ризик је увек ту. Права сезона купања почиње 20. јуна, када почиње школски распуст. А највеће гужве буду на високим дневним температурама, када спасиоци дежурају у сменама до 20 часова и на плажи их тих дана буде и десеторица истовремено – напомиње Радивојевић.
По његовим речима, спасилаштво није хоби већ професија, али пошто данас ни у једној професији није могуће обезбедити пристојну зараду, такав је случај и у ту, поготово што је у питању сезонски посао.
– Радимо посредством студентских задруга по уговору о делу, а наш послодавац је ЈКП „Градско зеленило” које нас уредно месечно плаћа – напомиње Радивојевић.
Он истиче и да је „Зеленило” добро опремило спасиоце, мада би се опрема могла и обновити. Радивојевић истиче да спасиоци имају радио-везу, бове и три спасилачка брода.
З. Делић