Бајке детињства у Позоришту младих
изузев у понедељак, када је свечано отварање заказано за 17.30. Тим поводом јуче је у Градској кући одржана конференција за медије.
Члан Градског већа за културу Далибор Рожић подржао је предстојећу манифестацију, уз нагласак да филмски програми за најмлађе шаљу намењеном узрасту јасну поруку.
– Не сумњам да ће богат програм пођеднако окупити публику свих узраста, уз нагласак на јаку и нераскидиву везу српског и руског народа – рекао је Рожић, не пропустивши да напомене и пратеће културне садржаје који истом приликом стижу из Русије. Помоћник градоначелника Новог Сада Александар Петровић истакао је да је реч о 4. манифестацији таквог типа у Србији, али првој у Новом Саду, уз напомену да ће пројекције бити и у Футогу и Сремским Карловцима.
– Претходно смо угостили пријатеље из Ирана и Мексика, а сада имамо прилику да нашим суграђанима представимо не само кинематографску светску велесилу, каква је Русија – рекао је Петровић, не остављајући дилему да ће деца са сјајем у очима напуштати пројекциону салу, под снажним утисцима одгледаних остварења. – Упутили смо дописе директорима свих основних школа у граду, тако да очекујемо изузетну посећеност пројекцијама, а аутобуси ЈГСП-а приликом превоза неће наплаћивати карте.
Директор манифестације Филип Кудрјашов нагласио је да је реч о најеминетнијим филмовима савремене руске продукције.
– То је јединствена прилика да Новосађани на једном месту, у пет дана, погледају анимиране, документарне и игране филмове, уз нагласак на томе да ће улаз на све пројекције бити слободан – рекао је Кудрјашов.
У оквиру манифестације гостоваће угледни руски уметници, попут Ирине Муравјове, Наталије Бондарчук, Григорија Глаткова, Јулије Кудојар, Марије Лендове... Манифестацију „Недеља руског дечјег филма у Србији – Бајке детињства” подржала је Фондација „Свети Александар Невски”, а реализује се уз финансијску подршку Министраства културе Руске Федерације и организациону подршку амбасаде Руске Федерације у републици Србији.
С. Савић
Заједничка кућа
Филип Кудрјашов је Далибору Рожићу уручио дар – макету „Руске куће” која је израђена за маскоту уочи првог фестивала одржаног у Србији. Наишла је на тако добар ођек да све до данас није мењана.
– Овом приликом маскота симболише „заједничку кућу Србије и Русије” у нади да ће остати трајна успомена на „Бајке детињства” – рекао је Кудрјашов.