Вранић осуђен на седам година
Новосађанин Деспот Вранић (22) окривљен због удеса у којем су код „Меркатора” у Новом Саду погинуле три особе старе око 20 година,
осуђен је на поновљеном суђењу у новосадском Вишем суду на седам година затвора.
Он је претходно осуђен на осмогодишњу казну и био је у притвору непуне две године, односно од 9. јуна 2014. године када је лишен слободе, који му је је јуче укинут одлуком већа којем председава судија Видоје Митрић. Уместо тога, Вранићу је одређен кућни притвор уз забрану напуштања стана, у којем ће боравити уз електронски надзор, односно наногицу.
Осим затворске казне, окривљеном је изречена забрана управљања возилима Б категорије у периоду од четири године, с тим што се у то не рачуна време издржавања казне, и наложено му је да плати трошкове поступка.Судија Митрић јуче је при образложењу пресуде указао на то да је у поновно спроведеном поступку судско веће при одмеравању казне узело као олакшавајуће околности досадашње неосуђивање оптуженог, као и допринос несрећи возача другог возила, у којем су биле особе које су настрадале.
– Ипак, из допунског налаза судских вештака може се видети да је, возећи брзином од 216 километара на сат кроз град, немогуће не направити удес – казао је Митрић.
Подсетимо, у тешкој саобраћајној несрећи која се догодила 8. јуна 2014. године око два сата после поноћи, погинули су двадесетогодишње Владица Матовић и Милица Лежимирац и њихов вршњак Александар Марић. Настрадали су били у „голфу 5” који је, по свој прилици, кренуо на црвено светло Булеваром цара Лазара, од Кеја ка Лиманској пијаци, док је „ауди А-8” шабачких регистарских ознака ишао с Моста слободе Булеваром ослобођења ка Железничкој станици.
Иначе, окривљени Вранић је у завршној речи прошле седмице изјавио да не признаје дело које му се ставља на терет те да да се не осећа кривим за настанак незгоде, али да изражава дубоко жаљење због смрти три младе особе. Додао је да би више волео да је погинуо том приликом, него што пролази кроз поступак тим поводом.
Заступник оптужбе, заменица вишег јавног тужиоца Љиљана Томић казала је у завршној речи да окривљени услед алкохолисаности (1,4 промил) није био спосообан да управља возилом јер су му, између осталог, били смањени пажња и концентрација, имао је продужено време реаговања и било му је сужено видно поље.
– По налазима, возио је 216 километара на сат код прве раскрснице након Моста слободе, а у судар је ушао с брзином од 160 километара па није ни могао зауставити на време да би избегао контакт возила – казала је прошле седмице заступница оптужнице Љиљана Томић. – Да је ишао дозвољеном брзином, која је четири пута мања од оне којом се кретао, вештаци кажу да би се зауставио на време. Овако, изгубио је сваку могућност за избегавање незгоде. На крају, да се кретао чак и 89 километара на час, могао се зауставити, по налазима вештака.
М. Вујачић