Грејање у Новом Саду јефтиније, планови усвојени
Скупштина града је заседала последњи пут у овом сазиву, а почела је са сатом закашњења, па се два сата усвајао дневни ред, који је, с првобитних 18 тачака, проширен на 45, да би тек око 13 часова
била уважена оставка Злате Перичин (ЛСВ) на место одборнице, као прва тачка дневног реда. Опозиционе Демократска странка и Лига социјалдемократа Војводине рекламирале су повреду Пословника због кашњења скупштинског материјала и хитног увршћавања у дневи ред, а одборници Српске радикалне странке, иако су били присутни у скупштинском холу, нису ни улазили у Велику салу. Одборници владајуће коалиције углавном нису узимали учешћа у расправи, осим што су се одлучили да дневнице донирају Колу српских сестара.
Ипак, Скупштина је у наредна три сата успела да саслуша извештај новосадског заштитника грађана, усвоји 16 планова детаљне регулације, нових или с изменама, као и одлуке о изради појединих планова, донесе програм уређења пољопривредног земљишта за 2016. годину, те да усвоји измене пословања Завода за изградњу града, ЈГСП „Нови Сад“, „Водовода и канализације“ и „Новосадске топлане“ за ову годину. У оквиру измене пословања Топлане, уважено је и предложено појефтињење грејања и топле воде. Предлогом измена програма пословања Топлане грађанима и привреди грејање ће појефтинити за 5,77 одсто, а топла вода за 6,15 процената. Умењене рачуне Новосађани ће плаћати већ на рачунима за април. Такође, одборници владајуће већине усвојили су планове рада здравствених установа чији је оснивач Град, саслушан је и извештај Комисије за стамбене послове, а усвојена је и оставка директора „Стана“ Горана Зарића, који је, „због повољних пословних могућности“, препустио место Милошу Ћурчићу, који је изабран за в. д. директора „Стана“ и који на то место долази из „Чистоће“.
Предизборна реторика досегла је врхунац те су Божидар Протић из ДС-а и Здравко Јелушић из СНС-а, свако на свој начин, резимирали рад Скупштине у овом сазиву, и позвали се на суд грађана, који би требало да га искажу на изборима 24. априла. На критике из редова ЛСВ-а да је Скупштина заказана на Велики петак по грегоријанском календару, председница Јелена Црногорац је одгворила да је близина избора била пресудна за термин одржавања седнице.
Одборници владајуће већине и други пут су одбили предлог ДС-а да се Ковиљчанима рефундира путарина за ауто-пут на релацији Ковиљ – Нови Сад, а одбијен је и предлог да се измени одлука о оyачарини која би остављала избор грађанима да ли ће плаћати „Стану“ или ће сами одржавати оyаке.
По члану Градског већа Горану Сечујском, који је представио програм уређења пољопривредног земљишта, од 46.335 хектара, у државној својини је 6.013, од којих Град планира да приходује око 152 милиона динара, што ће бити уложену у ветрозаштитне појасеве, контролу квалитета земљишта, наводњавање, Пољочуварску службу... Занимљиво је и да су и ЛСВ и ДС похвалили Сечујског за досадашње иступе у Скупштини.
Што се тиче програма задравстених установа, могло се чути да је Апотека „Нови Сад“ добила од града седам милиона динара за инструменте за Галенску лабораторију, и исто толико за адаптацију управне зграде. Хитна помоћ ће са 17 милиона динара набавити два нова возила, рачунаре, медицинску опрему и намештај, Завод за задравствену заштиту радника са 7,5 милиона динара набавиће опрему потребну за акредитацију. Дом здравља „Нови Сад“ је од града добио 34 милиона динара с којима би требало да обнови апарате за офталмологију и да адаптира дом здравља у Улици Васе Стајића.
С. Крстић
Фото: Ф. Бакић