Управник водио притвореника на суд
То је према речима директора Зорана Јовановића, значајно из више разлога, а на првом месту је тај да ће се повећати безбедност установе у којој борави око 400 притворених и осуђених особа.
– Тренутно треба више радника обезбеђења јер су оптерећни и имају доста прековремених сати, који јесу плаћени, али запосленима треба више одмора – каже за „Дневник“ управник Јовановић. – Покренули смо иницијативу и највише нових радника обезбеђења у Србији добићемо ми. Њихов пријем значајно ће олакшати и побољшати рад службе.
Јовановић наводи да ће број поменутих службеника ускоро бити једнак као и пре пет година, кад је дошао на место управника, али да је од тог времена дошло до природног одлива кадрова.
– Неки су отишли у пензију, а други су се вратили у установе из којих су привремено дошли. Има и оних који су добили отказ јер су ухапшени због кривичних дела примања мита: отпуштена су три радника службе обезбеђења, као и једна васпитачица. Такође, један радник је добио отказ због одбијања наређења. Истини за вољу, услови за рад, мада побољшани, овде нису сјајни јер се ради о послу који мора да се покрије кроз смене 24 сата дневно – прича наш саговорник. – Дешавало се, истина ретко, да због недостатка радника нисмо могли да некога приведемо у суд јер се то није могло обавити безбедно. Ишло је дотле да сам и ја водио лице на суд, што није забрањено, али није баш ни пракса. Том приликом, прошле године, отишао сам с колегом за Шабац и чувао лице у судници. Уосталом, некада сам и сам радио као стражар... - прича Јовановић.
Он наглашава да радници службе обезбеђења треба, између осталог, за кратко време да открију што више ствари које се покушавају прокријумчарити у установу, па је значајно то што се ускоро очекује појачање њиховог састава.
– Најчешће се покушавају нелегално унети мобилни телефон чије поседовање није дозвољено. УСБ уређаји и слушалице за мобилне телефоне. Иначе, код слушалица за мобилне телефоне у сићушном делу који иде у уво стане два до три грама хероина или кокаина. Недаво смо у пакету за осуђеника нашли таблете „екстазија” у бананама, а дешава се и да у то воће гурну сламчицу испуњену неком дрогом или забрањеним лековима - појашњава Јовановић методе покушаја уношења у затвор.
Он каже и да се мобилни телефони врло често плене приликом покушаја да се дотуре осуђеницима.
-Пронашли смо и неке телефоне који изгледају као ручни сат и тако се и носе, а једном сам открио такву справу и на руци нашег радника. Исто тако, сакривају разне ситнице у ђону обуће и разне материје чак и у телесне отворе. Код слободних посета, при пољупцу девојке и осуђеника, уколико су сумњиви обратимо пажњу да не размене пакетиће методом “уста на уста”. Врло често налазимо и “суботекс” таблете – то су стероиди за напумпавање мишића, који су на списку забрањених препарата... Свашта се доноси и покушава да се унесе на разне начине, али и ми смо спремни да доскочимо њиховој машти – каже Јовановић.
Град широке руке
– Осим нових радника обезбеђења, веома нам је значајна помоћ у опреми. Морам нагласити да је комплетан возни парк цивилних возила обновљен захваљујући Градској управи Новог Сада. Немам довољно речи захвалности за ту, али и многе друге помоћи попут амбуланту за мале хируршке интервенције, огромну донацију књига Градске библиотеке... Сад настојимо да на неки начин узвратимо Граду ангажовањем у неким пословима, колико је то могуће – у Архиву града, „Радосном детињству”, Клиничком цетру Војводине, Војномедицинском центру... где кроз протоколе о сарадњи без наплаћивања услуга помажемо Град објашњава Јовановић.