„За свако дете најбољи почетак”
Министарства здравља и партнера. Саветовалиште су јуче посетили директор УНИЦЕФ-а у Србији Михаел Сент-Лот, помоћница министра здравља Весна Кнегињић и директорка за комуникације и ЦСР компаније „Нордус” Марија Беслаћ.
– Не бисмо могли да кажемо да УНИЦЕФ ради ствари, већ сарађује с партнерима, од Министарства здравља до других министарстава чији ресори имају утицаја на здравство, затим цивилног друштва у Србији, што укључује невладине организације и струковна и приватна удружења, као што су компанија „Нордеус”, „Телеком Србија”, „Теленор”, али и бројни други који нам пружају подршку у раду – рекао је Сент-Лот. – Наш фокус је на томе да свако дете у Србији оствари свој пуни потенцијал, стога радимо у свим областима, од пренаталне заштите па до различитих аспеката добробити и благостања сваког детета, све до узраста од 18 година. Наука нам је показала да, чак и када се дете на самом рођењу суочи с одређеним изазовима, може да их превазиђе уколико има одговарајући заштиту, негу, бригу и подршку. Зато је важно да све службе раде интегрисано и да се обезбеђују обједињене међусекторске услуге, а инвестиције треба да буду усмерене тамо где су најпотребније. Инвестиција у рани развој деце је најбоља инвестиција коју Србија може направити. Поносан сам што сам у Србији јер ће Србија постати модел и пример добре праксе за друге државе у региону.
У најранијем детињству, од рођења до треће године, постављају се темељи за животне успехе, здравље и благостање, а пропусти у бризи и стимулацији развоја детета у том периоду остављају дугорочне последице, које се касније не могу у потпуности надокнадити. Период раног детињства је најзначајнија развојна фаза у животу и зато је улагање у развој у раном детињству приоритет УНИЦЕФ-овог рада у Србији и глобално.
– Министарство здравља је препознало неопходност и важност раног откривања развојних ризика и одступања, као и ране интервенције које могу у великој мери надокнадити кашњења у развоју деце и спречити дуготрајне последице ризика којима су деца изложена – рекла је Весна Кнегињић. – Обогатили смо нашу здравствену интервенцију на примарном нивоу јер су развојна саветовалишта од изузетног значаја, а развој услуга које она пружају за свако дете у Србији представљају приоритет у сарадњи УНИЦЕФ-а и Министарства здравља.
У сарадњи с Удружењем педијатара и Градским заводом за јавно здравље Београда, а захваљујући програму „За свако дете најбољи почетак“, педијатри, патронажне сестре и запослени у развојним саветовалиштима присуствовали су обукама и унапредили своја знања у области развојне процене, интервенције и сарадње с породицом. Компанија „Нордеус” омогућила је опремање развојног саветовалишта и подржала обуку за здравствене раднике и стручњаке из других ресора у Новом Саду, као и још пет развојних саветовалишта у Србији: у Лесковцу, Врању, Пожаревцу, Панчеву и Пироту. Развојна саветовалишта су опремљена намештајем по мери деце и дидактичким материјалима који служе за процену и подстицање развоја различитих вештина код детета. Родитељи могу да виде и науче, на конкретном примеру, како да корисне и забавне активности с децом понове код куће. Такав начин рада смањује стрес код родитеља и помаже им да уживају у стимулацији развоја своје деце.
– У тај програм смо ушли јер, од самог оснивања компаније „Нордеус”, пружамо велику подршку деци и омладини, нарочито у области здравства и образовања, а тај програм се уклапа и у једно и у друго – рекла је директорка за комуникације и ЦСР компаније „Нордус” Марија Беслаћ. –Важно је да се помаже деци у таквом осетљивом узрасту који заправо представља основ за њихов читав живот. Ми смо за почетак подржали реновирање шест развојних саветовалишта широм Србије, и не само физичко обнављање простора и стварање боље средине већ и едукацију педијатара и свег особља које се бави децом. Наши запослени су углавном млади људи, већина родитељи мале деце, те смо свесни значаја подршке родитељима да својој деци обезбеде најбољу основу за даљи живот. Прве године живота су најважније, а улагање у програме превенције и ране интервенције утичу на смањење сиромаштва, неједнакости и обезбеђују одрживи развој нашег друштва.
И. Миклоши
Сарадњом до бољих резултата
У праксу су уведени и нови инструменти за процену развоја, укључујући и „Водич за праћење развоја“ који значајно унапређује рад педијатара – помаже им да и код најмлађих пацијената препознају проблеме у развоју и испланирају подршку која им је потребна. Успостављена је међусекторска сарадња између институција које брину о интересима деце. У шест општина у Србији потписани су споразуми о сарадњи између локалних институција и организација, а циљ је да се најугроженијој деци и породицама обезбеди подршка кроз сарадњу различитих професионалаца који раде у домовима здравља, предшколским установама и центрима за социјални рад.