broken clouds
18°C
04.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Европској престоници културе 60 милиона евра

14.12.2016. 21:01 21:12
Пише:

Скупштина града данас је већином гласова усвојила одлуку о финансирању пројекта „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе”, вредног више од 60 милиона евра

и такође већином гласова, одлуку којом се око 103 милиона динара дуга предузећа ДЕС д. о. о. Новом Саду и његовим предузећима, конвертује у удео Града у капиталу ДЕС-а. То су уједно биле две најзначајније тачке дневног реда, на којем су се нашле и кадровске одлуке, као и Предлог анекса 1 Уговора о преносу новца за финансирање изградње  „Жежељевог” моста, где се евидентира гашење Завода за изградњу града и његова трансформација у Градску управу.

Градоначелник Милош Вучевић рекао је новинарима пред седницу, која је због реновирања градске сале одржана у Скупштини Војводине, да је обавеза да се донесе одлука о финансирању тог пројекта. Он је најавио и то да ће врло брзо бити формирана и фондација  „Нови Сад – Европска престоница културе 2021. године”, која ће управљати новцем за финансирање тог пројекта и да ће он подржати предлог да се на њеном челу нађе председник Организационог одбора кандидатуре  „Нови Сад ЕПК 2021” Немања Миленковић.

– Битно је да је у републичком буџету предвиђен новац за тај пројекат, а очекујем да ће се то исто догодити и с буџетом АП Војводине и, уз новац из Града Новог Сада, мислим да је то довољно за финансирање тог пројекта – рекао је Вучевић. – Уосталом, то су паре која смо и презентовали у кандидатури Новог Сада за ту престижну титулу.

Како је објаснио, предвиђено је да део новца за финансирање  пројекта  „Нови Сад 2021” буде обезбеђен и путем јавно-приватног партнерства. Додао је и то да је један од пројеката и реконструкција Кинеске четврти, која ће, како је рекао, бити инфраструктурни објекат и за Европску престоницу културе и за Европску престоницу младих 2019. године.

Што се тиче скупштинске расправе по питању Одлуке о финансирању пројекта  „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе”, главна замерка опозиције била је та што у њој није конкретно наведено на шта ће се новац трошити у једној од најважнијих буџетских инвестиција, као и то да ли се већ знају приватни спонзори, кад се већ знају суме које ће они дати. 

Члан Градског већа за културу Далибор Рожић, током образлагања одлуке и каснијих појашњења, рекао је да ће се тим новцем градити мост до Рибарца, Балетска и Музичка школа с концертном двораном, уредити Омладински креативни град у Кинеској четврти, отворити културни центри на Новом насељу, Клиси и у Сремској Каменици те уредити 46 урбаних станица у свим месним заједницама. Фондација, која ће бити основана под окриљем Културног центра града, по Рожићевим речима, формирана је налик на ону коју је бугарски град Пловдив основао за исту сврху и која може ефикасно координирати спровођењем пројекта и аплицирати код фондова Европске уније. Град је, како је он навео, само преузео искуства претходних 60 лауреата, уз транспарентан процес који надзире Одбор за мониторинг ЕУ.

У расправи о ДЕС-у, одборници СРС-а заузели су став да Град нема интереса да преузме власнички удео у том предузећу већ да је оно проблем Министарства рада. За Покрет „Доста је било” упитни су лоши резултати пословања и изостанак одговорности за такво стање, док се дугови предузећа пребацују на терет свих Новосађана. Из редова ДС-а поручили су да би отпис дугова био боље решење јер се на предложен начин само одлаже решавање проблема у ДЕС-у.

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић је на те критике указао на то да би стечајем ДЕС-а били намирени повериоци, али да би 220 запослених, од који су 120 особе с инвалидтитетом, остало без посла. Што се тиче отписа дугова, по Радојевићу, он би само оптеретио ДЕС да га књижи као приход, а самим тим би се обрачунавао и порез на добит. Како је рекао, Град за отпис дугова добија између 20 и 25 одсто власништва у предузећу које од фебруара редовно измирује обавезе и које би, након конверзије дуга, остало с 85 милиона динара обавеза према добављачима.

Вучевић је најавио и да ће до краја године Скупштина града имати још једну седницу, и то крајем децембра, између 26. и 28, и на њој ће се расправљати о предлогу буџета Града Новог Сада за 2017. годину.

С. Крстић

 

Пише:
Пошаљите коментар