Арсовић: Највећи позитиван резултат Топлане у последњих десет година
Директор „Новосадске топлане“ Добросав Арсовић и менаџмент су, вођени принципима који су засновани на рационалности, ефикасности и континуитету, уз свесрдну помоћ
Града Новог Сада, као оснивача, од предузећа-губиташа створили предузеће које послује позитивно. О преокрету у пословању тог предузећа, шта је урађено у прошлој години и шта се планира у овој, какви се пројекти реализују разговарали смо с директором Арсовићем.
* За директора „Новосадске топлане“ именовани сте у јуну 2014. године и „Топлана“ данас важи за најуспешније јавно предузеће у Новом Саду. Како то изгледа с вашег аспекта и да ли је било тешко?
– Није било лако, али добри резултати су највећа сатисфакција и најјачи мотив да будемо још бољи. Последњу годину смо рационалним управљањем новцем и реализацијом значајних пројеката, на које се чекало годинама, направили историјски преокрет у пословању „Новосадске топлане“. Уз много ангажовања и уз подршку Града, од предузећа-губиташа створили смо предузеће које је у 2014. години пословало позитивно с нето добитком од 787,07 милиона динара, упркос губитку од 871,24 милиона динара из 2010. године, што је највећи позитиван резултат у пословању у последњих десет година, а 20 пута већи него 2013. године. У односу на 2013. годину, током 2014. преполовили смо расходе предузећа. Пословне расходе смањили смо 6,4 милиона евра и ушли у циклус стабилног пословања и инвестирања. Према највећем добављачу, ЈП „Србијагас“, обавезе су биле 40 одсто мање него у 2013. години, а данас доспеле рачуне за испоручени гас измирујемо у складу с роковима и дуговања нам се не гомилају. Економичним пословањем је у знатној мери поправљена ликвидност предузећа, а обавезе према добављачима су смањене у односу на 2014.Уу јуну 2014. године оне су износиле 2,6 милијарде динара, док је сада стање ствари исто као и са „Србијагасом“: своје обавезе измирујемо у законским роковима. Предузеће је у јуну 2015. године, с даном подношења пореске пријаве, исплатило коначну обавезу по основу пореза на добит за 2014. годину од 129.240.488 динара. Платили смо и 11 месечних аконтација пореза на добит за 2015. годину од 118.470.447 динара. Укупна уплата „Новосадске топлане“ у буџет Републике Србије по основу пореза на добит последњег дана 2015. године износила је 247.710.935 динара, а 19. новембра 2015. године уплатили смо и 54.517.856 динара у буџет оснивача, Града Новог Сада, на основу остварене добити за 2014. годину. Смањењем броја запослених у 2014. и свођењем кредитне задужености од 235.673.937,83 динара, колико је износила у јуну 2014, на нулу на крају те године, успели смо да постигнемо резултате вишеструко боље од планираних.
* Чини се да је прошлог лета било више ровова по граду него свих претходних година, што значи да је „Топлана“ вредно радила. Шта је урађено у грађевинској сезони у 2015. години?
– Упркос тенденцији смањења субвенција за капиталне инвестиције из буџета Града, успешно смо реализовали оне планиране у 2014. и 2015. години. Током грејне сезоне највећи проблем нам представља старост вреловодне мреже, која на појединим местима угрожава стабилност целокупног система. Из тог разлога, сваке године акценат стављамо на реконструкцију најкритичнијих деоница вреловода. Новим цевима постиже се већа енергетска ефикасност и смањење губитака топлотне енергије, а самим тим и њена стабилнија испорука за кориснике услуга „Новосадске топлане“. У току 2014. године изградили смо и реконструисали више од седам километара трасе вреловодне мреже. У том тренутку мислио сам да је то добар резултат и велико достигнуће, али дошла је 2015. година и поставила нове стандарде. Наиме, лане је реконструисано и изграђено укупно чак 12.345 метара вреловода, односно замењено је 33.680 метара цеви, што представља изузетан резултат и реализацију плана пословања у веома високом проценту у делу инвестиција на вреловодима. Укупна уговорена вредност радова на реконструкцији и изградњи вреловодне мреже износи 782 милиона динара, обезбеђених из сопствених пара и из буџета Града. У оквиру тога, Град Нови Сад је, као оснивач ЈКП „Новосадска топлана“, у 2015. години из буџета финансирао са 178 милиона динара реализацију капиталних инвестиција „Топлане“. Уз велику помоћ Града реализоване су три велике и изузетно значајне реконструкције вреловодне мреже и прикључака. Замењено је 12.000 метара цеви на 4.000 метара трасе вреловода на непарној страни Балзакове улице, од Булевара цара Лазара до Булевара деспота Стефана, потом у Улици Душана Даниловића, као и у Улици Каће Дејановић. Сопственим новцем реализовали смо реконструкцију 8.345 метара трасе вреловода широм града, приликом чега је замењено 21.680 метара цеви. Обимни радови обезбедили су нам стабилан, позуздан технички систем, с којим смо спремни дочекали прве хладне таласе у Новом Саду, и без бојазни улазимо у најхладнији део године.
