heavy intensity rain
16°C
18.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Зорана Марковић браниће се са слободе

12.02.2016. 17:37 13:33
Пише:

Виши суд у Београду укинуо је данас притвор бившој директорки Агенције за борбу против корупције Зорани Марковић и она ће бити пуштена да се брани са слободе, али уз меру забране напуштања

територије Републике Србије.Притвор је укинут и према осталих шесторо осумњичених у том случају међу којима је бивши градски секретар за урбанизам и грађевинске послове Ненад Коматина.Марковићева и Коматина и остали осумњичени су били ухапшени 26. децембра у великој полицијској антикоруптивној акцији ''Резач'', и у притвору су провели месец и по дана.



Судија за претходни поступак Вишег суда донео је данас решење којим је према окривљеним Н.К, С.С, М.И, С.П, Г.С и И.Ђ.  укинуо притвор, док је према окривљеној З.М. мера притвора замења мером забране напуштања територије Републике Србије, рекла је  Тањуг у портпарол суда Тања Кољеншић.

Они су били ухапшени у акцији ''Резач'' 26. децембра, након чега им је одређен притвор због особитих околности да ће у случају боравка на слободи ометати поступак утицањем на сведоке



Раније је у том случају укинут притвор Љиљани Матовић, Звездани Цветановски и Владимиру Николићу, а један осумњичени се брани са слободе.

Истрага против Марковићеве, Коматине и осталих се води због сумње да су злоупотребом службеног положаја оштетили буџет града Београда за више од 45 милиона динара, а репубички буџет за више од 44 милиона динара.



Полиција је након хапшења осумњичених саопштила да се сумња да је Г.С. по налогу власника "Србијапројекта", поднео захтев за издавање Решења о употребној дозволи за објекат у Улици Царице Милице, која је у власништву тог предузећа.Сачинивши предлог Решења о употребној дозволи, Г.С. га је доставила на потпис Коматини, који га је потписао и издао употребну дозволу да је објекат подобан за употребу.



Осумњиченима је на основу достављене пројектно-техничке документације, како се сумња, било познато да употребна дозвола одступа од грађевинске дозволе, која је издата на локацијску дозволу у погледу спратности објекта.На тај начин, осумњичени су оснивачима привредног друšтва "Србијапројект" прибавили корист која се огледа у праву својине на бесправно саграђеном делу објекта поврšине 216, 28 метара квадратних, чија је трžиšна вредност већа од 1.500.000 динара.



Власници "Србијапројекта", како се сумња, нису платили накнаду за градско грађевинско земљиšте од 45.400.820,23 динара.Полиција је у суботу након хапшења саопштила да се Марковићки на терет ставља да је током 2012. године, по претходном  договору са одговорним лицем предузећа "Србијапројект" Г.С, инцирала поступак за закључење Анекса 1. Уговора о купопродаји непокретности у Улици Царице Милице о уношењу валутне девизне клаузуле.



Након тога, З.Ц. је сачинила предлог Анекса и  доставила га ј Љ.М, која није обавила контролу наведеног анекса šто је била дуžна да учини, након чега га је доставила помоћнику одговорног лица Републичке дирекције за имовину С.П, који није обавио надзор над применом прописа, šто је био дуžан да учини.

Анекс уговора закључен је без миšљења Републичког јавног правобранилаšтва и без закључка Владе Републике Србије, која је једина надлеžна да одлучује о прибављању непокретности у јавну својину.



Осумњичени су на овај начин протиправно прибавили имовинску корист предузећу "Србијапројект" и његовим власницима у износу од 44.426.921,10 динара, који представља разлику између исплаћене и првобитно уговорене купопродајне цене, и на тај начин оšтетили будžет Републике Србије.У намери да прикрију незаконито порекло имовине осумњичена одговорна лица предузећа "Србијапројект" починили су кривично дело прања новца тако šто су од септембра 2013. до маја проšле године обавили пренос имовине, иако су знали да та имовина потиче из кривичног дела.



На основу Одлуке о расподели добити коју је донела Скупšтина предузећа "Србијапројект" и предузеће "Лухтон инвест" д.о.о., осумњичени Г.С је са рачуна предузећа "Србијапројект" обавио пренос 23.084.807 динара на рачун предузећа "Лухтон инвест" д.о.о, саопштила је полиција наког хапшења.

(Танјуг)

 

Пише:
Пошаљите коментар