Ватрогасна трка због буктиња, али и до загорелог ручка
стотину повређених, док толико грађана и спасу. Ипак, највећи број интервенција у стамбеним објектима, готово свакодневно, односи се на појаву дима у ходницима зграда, које се морају муњевито и озбиљно проверити баш због евентауалних жртва, а које се понекад нађу тек после претрага ширег места догађаја.
После акција, у великој већини случајева испостави се да се камионима кроз град уз сирене и ротације јурцало због – загорелог ручка. Наиме, најчешће се дешава да станари, кад открију дим у кухињи, отворе врата стана да проветре своје просторије, да би он изашао у степенишни простор, и брзо их затворе не би ли прикрили „кривицу за немар и извор настанка ванредне ситуације”. Такође, како сазнајемо од ватрогасаца, често се догађа да људи оставе храну на укљученом шпорету да би тркнули до радње или пијаце, а у таквим случајевима долази до потенцијално опасних ситуација. При томе неретко долази до панике јер комшије претпостве да је избио пожар и зову 193, што и јесте исправан поступак јер не треба чекати надајући се добром исходу.
– Скоро смо имали интервенцију какве нису реткост: насилно смо отворили врата стана у Улици Партизанских база на Новом насељу због тога што смо имали дојаву да је старијој особи позлило и да јој је потребна хитна медицинска помоћ, а стан је био закључан и екипа није могла да дође до угрожене особе – у таквим случајевима улазимо насилно, а некад и преко терасе или кроз прозор – каже за „Дневник” командант новосадске Ватрогасне бригаде Стојан Миловац, описујући чешће интревенције.
С друге стране, постоје и оне које се дешавају ређе, али се дуго памте јер имају трагичне последице, или бар у почетку постоји бојазан да ће доћи до њих.
– Екипа ватрогасаца-спасилаца у недељу, 19. марта, четири и по сата после поноћи, хитно је интервенисала на Подбари у Улици епископа Висариона 2ц. Дојава је гласила да има дима у згради. Изашало је девет ватрогасаца у три возила – наводи Миловац. – Приликом доласка на место догађаја, у подземној гаражи затекли су три аутомобила захваћена пламеном. Било је много дима у згради, а због специфичности материјала који је горео, грађевинске конструкције, уз ватру између гаража и стамбеног објекта, започета је евакуација око 120 станара из зграде. Срећом, нико није повређен.
Наш саговорник обашњава да је карактеристика пожара у том објекту с пет етажа, да се дим ширио кроз њих па је претила опасност станарима. Такође, један аутомобил удаљен од поменута три захваћена ватром, која су претрпела, вероватно, тоталну штету, оштећен је због високе температуре.
– Занимљиво је да смо, некако у исто време, добили дојаву за пламен на оближњој локацији на још једном скупоценом аутомобилу, „тојоти рав 4”, у Улици Јована Суботића код броја 19, где је друга екипа изашла и угасила ватру. Иначе, број паркираних аутомобила који изгоре није мали, али има више оних које у покрету захвати пламен због неиспаравних инсталација – каже Миловац.
Такође ноћу 15. марта дошло је до пожара у котларници фирме „Ентеријер Јанковић” на Клиси, у којем је страдао запослени младић, који је пронађен тек после претраге терена. Истрага ће утврдити узроке несреће.
– Трећи карактеристичан случај који се недавно збио, а где смо имали веома захтевну интеревенцију, догодио се у оштини Бачки Петровац у фирми за производњу метли, а ради се о огромној површини на око 3.000 квадратних метара где је било много ускладиштеног сирка. Горео је кров дугачак више од 100 метара, испод којег је производна хала, али и магацински простор. Такође, ту је и једна друга фирма, која се бави производњом друге врсте. Незгодно је кад се такви пожари догоде ноћу, кад има мало људи на лицу места, да их обуздавају док ми не дођемо – наглашава Миловац.
Карактеристично за јануар и фебруар ове године, па и децембар прошле, било је да су се људи појачано грејали уз ложење, поготово у кућама, па је било знатно више пожара на димњацима. Велика је опасност кад се димњак упали јер му попуцају зидови и одатле излази угљен-моноксид. Ако се то догоди ноћу, кад укућани спавају, ствар је још опаснија.
После тог периода, у марту, чим је неколико дана било топло, људи су кренули да спаљују биљне остатке – траву, лишће, гране и слично – на отвореном, а потом би неретко дошло до ширења пожара. У овом периоду у једном дану имали смо 43 гашења пожара на отвореном простору. За те ватре карактеристично је да се дешавају на великим површинама, а за гашење су потребне огромне количине воде и велики број људи.
Иначе, Законом о заштити од пожара забрањено је паљење биљних остатака. Такође, грађане ваља подсетити на неколико ставки битних за њихову безбедност: да димњаке треба редовно чистити и одржавати у исправном стању, а код употребе гаса, због цурења, треба обратити пажњу на исправност инсталација уз прегледе надлежних служби.
Интересантно је да у последње време долази до пожара у новим зградама код електричних разводних табли с уграђеним аутоматским осигурачима сумњивог квалитета или код класичних осигурача који су „буyени” спајањем лицнама. Ватрогасци такође апелују да не треба куповати јефтине неатестиране продужне каблове. Уз то, важно је напоменути да у ходницима и у оставама улаза не треба остављати ствари – а најчешће је у питању намештај – које могу бити фаталне за оријентацију у пометњи и диму при евакуцаији.
М. Вујачић
Не гаси се бацањем апарата у ватру!
Ради гашења пожара на возилима у покрету било би добро да возачи имају мале противпожарне апарате, који сад нису скупи с обзиром на то колико су корисни, али и да на време прочитају како се користе.
– Имали смо неретко случајеве у којима су људи у паници убацивали у ватру комплетан апарат, не активирајући га, надајући се да ће унутрашњи садржај сам по себи учинити своје, док се заправо ради о опасном поступку – напомиње Стојан Миловац.