few clouds
15°C
16.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Хоће ли неко примити ученике с насилничком репутацијом?

23.03.2016. 15:45 13:33
Пише:

Поводом недавно откривеног случаја вишемесечног бруталног вршњачког психичког и физичког насиља у ОШ „Бранко Радичевић”, где су четворица ученика осмог разреда злостављала

двојицу шестака, а једна ученица то чак снимала, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, заједно са чланом Градског већа за образовање Владимиром Јелићем, посетио је ту школу и разговарао с директором о том случају. Састанку су присуствовали и директор Центра за социјални рад Ненад Драшковић и руководилац групе Полицијске управе у Новом Саду за сузбијање малолетничке делинквенције Далиборка Војводић Томовић.

Вучевић је, како је рекао, тражио од директора, као и од руководиоца Одељења за сузбијање малолетничке делинквенције и Педагошко-психолошке службе школе да га обавесте о томе до каквих су сазнања дошли и како је могуће да су се такви инциденти одвијали месецима, а да нико у школи, као ни родитељи, није реаговао, да су жртве ћутале, да је то све било објављено на друштвеним мрежама, као и да није показана никаква солидарност са жртвама.

– Надам се да се то неће завршити само на једном статистичком броју или предмету – рекао је Вучевић. – Очекујем хитан писмени извештај школе, Школског одбора, директора, Наставничког већа, Педагошко-психолошке службе и Центра за социјални рад, који је заказао разговоре с родитељима и дечака који су били изложени насиљу и деце која су осумњичена да су га починила. Суд и Тужилаштво ће да раде свој посао.

Како је додао, ради се о осетљивим темама даљег стасавања и одрастања двојице ученика који су били изложени вишемесечном насиљу, али и даљег рада с онима који су осумњичени да су га починили, да би схватили колико су недолични њихови поступци. У случају насилника, по његовим речима, потребна је ресоцијализација, односно да ти четрнаестогодишњаци тако нешто више ни не помисле, а камоли учине.

– Шокантно ми је и апсолутно неприхватљиво да се то дешавало месецима, а да нико није приметио, ни остала деца, ни родитељи, ни разредне старешине. Не смемо да се руководимо емоцијама када доносимо такве одлуке, него да се крећемо складу са законом. Школа, полиција и суд могу доносити само законите одлуке – нагласио је Вучевић.

Према речима члана Градског већа за образовање Владимира Јелића Градска управа за образовање послала је у ОШ „Бранко Радичевић” просветног инспектора да утврди чињенично стање, да би се установило да ли су испоштоване све процедуре за безбедност деце и да ли постоји одговорност наставника, Психолошко-педагошке службе или директора.

– Уколико се докаже да је било пропуста у раду запослених у школи, ми ћемо, у договору с директором предузети одговарајуће санкцијске мере. Он је тај који спроводи дисциплински поступак и након тога ће се утврдити и које су санкције предвиђене.

По речима директора ОШ „Бранко Радичевић” Александра Малетина, Закон налаже, између осталог, да родитељима ученика који су починили насиље школа може препоручити да преместе децу у другу школу. Ипак, како је казао, питање је да ли су родитељи у могућности и да ли желе то да ураде, а ствар додатно компликује и то да ли ће друге школе два месеца пре краја школске године примити децу, и то с таквом репутацијом.

Малетин је рекао да је видео-надзор у тој школи мало старији, а и школа није у потпуности њиме покривена. То је, како је додао, била једна од тема о којима је било речи на састанку с градоначелником те би Град требало да помогне по том питању. Ипак, како је нагласио, тоалети, у којима се насиље и дешавало, не могу бити покривени видео-надзором.

– Договорили смо се са школом да појача превентивине мере у едукацији деце у борби против вршњачког насиља и томе како га спречити, али не само деце него и родитеља, с којима је сарадња неопходна да би се такви случајеви спречили – рекао је Јелић. – Апелујем на родитеље да се јаве, пре свега школи, ако уоче сличне проблеме код своје деце, а, уколико немају сарадњу са школом, нека се јаве Координационом телу за борбу против насиља у школама.

Д. Ристић

 

Кутија поверења

Владимира Јелић је навео да је ОШ „Бранко Радичевић”, као једну од превентивних мера, увела „кутију поверења”, у коју деца анонимно могу пријавити случај вршњачког насиља, а иста опција постоји и на сајту школе. Ту меру, како је рекао, предложиће и осталим школама. Он је за данас најавио и хитну седницу Координационог тела, на којој ће, како је рекао, бити донете још неке додатне мере.

Пише:
Пошаљите коментар
Укупан број коментара је: 0