Вранићу смањена казна на шест година
Апелациони суд у Новом Саду смањио је казну Деспоту Вранићу на шест година затвора окривљеном због саобраћајне несреће у којој је претпрошле године
погинуло троје двадестогодишњих Новосађана код “Меркатора” . Он је у првостепеном поступку у Вишем суду био осуђен на осам година затвора, а потом на поновељном главном претерсу на седам година. Подсетимо, у тешкој саобраћајној несрећи, 8. јуна 2014. године око два сата после поноћи, погинуле су двадесетогодишње Владица Матовић, Милица Лежимирац и њихов вршњак Александар Марић. Настрадали су били у „голфу 5” који је кренуо на црвено светло Булеваром цара Лазара, од Кеја ка Лиманској пијаци, док је „ауди А-8” шабачких регистарских ознака ишао с Моста слободе Булеваром ослобођења ка Железничкој станици.Утврђено је да окривљени Вранић ишао макар три пута већом брзином од дозвољене.
Крајем прошлог месеца, након одржане седнице већа, Апелациони суд донео је пресуду којом су усвојене жалбе бранилаца окривљеног, те је преиначена пресуда Вишег суда од 11.априла ове године. Ово је учињено само у погледу одлуке о кривичној санкцији, тако што је оптужени, осуђен на наведену казну затвора уз урачунавање времена проведеног у притвору и времена које је провео у просторијама у којима станује уз електронски надзор, док су у преосталом делу жалбе бранилаца окривљеног и жалба Вишег јавног тужиоца у Новом Саду одбијене као неосноване, па је у непреиначеном делу првостепена пресуда потврђена, навела је у саопштењу портпарол Апелационг суда у Новом Саду Милица Јанча.
Пресудом Вишег суда у Новом Саду, од 11 априла ове године Вранић је оглашен кривим због тешког дела против безбедности јавног саобраћаја у вези кривичног дела угрожавања јавног саобраћаја, па је осуђен на казну затвора у трајању од седам година. Истом пресудом окривљеном је изречена мера безбедности забране управљања моторним возилом "Б" категорије четири године, рачунајући од дана правноснажности пресуде, с тим да се време проведено у затвору не урачунава у време трајања ове мере.
Оцена другостепеног већа је да је правилно утврђење првостепеног суда да окривљени није био способан за безбедно управљање возилом, јер је имао 1,476 гр/кг алкохола у крви, а истовремено је насилнички возио непосредно пре саобраћајне незгоде, будући да се кретао брзином од 177 км на сат, чиме је поступао у грубој супротности са правилима саобраћаја, објашњава се у саопштењу.
Међутим, ценећи жалбене наводе бранилаца окривљеног у погледу одлуке о кривичној санкцији, веће Апелационог суда у Новом Саду нашло је да првостепени суд није у довољној мери ценио интензитет доприноса саобраћајној незгоди возача аутомобила "голф", који је у раскрсницу ушао на црвено светло и тиме у значајној мери допринео да дође до саобраћајне незгоде.
У складу с наведеним, Апелациони суд је нашао да су жалбени наводи бранилаца окривљеног у погледу одлуке о кривичној санкцији основани, те је преиначио првостепену пресуду. Одмерена казна затвора у потпуности је адекватна и сразмерна тежини извршеног кривичног дела и степену кривице окривљеног и истовремено нужна, али и довољна за постизање сврхе кажњавања, додаје се у саопштењу Апелционог суда у Новом Саду.
М. Вујачић