Чуварима природе уручена заслужена признања
На завршници најстарије националне еколошке акције „Тражимо загађивача и заштитнике животне средине”, јуче су у Свечаној сали Карловачке гимназије додељена признања
за допринос очувању животне средине у 2015. години, али и за њену девастацију. По одлуци жирија 33. акције, коју организују Радио Београд 2 и Покрет горана Војводине, награду „Зелени лист” добили су Министарство правде – Управа за извршење кривичних санкција, ЈП „Србијашуме” и Шумарски факултет Београд, амбасада Јапана, Покрет горана Србије, Компанија ФЦА Србија, Алтернатива за безбедније хемикалије – „АлХем”, Регионални центар за професионални развој запослених у образовању Ниш, Сцена „Офф театар” Ниш и ЈКП „Медијана” Ниш, Удружење грађана „Тарашке роде” и МЗ Тараш, проф. Драган Печурица, инжењер Ранко Шћекић и инжењер Милутин Дражић, док је „Црни лист” припао Републичкој санитарној инспекцији због недоследности у спровођењу Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму.
Управи за извршење кривичних санкција, ЈП „Србијашуме” и Шумарском факултету признање је припало за пројекат „Једно дрво за једног ратника”, у знак сећања на српске ратнике који су погинули у Првом светском рату, у оквиру којег је до сада засађено око 400.000 садница, од предвиђених 1.300 000. Амбасади Јапана одличје је уручено за помоћ у санирању последица поплава и изради Катастра клизишта у Србији, који наша земља до сада није имала.
– Јапан је замља која се сусреће с многобројним природним непогодама и недаћама, због чега ми поседујемо велико искуство и знање у обнови и свесни смо тога колико је важно да се после велике трагедије изазване природним непогодама, што пре и брже обнови оно што је порушено – рекао је приликом уручења награде представник амабасаде Јапана Масахиро Суга. – Морам да признам да се Србија веома брзо и добро опоравља од последица поплава. Кад причамо о заштити животне средине, морам рећи да је Јапан шездесетих година прошлог века био једна од водећих земаља с еколошким проблемима, али се ситуација променила, Јапан је стекао огромно искуство и знање у области очувања животне средине. Оно није локалног карактера, кроз активности на њеној заштити треба да мислимо на целу планету. Желим да убудуће Србија и Јапан заједно допринесу стварању боље и чистије средине.
Додела овог признања седму годину заредом се приређује у Сремским Карловцима, од тренутка када се Покрет горана Војводине прикључио Радио Београду 2 у организацији те значајне акције. По обичају, добитник црног одличја, овог пута Санитарна инспекција, није присуствовала свечаном уручењу.
З. Милосављевић