light rain
3°C
23.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1299
usd
112.4411
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

За упола мање казне закључено 2.000 споразума

21.11.2016. 20:40 21:52
Пише:

Број склопљених споразума о признању прекршаја је ове године у јужној Бачкој значајно порастао и сваке седмице их је све више. Пре измена Закона о прекршајима

 у марту ове године, на подручју новосадске полиције склапано их је просечно по пет недељно, сада се у једној седмици окривљени и подносиоци захтева договоре између 100 и 130 пута. У све прихватљивијој процедури, осумњичени се споразумеју у полицији, то се достави суду, који донесе пресуду на основу споразума па се она се пошаље окривљеном, који није ни морао да долази до судије.

– Откако је Закон измењен, склопљено је око 2.000 споразума – каже за „Дневник“ председник Прекршајног суда у Новом Саду мр Каменко Козарски. – Људи су релативно брзо сазнали за ту могућност и прихватили тај блажи вид кажњавања. То је кренуло полако, али сада је узело маха. Такође, погодност је у томе што грађани који су направили прекршај у неком удаљном месту, могу да га признају у новосадској полицији и да сачекају одлуку суда на чијем подучју је прекршен закон. На тај начин се штеде време и новац.



Козарски додаје да је и број изрицања већих казни за теже прекршаје повећан 50 одсто у односу на прошлу годину јер се за такве преступе у овој години, од прецизираних законских измена, више осумњичених приводи одмах код судије. Ту најчешеће спадају вожња под већом количином алкохола, битно прекорачена брзина вожње, насилничка вожња, или у области јавног реда и мира, на пример, туча, али се и за прекршај почињен у пијаном стању осумњичени доводе након трежњења у полицији.



Тај члан закона се примењује и ако окривљени не може да докаже свој идентитет, нема пребивалиште или не живи на адреси на којој је пријављен, ако има пребивалиште у иностранству, ако одлази у иностранство ради боравка, ако суд нађе да постоји основана сумња да ће окривљени избећи извршење изречене санкције или је реч о тежем прекршају, којим се угрожавају живот или здравље људи.



– Судије због тежих прекршаја дежурају од ујутро до увече, седам дана недељно – наводи наш саговорник.Он каже да је, закључно с 30. септембром ове године, Прекршајни суд у Новом Саду у десетак хиљада предмета заменио новчане казне у затворске, али то не значи да су ти кажњеници и отишли у ћелије.



– Кад им се уручи одлука суда, имају опцију или да иду у затвор или да плате казну одмах. У поменутом периоду 175 кажњених упућено је у затвор. Традиционално се мали број кажњених одлучује да оде иза решетака.Статистички говорећи, кад је реч о прекршајима, захтевима који се воде пред судом, запримљено је ове године до 30.септембра 23.306 предмета, решено је 18.938, а има и старих предмета, чији се број полако смањује.



Прекрашајних налога, односно казни у фиксним износима, које не иду до суда јер постоји осам дана да се уплате, примљено је у поменутом периоду 10.231. Њих пишу, на пример, инспекције, Комунална полиција, саобраћајци МУП-а за некоришћење сигурносног појаса или причање телефоном за време вожње... 



– Иначе, Регистар важећих прописа у граду Новом Саду, где су они само набројани, има око 550 страна и сви они прелазе у налоге – комунални послови, саобраћајнии послови – инспекција , урбанизам, стамбени, заштита животне средине, спорт, омладина и све где је Град прописао казне – објашњава мр Козарски. – Такође, узменама Закона о прекршајима и неки до сад ригорознији прекршаји прелазе у налоге. На пример, код истека возачке дозволе преко шест месеци, важила је казна од 15.000 динара и три месеца забране управљања, а предвиђа се укупно 10.000 динара у фиксном износу, без заштитне мере. Слична ублажења могу се очекивати код истека рока налепнице, мањег прекорачења брзине и других прекршаја.



М. Вујачић



Од 1. марта фиксне казне

– Битно је рећи, када причамо о прекршајним налозима, да ће све казне које прописују Град Нови Сад и Покрајина – а тако ће бити у целој Србији – од 1. марта наредне године прећи у прекршајне налоге, односно биће фиксне казне. На пример, за прекршај непоштовања радног времена локала следиће фиксна казна, коју треба уплатити у року од осам дана, у том случају упола износа, сем ако осумњичени неће да се суди, а од деветог дана неопходна је уплата целог износа.



Од наредног марта неће бити потребе да се долази код судије за прекршаје таквим поводима и да се ишчекује колика ће бити казна јер је до тада постојао њен распон од једног до другог износа. Све одлуке Града о таквим прекршајима од марта следеће године биће у прекршајним налозима. Биће исти број предмета уз поједностављену процедуру, а повећаће се број предмета који одлазе у налоге за све што кажњава локална самопуправа.

 

Пише:
Пошаљите коментар