Тема „Дневника”: За илегални пиштољ затвор од пет до осам година
Грађани до 1. новембра могу, без кривичне одговорности и доказивања порекла, предати наоружање полицији или га, уколико закон то дозвољава, легализовати.
За претходна четири месеца предато је око 36.000 комада муниције и око 600 комада оружја.
Пракса показује да су легализација и предаја најефикаснија мера смањења количине оружја у илегелном поседу. У МУП-у су задовољни досадашњим резултатима легализације.
– Предато је више од сто комада аутоматског оружја и негде око 250 комада минско-експлозивних средстава и бомби – каже Миљко Симовић из Министарства унутрашњих послова. – МУП је задовољан и једном бомбом коју склонимо с улица наше земље јер, фактички, тиме спречавамо угрожавање барем једног живота, ако не и више.
Могло је и више, сматрају познаваоци. Ове године, подсећају, није постојала кампања, за разлику од претходне, када је током легализације предато 7.500 комада оружја.
Кад их више не желе, а не знају где ће с њим, појединцима падне на памет да бомбе одложе у контејнер, парк или неко напуштено складиште. Да се то не би понављало, надлежни апелују на грађане да се обрате најближој полицијској станици, која ће послати полицајце по то. Онима који и после 1. новембра буду имали илегално наоружање, прети и до десет година затвора.
У МУП-у кажу да ће одузето и предато оружје убудуће бити складиштено у једном магацину. Део исправног наоружања полиција ће задржати за себе, а део ће бити уништен.
У МУП-у подсећају на то да је нелегално поседовање оружја кривично дело за које је запрећена казна затвора, и апелују на грађане да искористе нови круг поступка легализације и предају оружје које имају у нелегалном поседу, без икаквих последица.
Легално оружје није проблем јер су власници у великој мери савесни. Проблем су, дакле, цеви у илегалном поседу. Изменама и допунама Кривичног законика, које би требало да буду усвојене током јесењег заседања Скупштине Србије, биће повећан законски минимум казни затвора за производњу, држање и промет недозвољеног и нелегалног оружја.
– До сада је за та кривична дела био прописан минимум од шест месеци затвора, а у Нацрту измена и допуна Кривичног законика је предвиђено да минимална казна затвора коју суд може изрећи буде година – рекла је министарка правде Нела Кубуровић.
Она је указала на то да је Министарство правде усвојило молбу МУП-а за пооштравање казни с обзиром на то да се у последње време повећао број тешких кривичних дела управо због употребе недозвољеног оружја.
Нацртом измена КЗ-а за кривично дело израђивања и набављања оружја и средстава намењених за извршење кривичног дела предвиђа се дуплирање минималне казне затвора – са шест месеци на годину, док максимална казна остаје пет година затвора.
За неовлашћено држање и промет оружја, муниције и експлозивних материја казне су такође знатно повећане па ће, уместо распона од три месеца до три године затвора и новчане казне, бити запрећена казна од шест месеци до пет година затвора и новчана казна. Ако држи оружје, муницију или експлозивна средства и материје који нису дозвољени грађанима, учиниоцу тог кривичног дела прети казна од једне до осам година затвора, уместо досадашњих шест месеци до пет година.
Када је у питању већа количина забрањеног оружја или средства велике разорне моћи или се дело врши противно правилима међународног права, учиниоцу прети од две до 12 година затвора, уместо досадашњих десет, а иста је казна запрећена и за неовлашћено ношење поменутог оружја.
За онога ко неовлашћено носи оружје и муницију за чије набављање и држање има дозволу надлежног органа, запрећена је казна од шест месеци до пет година затвора. У претходном периоду низ кривичних дела, што у породици, што на улици, извршено је управо због нелегалног и недозвољеног оружја које је у поседу извршилаца.
М. Бозокин
Пет позива добровољцима од 1992.
Од 1992. до ове године у Србији је било пет легализација оружја. Највећа предаја илегалног оружја била је 2003. године, током полицијске акције „Сабља”. Полиција је тада запленила око 10.000 комада разног оружја, а грађани су самоиницијативно предали више од 35.000 убојитих цеви. У том периоду предато је и 23.848 захтева за легализацију оружја које је било у поседу грађана. У претпоследњој акцији 2007. године легализовано је између 8.000 и 9.000 комада оружја.