За Кањижу 14 милиона динара због избеглица

Председник Покрајинског савета за миграције Михаљ Њилаш најавио је јуче да је за Кањижу опредељено 14 милиона динара финансијске помоћи у решавању проблема миграната,

док ће за Суботицу износ бити одређен наредне недеље.

Њилаш је приликом посете напуштеној Циглани у Суботици, где се окупљају мигранти, нагласио важност координације између Покрајине, Републике и међународних органа, како локалне самоуправе не би остале саме у решавању овог проблема, оценивши да је таква ситуација била у претходном периоду, односно да су општине носиле највећи део терета.

- Конкретно Кањижа сада добија значајна средства од покрајине и надам се да ће то подстаћи и остале актере да боље помогну и новчано, јер је то само део трошкова које покрајина сноси. Наравно, и Суботица има своје потребе и захтеве. Градоначелник ће убрзо нама то конкретно поднети и након наредне седнице савета за миграције, сигурно ћемо сличан предлог упутити Покрајинској влади - рекао је он.

Председник овог савета наглашава да је неопходно ангажовати све покрајинске материјалне и хумане ресурсе институција које могу да помогну решавању проблема миграната.

- Ради се о избеглицама којима треба помоћи, наравно. Они су жртве рата и проблема који нису овде, него врло далеко, али имају одређену намеру да стигну на неко безбедније место. То је огроман број људи и ми морамо да им помогнемо у сваком погледу - рекао је Њилаш.

Њилаш наглашава да су Суботици и Кањижи на располагању и Покрајинске робне резерве за помоћ у роби, као и то да је потребно равномерно расподелити међународну помоћ ка југу и северу земље. Пред зимски период, према његовим речима, мора се искоординисати решавање питања помоћи и смештаја миграната.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи поновио је да је Суботица до сада углавном сама решавала проблем миграната, али да то сада превазилази њене могућности и још једном нагласио да локална самоуправа нема законске ингеренције да сама решава ово питање.

Интерес Суботице у претходном периоду, како је рекао, био је да заштити локално становништво, а ситуација је по његовој оцени била под контролом, иако је кроз Суботицу само ове недеље прошло између 5.000 и 6.000 људи.

- Велики број миграната је прошао кроз Суботицу, а Суботица и њени грађани то ни у приближној мери то нису осетили, као што је то у неким другим срединама. Оно што је било можда под ударом су углавном погранични појасеви, али сам град или већа насеља нису ни приближно осетила тај талас миграната који је протутњао Суботицом - рекао је Маглаи.

Он је нагласио потребу припреме за предстојећи зимски период и да су у току послови на решавању имовинско-правних односа у Циглани, како би се створили основи да се мигранти на овој локацији могу сместити у мањем броју током зиме.

Рекавши да је обавио разговоре и с високим представником УНХЦР-а у Србији, Маглаи је нагласио да Суботица није заинтересована за изградњу кампа, већ да у Суботици може бити само „помоћни пункт” за највише 200 људи.

- Није нам циљ да овде долази већи број миграната и да се овде задржавају дужи период зато што сматрамо да би то било контрапродуктивно због близине границе са Мађарском - истакао је Маглаи.  Он је поставио питање и шта ће се дешавати у будућности по питању прилива миграната и најаве Мађарске да ће послати војску која ће затворити границу.

- Онда ћемо имати проблема да ће се један већи број људи овде задржати, пошто неће моћи да пређу на другу страну, па ће се та ситуација тада морати држати под контролом - рекао је градоначелник Суботице.
(Танјуг)

Четворица ухапшена у Мађарској

Мађарска полиција саопштила је јуче да је ухапсила три држављана Бугарске и једног Авганистанца у вези несреће у којој су у камиону хладњачи на аутопуту код аустријског места Парндорф пронађена тела 71 избеглице.

„Поред тога, полиција је претражила више станова и кућа и испитала као сведоке готово 20 људи”, наводи се у саопштењу које је на свом сајту објавила мађарска полиција, а пренео Ројтерс.

Портпарол полиције је нешто раније за мађарску новинску агенцију МТИ рекла да међу осумњиченима нема држављана Мађарске.

Аустријска полиција је претходно објавила коначни биланс несреће, према којем је у камиону хладњачи пронађено 71 тело, од којих 59 мушкараца, осам жена и четворо деце, међу којима и једна девојчица стара годину до две. Директор полиције покрајине Бургенланд Ханс Петер Доскоцил је на конференцији за новинаре рекао да је међу жртвама, које су највероватније преминуле од гушења, била и група сиријских избеглица, што је полиција закључила по томе што су у камиону пронађени сиријски путни документи.

Полицијска истрага је показала и да је камион са мртвим мигрантима био паркиран у зауставној траци аутопута најмање 24 сата пре него што је откривен, рекао је Доскоцил. Према резултатима истраге, хладњача од 7,5 тона је у раним јутарњим сатима у среду кренула из Будимпеште, а око девет сати пре подне била је на мађарско-аустријској граници, коју је прешла тек током ноћи.

У четвртак рано ујутро, између пет и шест сати, камион је остављен у зауставној траци на аутопуту А4 код аустријског места Парндорф. У камиону, који су кријумчари користили за пребацивање илегалаца, који је контролисан након дужег стајања у зауставној траци аутопута код места Парндорф, пронађено је 71 тело.

Камион је у четвртак остављен у зауставној траци на аутопуту А4. Службеници компаније „Асфинаг”, који раде на одржавању путева, пријавили су полицији да једно возило дуже стоји у зауставној траци на аутопуту, па су чувари реда пошли у контролу. Приликом отварања камиона откривен је велики број људских тела, избеглица које су се угушиле током вожње. Трагови унутрашњости камиона показују да су жртве покушавале да отворе врата, али да им то није успело. Тако је у кабини, на страни сувозача,  пронађена пукотина, коју су избеглице направиле у покушају да се избаве из камиона.

Камион је био у власништву једног словачког прерађивача меса, чији је власник чешки министар финансија и вицепремијер Андреј Бабиш, иначе по националности Словак, али га је, према доступним подацима, један Румун легално откупио и пријавио у Мађарској, у граду Кечкемет, па је имао мађарске таблице.

Министарство унутрашњих послова поручуило је да неће трагати само за кријумчаром, већ и за особама које стоје иза њега, јер се претпоставља да се ради о организованој банди кријумчара, чији шефови се налазе у Румунији.

У Аустрији, као и широм Европе, ова трагедија је потресла јавност, а поједини политичари говорили су чак и о масовном убиству, те је затражено да се појача борба против кријумчара људи.
(Танјуг)
 

EUR/RSD 117.0403
Најновије вести