Драгомирка Арсић и Гордана Бркљач – „Жене за 5”
09.12.2016.
21:04
21:12
Коментари (0)
На седмом конкурсу „Жена за 5“ Opportunity банке, награде су освојиле Драгомирка Арсић, као најбоља пољопривредница, власница пољопривредног газдинства из
малог села у близини Ужица, и Гордана Бркљач, власница мале предузетничке радње „Анђа Јоја“ као најпредузетница. Овогодишње победнице конкурса добиле су награду по 150.000 динара, чиме ће моћи још више да унапреде пословање.
– Већ седам година конкурсом „Жена за 5“ награђујемо најбоље у предузетништву, односно у пољопривреди, а разлог за његово оснивање није случајан – рекла је виша сарадница за маркетинг и комуникације у Opportunity банци Маријана Вујовић. – Као микрофинансијска институција, усмерени смо на женско предузетништво јер жене много више мисле о будућности и животу кроз своју децу и на тај начин смањују стопу сиромаштва, него што то чине мушкарци у свом пословању. Ми овим унапређујемо женско предузетништво и настојимо да тим моделима добре пословне праксе охрабримо што више жена да се оснаже, самозапосле и да заправо унапређују свој мали бизнис.
По речима наше саговорнице, конкурс је био прво екстерног карактера и пријављивале су се жене са стране, односно изван банке. Временом су учинили да то ипак буде више у домену мисије и визије пословања Opportunity банке, а то је да се усмере на жене – клијенткиње банке и на њихове мале предузетничке пројекте и мала пољопривредна газдинства.
– Нама није важно да на папирима буду неке велике бројке, остварени профити или број запослених – рекла је Маријана Вујовић. – Нама је заправо мисија да то буду жене које су успеле да од свог природног окружења направе бизнис који им издржава породицу или пак кроз бизнис остварују неке значајне приходе за домаћинство.
Овогодишње победнице конкурса „Жена за 5“ су обичне жене, пре свега мајке, супруге, домаћице и жене-борци, које су самозапошљавањем решиле да обезбеде бољу будућност и бољу егзистенцију себи и својој породици. Својом храброшћу, а пре свега захваљујући великој жељи за радом, одлучиле су се на велике животне кораке, с надом да ће успети. Данас су те жене успеле у својим намерама, уз много одрицања, али се, како саме кажу, на крају труд исплатио.
Предузетница Гордана Бркљач има своју радњу у којој производи намештај за децу, уникатне лејзи-бегове и фотељице за играонице, школе и вртиће, а потражња је све већа, што гарантује проширење производње.
– Свој бизнис сам започела када ми је муж, игром случаја, остао без посла – почиње причу мама предузетница Гордана Бркљач. – Лети и зими сам радила у неизграђеном простору куће, вођена жељом да деци обезбедим нормалне услове за живот. Мало-помало, за шест година успели смо да наш кућни посао претворимо у прави мали бизнис. Имам три ћерке и сви заједно смо укључени у посао. Пошто су сад већ велике гужве и имам много поруyбина, а радим на два коша састављена од дасака, део награде ћу да уложим да ми се направи прави кош у који могу да ставим много пуњења да бих могла ођедном да пуним четири до пет лејзи-бегова јер се тако убрзава посао. Други део награде ћу да чувам до неке нове идеје.
Друга добитница награде, најбоља пољопривредница Драгомирка Арсић, носилац је газдинства и обрађује земљу коју је наследила од оца. Она је домаћица, способна и вредна жена и носилац свих одлука на имању и активо учествује у производњи и свим пословима у газдинству, заједно с мужем и сином. Други син болује од церебралне парализе, али и он, како каже наша саговорница, настоји да помогне.
– Заједничким снагама бавимо се сточарском производњом, имамо седам музних крава, али и воћарством, узгајамо малине и шљиве – рекла је Драгомирка Арсић. – Од награде коју сам освојила купићу фрезер за трактор јер нам је веома значајно да унапредимо механизацију да бисмо олакшали дневне активности на имању.
Opportunity банка је иницирала ову награду као подстицај женском предузетништву јер се жене тешко одлучују на развијање сопственог бизниса. То је нарочито изражено у руралним срединама, где је доступност информација мања, приступ технологијама тежи па им је додатна помоћ и подршка и те како неопходна.
И. Миклоши