* Осим одржавања постојећег техничког система, „Новосадска топлана“ прати трендове најразвијенијих европских земаља и уводи иновације у области даљинског грејања. О каквим пројектима је реч?
– Ради унапређења пословања, као и повећања енергетске ефикасности топлотних извора и подизања квалитета услуге на још виши ниво, у 2014. и 2015. години реализовали смо неколико стратешки важних пројеката. У 2014. завршена је реконструкција и проширење Топлане „Север“, у оквиру програма „Рехабилитација система даљинског грејања у Србији – фаза ИВ“, вредна 1,97 милион евра. Захваљујући уградњи новог котла, са степеном искоришћења већим од 97 одсто, ефикасност топлификационог система је подигнута на виши ниво. У оквиру поменутог програма, одмах по завршетку грејне сезоне 2014/2015, отпочета је реализација стратешки важног пројекта – реконструкција Топлане „Исток“. Радови вредни 2.326.935,98 евра почели су 4. маја, а завршени 30. септембра 2015. године, и након неопходних функционалних провера пред почетак грејне сезоне, 11. октобра, првог дана грејне сезоне, Топлана „Исток“ је пуштена у рад. Тим пројектом је била обухваћена изградња циркулационог постројења, постројења за одржавање статичког притиска и допуну система, постројења за хемијску припрему воде, трафостанице, електроенергетске инсталације, систем за надзор и управљање и командна сала. Реконструкцијом Топлане „Исток“ решени су дугогодишњи хидраулички проблеми у топланама „Југ“, „Север“ и „Исток“, повећана је поузданост целокупног система даљинског грејања побољшањем преноса топлотне енергије, као и енергетска ефикасност комплетног система, а суграђанима из источног дела града обезбеђена је поузданија и квалитетнија испорука топлотне енергије за грејање. Такође, у оквиру КфЊ програма, у заједничкој реализацији Министарства рударства и енергетике Републике Србије, Града Новог Сада и ЈКП „Новосадска топлана“, у јулу 2015. године потписан је Уговор о изградњи когенерационог постројења, инсталисане снаге 9,9 МЊ, на Топлани „Запад“, вредан 6,24 милиона евра, чија је реализација отпочела. Тим најзначајнијим и најиновативнијим пројектом предвиђена је изградња постројења за комбиновану производњу електричне и топлотне енергије. Такво постројење ће производити значајну количину струје, коју ће „Новосадска топлана“ пласирати у електродистрибутивну мрежу по стимулисаној цени, као повлашћени произвођач, што је од великог значаја, како за саму „Топлану“, тако и за Град. Обезбеђењем дела новца неопходног за одржавање и унапређење техничког система растеретиће се буџет Града и значајно унапредити квалитет услуге за кориснике с тог топлотног подручја. Реализација пројекта се одвија по усвојеном динамичком плану, уз надзор супервизора КфЊ-а и ФИДИЦ инжењера.
* На почетку греје сезоне 2014/2015. године много се говорило о повећању цене грејања у целој Србији. Поскупљење је Новосађане овај пут заобишло, али колико је то вас, као предузеће коштало?
– У складу с Уредбом Владе Републике Србије о утврђивању цене снабдевања топлотном енергијом крајњег купца, „Новосадска топлана“ је, као и све топлане у Србији, била у обавези да до 1. октобра 2015. оснивачу достави предлог цена топлотне енергије, формиране у складу с методологијом коју прописује поменута уредба, и у складу с тим смо и поступили. Град, као наш оснивач, и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић донели су одлуку да цене испоруке топлотне енергије за грејање и припрему топле потрошне воде у Новом Саду остану непромењене, што смо ми, као „Топлана“, подржали и поздравили. Одговорно пословање, добри пословни резултати и велика подршка Града су обезбедили стабилност предузећа, што је омогућило и Граду и „Новосадској топлани“ да не оптерећују додатно већ преоптерећени кућни буџет Новосађана. Изузетно високе цене гаса, основног енергента, који учествује у трошковима „Новосадске топлане“ с више од 60 одсто, значајно утичу на пословање предузећа, односно на пословни резултат. Трошкови за гориво и енергију у 2014. години од јануара до септембра износили су 2.309.942.077 динара, а у истом периоду лане за готово исте количине – 3.685.970.906 динара, из чега се јасно види да су у 2015. години они већи чак 59 одсто у односу на исти период 2014. те ће то утицати на пословни резултат у 2015. Тај значајни податак представља параметар у пословању на који менаџмент „Новосадске топлане“ ни на који начин не може да утиче.
Н. Х.
Важна карика у ланцу комуналног система
– Током целе године испоручујемо топлотну енергију за припрему топле потрошне воде, а током грејне сезоне и за грејање – каже Добросав Арсовић. – Мислим да смо важна карика у ланцу комуналног система града и морамо да покажемо одговорност управо на том нивоу. Сигуран сам у то да ће нас постигнути успеси охрабрити и додатно мотивисати да у овој новој години будемо још бољи, што од срца желим и вама и свим вашим читаоцима. Желим вам да верујете у сопствене снаге и могућности, да заживе све ваше амбиције и да у топлим домовима, у пријатној атмосфери проведете божићне празнике са својим најмилијима.