overcast clouds
15°C
02.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Ухапшено 46 због привредног криминала, прања новца и мита (видео)

18.03.2016. 15:39 13:33
Пише:

У наставку сузбијања корупције полиција је у акцији "Скенер" ухапсила 46 особа осумњичених за привредни криминал, прање новца и мито, који се терете да су буџете Републике, Војоводине

Министар унутрашњих послова Републике Србије Небојша Стефановић изјавио је данас да је, у наставку сузбијања корупције, полиција, у сарадњи с надлежним тужилаштвима, у великој акцији „Скенер” ухапсила 46 особа осумњичених за привредни криминал, прање новца и мито.

Министар Стефановић је на конференцији за новинаре прецизирао да се ухапшени терете да су оштетили буџете Републике Србије, Аутономне Покрајине Војводине и више општина у Србији за седам милиона евра.

– Показаћемо да се корупција у овој земљи не исплати и да ће сви они који се у њу упусте, па макар били и у редовима полиције, за то морати да сносе одоговорност – поручио је Стефановић, нагласивши да ће полиција наставити да интензивно ради на расветљавању свих коруптивних кривичних дела јер је борба против корупције од изузетне важности за наше друштво.

Министар је указао на то да су у акцији учествовале све линије рада Министарства, од Сектора унутрашње контроле, Управе криминалистичке полиције, београдске полиције, подручних полицијских управа...

Стефановић је указао на то да је међу ухапшенима и пет особа које се сумњиче да су од 2009. године до данас извршиле више кривичних дела прања новца и прикривале власништво над локалима на Златибору и становима, иако су знале да тај новац можда потиче од продаје наркотика.

Припадници МУП-а, у сарадњи с београдским Вишим јавним тужилаштвом, ухапсили су 16 полицијских службеника Управе саобраћајне полиције Полицијске управе за град Београд, због постојања основа сумње да су од септембра до децембра прошле године починили више кривичних дела примања мита и злоупотребе службеног положаја. Осумњичени полицајци су, како се сумња, од учесника у саобраћају у континуитету захтевали и примали новац у различитим новчаним износима да им, заузврат, не би подносили прекршајне пријаве за почињени прекршај.

Сектор унутрашње контроле евидентирао је 340 ситуација у којима су обезбеђени докази везани за инкриминацију тих кривичних дела, којима је буџету Републике Србије нанета штета од око 3.000.000 динара, користећи као критеријум минимум запрећене новчане казне за извршене саобраћајне прекршаје.

Припадници МУП-а, у сарадњи с Тужилаштвом, ухапсили су и полицијског службеника Одељења криминалистичке полиције Полицијске управе Сремска Митровица Б. Т. (36) због постојања основа сумње да је починио кривично дело злоупотребе службеног положаја. Постоје основи сумње да је Б. Т. од 2014. године до данас обавештавао два лица која се баве недозвољеном трговином дуваном о томе када ће код њих бити обављани претреси да би благовремено преместила робу на другу локацију. Сумња се да је приликом једног од претреса, који је обављен 16. марта ове године, осумњичени констатовао да код једне од те две особе није пронађен дуван, иако га је пронашао без потребне пословне документације. 

У наставку откривања злоупотреба у раду Фонда за капитална улагања АПВ и локалних самоуправа у покрајини, припадници Министарства унутрашњих послова ухапсили су бившег функцонера општине Мали Иђош и запосленог у надзорном органу на надградњи школе „Вук Стефановић Караџић“ у Ловћенцу. Због постојања основа сумње да су извршили кривично дело злоупотребе службеног положаја, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Суботици ухапшени су К. Р. (37) и Б. К. (63), а кривичном пријавом у редовном поступку обухваћени су и руководилац градилишта и одговорно лице грађевинског предузећа „Ковачевић“ и технички директор тог предузећа. Осумњичени су приликом завршетка надградње учионица на школи „Вук Стефановић Караџић“ у Ловћенцу, коју је финансирао Фонд за капитална улагања АПВ, како се сумња, својим потписима и печатима оверили другу привремену ситуацију за наводно изведене радове на поменутом објекту, иако су били свесни тога да на градилишту нису били изведени радови у количини и вредности приказаној на испостављеној другој привременој ситуацији. Постоје основи сумње да су тај документ с неистинитим садржајем употребили и од Фонда за капитална улагања АПВ наплатили 8.325.659,24 динара, чиме су извођачу радова ГП „Ковачевић“ из Новог Сада прибавили противправну имовинску корист, на штету финансијера Фонда за капитална улагања АПВ и општине Мали Иђош, као инвеститора, наводи се у саопштењу.

