Европска титула доноси развој и нови имиџ
На једној страни смо грађани Европе, а на другој смо потпуно различити од других њених грађана... То значи да треба да ценимо и да будемо поносни на то што јесмо, као и на чињеницу да је од свих градова наш Нови Сад проглашен новом културном престоницом Европе.
Више о томе говорила је др Корина Туршије из Темишвара, која је гостовала на Филозофском факултету у Новом Саду у оквиру размене студената и наставног особља кроз програм Еразмус плус да би студентима и свим заинтересованим грађанима приближила значај стечене титуле Новог Сада као престонице културе 2021. Сврха њених предавања је успостављање сарадње између универзитета у Новом Саду и Темишвару кроз различите пројекте, с акцентом на промени имиџа и идентитета које Нови Сад има, пре свега у централној и источној Европи, на које је Корина Туршије фокусирана.
Она је кроз низ примера указала на различите могућности брендирања Новог Сада и испричала искуства других градова који су такође били носиоци те престижне титуле. Наводећи за пример градове који су од 2010. године проглашавани престоницама културе – Печуј, Талин, Марибор, Рига, Плзен и Вроцлав, Корина Туршије је скренула пажњу на слогане које су ти градови користили, као и на релацију између тих слогана и имиџа који су промовисали. То су, на пример, неке приче из прошлости тих градова које су они истакли као атракцију у реалном времену, а све с циљем изградње новог имиџа које град као носилац титуле престонице културе треба да има.
– До сада нисам истраживала шта би Нови Сад требало да истакне у први план, али у будућности ћу се сигурно тиме бавити. Знам да је једна од бољих идеја она која се тиче новосадских мостова и убеђена сам да ће тим који је граду донео ту титулу урадити добар посао – истакла је она.
Према њеним речима, у први план се такође може ставити комунистичко наслеђе, које је заједничко за све градове које је обрађивала у својим примерима. Она сматра да је важно укључити комунистичку прошлост приликом саме апликације за титулу престонице културе, односно не сакривати прошлост која се можда из данашње перспективе сматра непожељном.
– Очигледно је то да се комунизам доживљава као мрачна прошлост, али управо њу треба укључити у стварање новог градског имиџа и идентитета. Моја истаживања су показала да су градови који су признали то комунистичко наслеђе и укључили га у стварању новог бренда града, на одличан начин искористили ту прошлост као добар пример из којег се данас могу извући многе корисне поуке и активности – указала је Корина Туршије.
Говорећи о томе на који начин та титула може помоћи Србији на њеном путу за Европску унију, она је казала да то само може бити додатни плус.
– Да Нови Сад није проглашен за престоницу културе, питање је да ли бих ја данас била овде. Овај пројекат ме је повезао с вашим градом. И то ће сигурно бити мотивација и другим људим да дођу – рекла је Корина Туршије. – Та титула ставља Нови Сад на мапу културне Европе и то је идеална прилика да се развија у сваком смислу – економском, културном, туристичком, а за грађане то значи и развој људског капитала.
К. Бачкалић