overcast clouds
12°C
31.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Борба за будућност без насиља у породици

10.05.2016. 21:40 13:33
Пише:

Да би се пружила подршка свим члановима породице у кризи, реализују се разни пројекти чији је организатор Дечје село

„Др Милорад Павловић” из Сремске Каменице. О успешности тих пројеката, након прва два, „Јачање породице” и „Породични сарадник за породице у кризи”, говори евалуација, у оквиру које су испитаници рекли да су задовољни најпре саветодавном подршком која им се пружа, што је подстакло покретаче пројеката да наставе у том маниру.

Пројекат „Јачање породице” настао је у фебруару 2012. године након истраживања „Трагом отиска”, и постао репер за остале пројекте који се реализују за децу и родитеље који нису корисници Дечјег села, али јесу Центра за социјални рад (ЦСР). Након њега настали су „Породични сарадник за породице у кризи” и „Породични сарадник за рад с породицама деце с тешкоћама у развоју”, а као потпројектне активности свих наведених главних пројеката, активне су „Време за себе”, „Трећи родитељ” и „Живот без насиља”. Да би се нека породица укључила у неки пројекат, мора прво да добије упут од Центра за социјални рад или неке школске или здравствене установе.

– Центар за социјални рад је први орган који ради процену да ли нека породица има капацитет да се с њом ради у оквиру пројеката „Јачање породице” и „Породични сарадник” – објасниле су водитељка породице у оквиру пројекта „Јачање породице” Ана Видовић и породична сарадница у пројекту с децом с тешкоћама у развоју Никица Маринковић.

Њих две су предочиле да је сврха тих програма спречавање издвајање деце из биолошких породица кроз јачање њихових капацитета и снага. Функционишу у неколико општина у Бачкој, а подршку које пружају спроводе се кроз едукацију о здравству, школству, културно-рекреативне активности, као и психосоцијалне, материјалне, правне подршке, економско оснаживање, заговарање дечјих права и одговорности, подршку родитељима и слично.

– Најчешћи проблеми с којима се породице сусрећу су потешкоће у образовном процесу, егзистенцијални проблеми, ниске компетенције родитеља, социјална искљученост, релације у породици и насиље у оквиру ње – објасниле су наше саговорнице.

„Трећи родитељ” је пројекат који добија директну подршку компаније „Делта холдинг”, тако што су запослени тај трећи родитељ деци из пројекта. Њихова улога огледа се у пружању додатне подршке деци кроз дугорочно праћење потреба у образовном процесу и подршке за здраво одрастање. Пројектом је тренутно обухваћено 37 деце и уједно 37 трећих родитеља.

„Живот без насиља” намањен је оснаживању жена које су биле жртве насиља. Кроз саветодавни рад са женама и ослушкивање њихових интересовања и афинитета, организују се курсеви да би се економски оснажиле и евентуално започеле свој бизнис.

Трећи потпројекат је „Време за себе” и циљ је да родитељи имају време за себе да пронађу посао и обављају друге активности, док су им деца на радионицама које се организују у оквиру тог пројекта. А о успешности пројеката најбоље говоре њихови корисници.

– Била сам на радионицама у Жабљу – рекла је својевремено С. Ј. – Правили смо накит, па смо нешто хеклали, и ми и деца. На тим радионицама научила сам да штрикам и да шијем. Много ми значи што ми помажу око учења с децом. Ја не знам да пишем, па не могу да им помогнем. Мене су научили своје име да напишем.

– Поента је да чланови породице науче да користе своје потенцијале и ресурсе које имају у локалној заједници у којој живе – кажу Ана Видовић и Никица Маринковић. – Кроз пројекте радимо и адаптацију животног простора, а новац добијамо кроз донације и пројекат.

Од априла претходне године формиран је и пројекат „Јединице за подршку деци у кривичном поступку”, у оквиру којег стручни сарадници информишу и дете и породицу о судском поступку, пружају подршку при узимању исказа, помажу органу поступка у спровођењу форензичког интервјуа, а по окончавању давања исказа, детету и породици пружају саветодавну подршку.

Л. Радловачки

 

Пише:
Пошаљите коментар