У наставку откривања злоупотреба у раду Фонда за капитална улагања АПВ и локалних самоуправа у покрајини, припадници МУП-а ухапсили су три особе због постојања основа сумње да су починиле кривична дела злоупотребе службеног положаја и злоупотребе положаја одговорног лица.

По налогу Вишег јавног тужилаштва у Сомбору, ухапшени су одговорно лице предузећа „Техномаг-терм“ д. о. о. из Новог Сада Л. М (64), одговорни извођач радова из „Техномаг-терма“ З. Т. (49) и одговорно лице јавног предузећа „Завод за изградњу“ из Куле Б. В. (56). Постоје основи сумње да су, користећи положаје службеног и одговорних лица, осумњичени својим потписима и службеним печатима сачинили и оверили и привремену ситуацију без броја од јуна 2008. године и привремену ситуацију без броја од јула 2008. године, издате од извођача радова „Техномаг-терм”, за изградњу објекта фекалне канализационе мреже у Кули, с неистинитим подацима о наводно изграђеним деоницама мреже у улицама Новака Пејчића и Петефи Шандора. Те деонице изградио је други извођача радова и биле су предмет других правних послова. Постоје основи сумње да су такве фалсификоване испостављене привремене ситуације осумњичени употребили и на основу њих је Фонд за капитална улагања АПВ, као финансијер, обавио плаћање. На тај начин, на штету буџета АПВ, привредном друштву „Техномаг-терм“ осумњичени су прибавили противправну имовинску корист од 3.525.068,09 динара.

У наставку откривања злоупотреба у раду Фонда за капитална улагања АПВ и локалних самоуправа у покрајини, припадници МУП-а, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду, ухапсили су одговорно лице предузећа „Турбо-комерц“ д. о. о. из Новог Сада  Г. Н. (52), због постојања основа сумње да је починио кривична дела злоупотребе овлашћења у привреди и злоупотребе положаја одговорног лица.

Постоје основи сумње да је Г. Н. од августа 2010. године до 31. марта 2011, као одговорно лице „Турбо-комерца“, новац добијен од Фонда за капитална улагања АПВ и Дома здравља из Суботице за набавку и испоруку медицинске опреме за потребе Опште болнице у Сомбору, домова здравља у Бачком Петровцу, Суботици, Кули и Ковачици и Клиничког центра у Кикинди, утрошио ненаменски, измирујући њиме раније преузете обавезе своје фирме и трошећи га за сопствене потребе. Осумњичени, додаје се у саопштењу, није испоручио потребну софистицирану медицинску опрему и на тај начин, на штету наведених здравствених установа и Фонда за капитална улагања АПВ, свом правном лицу прибавио је противправну имовинску корист од 24.003.563 динара, а себи 10.421.515.

Припадници МУП-а, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Сомбору, ухапсили су одговорно лице предузећа „Од злата равнице“ д. о. о. из Чонопље М. П. (64), због постојања основа сумње да је починио кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица.

Постоје основи сумње да је М. П. од августа 2013. до октобра 2014. године меркантилну пшеницу, коју је привредном друштву „Од злата равнице“ поверила на чување Републичка дирекција за робне резерве, без знања и одобрења те дирекције продао трећим лицима. На тај начин, осумњичени је Републичкој дирекцији за робне резерве причинио штету од 47.020.303 динара.

По налогу Вишег јавног тужилаштва у Панчеву, припадници МУП-а ухапсили су Г. М. (41) из Качарева, због постојања основа сумње да је починио кривично дело фалсификовања исправе.

Кривичном пријавом, због сумње да су починили кривична дела злоупотребе службеног положаја, обухваћени су и запослени у Служби за катастар непокретности у Панчеву Л. М. и И. У., који су раније ухапшени због сумње да су починили друга кривична дела. Постоје осонови сумње да су Л. М. и И. У. сачињавањем и употребом лажне документације, омогућили осумњиченом Г. М. да упише у евиденцији Републичког геодетског завода – Катастара непокретности Панчево, право својине над државним пољопривредним земљиштем површине 110 хектара у катастарској општини Качарево. На тај начин то пољопривредно земљиште изузето је из Програма расподеле за аграрну 2015–2016. годину и није издато на лицитацији, чиме је осумњичени Г. М. себи прибавио противправну имовинску корист у висини неплаћања накнаде за коришћење државног пољопривредног земљишта од 5.203.330 динара, на штету Министарства пољопривреде и заштите животне средине.

