Ђаци успешни за катедром
Дан просветних радника обележен је у ОШ „Јован Поповић” традиционално десети пут акцијом мењања рола – у ципеле запослених у тој школи ускочили су ученици. Тако нас је у својој канцеларији дочекала
нова мала директорка са сарадницима, младим и амбициозним предавачима, психолозима и педагозима.
– Све ово је занимљиво, али и веома тешко јер директорка мора све да држи у малом прсту – сматра ученица седмог разреда Јелисавета Жикић, сада у директорској фотељи поменуте школе. – Стање у нашој школи је супер. Деца су послушна, а школа је реновирана и сређена. Сматрам да би наша директорка требало да буде озбиљнија, да не шета толико по школи и обилази часове, већ да се више бави папирима.
Иако госпођица Жикић сматра да је директорски посао досаднији него што је очекивала, њене другарице-колегинице кажу да се одлично сналази у својој новој улози јер је вредна и држи све под контролом, а при том, што је најважније, има праведне ставове и воли да говори истину.
Ипак, у целој причи пођеднако је битно и то како су ђаци, који су и били искључиво ђаци, доживели ту акцију.
– Ово је леп и занимљив начин да ученици виде како је то бити наставник, поставити се у њихову улогу, као и то да нам лекције и знање пренесу на лакши начин, на начин на који ми деца говоримо – каже ученица седмог разреда Нађа Петрић, надајући се да ће следеће године и она имати прилику да се нађе у улози наставнице српског језика или биологије.
Ни такозвана ПеПси служба, коју чине педагог и психолог, није остала без нових радника. Бошко Томић и Милош Веселиновић глумили су педагога и психолога, а њихов „стручни” закључак је да је акција протекла у најбољем реду, иако је све то, у исто време, било и тешко и занимљиво.
– Интересантно је то када идемо по часовима, гледамо шта се дешава, али је тешко када треба да причате с ученицима и да их разумете као одрасла особа – наводи Бошко, док је Милош је искористио прилику и испунио жељу да помаже другима: тако је већ имао два случаја с ђацима који су имали проблем, а успешно решавање га је навело на то да мисли да је добар психолог.
А права директорка ОШ „Јован Поповић” Сузана Илић и ове године је презадовољна и изненађена реакцијама својих ђака. Каже да су се сви брзо прилагодили новим радним улогама, што значи да прате своје наставнике. Таква пракса им може помоћи да схвате своје радне задатке у будућности, да се припреме за животни пут, као и то да истраже на који начин свој тренутни положај ђака могу унапредити.
Л. Радловачки
Фото: Ф. Бакић
Уче једни од других
Будући да је акција настала на иницијативу три наставника ОШ „Јован Поповић” Маје Илић, Борка Бркића и Александра М. Чиплића, пођеднако су важни и њихови утисци, као и то колико су и сами имали прилику да науче од својих ђака.
– Акција је позитивна из неколико основних разлога – наглашава професор историје и грађанског васпитања Чиплић. – Најпре, развија се боља интеракција између ученика и наставника, потом, ученици који имају проблем с дисциплином, када се нађу у улози наставника, схвате да то и није захвална улога, могу да виде себе с нашег места.