Припадници Министарства унутрашњих послова ухапсили су шест особа због постојања основа сумње да су починиле више кривичних дела злоупотребе службеног положаја, фалсификовања исправе и преваре. По налогу Вишег јавног тужилаштва у Панчеву, ухапшени су јавни бележници Ж. Б. (56) и Л. М. (56), запослени у Републичком геодетском заводу, Сектор за катастар непокретности, Службе за катастар непокретности у Панчеву, И. У. (41), М. Н. (43), као и С. Ђ. (39) и О. Г. (35), сви из Панчева. Кривичном пријавом биће обухваћен и Т. Ч. (36) из Панчева, који је већ у притвору због других кривичних дела. 

Постоје основи сумње да су осумњичени Ж. Б., И. У. и Л. М. током 2014. и 2015. године, искоришћавањем својг службеног положаја, прибавили противправну имовинску корист осталим осумњиченима. Сумња се да је Ж. Б. сачињавао и оверавао клаузулу о потврђивању исправе за уговоре о продаји непокретности, којима је О. Г. и С. Ђ. омогућио продају туђих непокретности на основу лажних уговора, које су сачињавали Т. Ч. и М. Н., и лажних листова непокретности, које је сачињавао Л. М., као и уписа промена у Катастру непокретности, извршених од стране И. У., чиме су довели у заблуду оштећене грађане да купују непокретности од стварних власника и навели их да им на своју штету исплате укупно око 7.500.000 динара. У наставку акције на откривању злоупотреба у Покрајинском секретаријату за науку и технолошки развој АПВ, приликом доделе средстава за суфинансирање погона за примену нових технологија у АПВ, припадници Специјалног истражног тима УКП-а, МУП-а Србије и Полицијске управе у Новом Саду, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду, поднели су кривичну пријаву, у редовном поступку, против одговорног лица једног предузећа с Новог Београда.

Он се терети да је од 23. августа до 17. децембра 2007. године, као одговорно лице предузећа, износ од 15.066.677 динара, намењен отварању погона за производњу ПЕТ амбалаже за минералну воду у Опову. 

С. Х. Д.

Лисице и бившем фудбалеру Зорану Његушу

Припадници МУП-а ухапсили су пет особа због постојања основа сумње да су од 2009. године до данас починиле више кривичних дела прања новца. По налогу Тужилаштва за организовани криминал, због постојања основа сумње да су починили поменуто кривично дело, ухапшени су Д. Б. (48), Н. О. (46), Н. Ђ. (51), сви из Београда, одговорно лице привредног друштва „Паркет планет“ д. о. о. Р. С. (36) из Ужица и З. Њ. (43) са Златибора.

Постоје основи сумње да су осумњичени прикривали власништво над пет пословних локала у Тржном центру „Вила језеро“ на Златибору, станом у Београду и привредним друштвом „Паркет планет“, иако су знали да 2.350.000 евра којима су купљени локали, стан као и оснивање и позајмице оснивача за ликвидност привредног друштва потиче од продаје кокаина и осталих наркотика и да постоји опасност од њиховог одузимања у поступку пред надлежним државним органима. На тај начин осумњичени су остварили противправну имовинску корист и оштетили буџет Републике Србије за 289.050.000 динара, односно око 2.350.000 евра.

Кривична пријава у редовном поступку поднета је против још једне особе.

Међу ухапшенима је и некадашњи фудбалер „Црвене звезде” Зоран Његуш. Он је у редове „црвено-белих” стигао из ужичке „Слободе” 1995. године. Лета 1998. године прешао је у „Атлетико” из Мадрида. Каријеру је наставио у Севиљи, за коју је од 2001. до 2004. године на 57 првенствених мечева постигао један гол. У том клубу је и завршио играчку каријеру. Као тренер водио је ужичку „Слободу”, затим ивањички „Јавор”, „Спартак” из Суботице, „Борац” из Чачка и „Нови Пазар”.

Пао и судија за прекршаје из Гуче

У опсежној акцији „Скенер” припадници Министарства унутрашњих послова, по налогу Тужилаштва за организовани криминал, ухапсили су судију за прекршаје Прекршајног суда у Чачку – Одељења у Гучи М. П. По саопштењу полиције, М. П. је приведен због постојања основане сумње да је починио кривично дело примања мита.

 

Пише:
Пошаљите коментар