Тема „Дневника”: Пре подне са значком, увече бодигарди у кафићу
Информација да је међу приведенима за прошлонедељно двоструко убиство у Новом Саду и један активни полицајац, који ради у обезбеђењу клубова, није примљена с превеликим изненађење.
Пре би се могло рећи да је то само потврдило постојећу праксу.
Службеници МУП Србије који „тезгаре“ као обезбеђење сплавова и кафића, или за приватне послодавце утерују дугове и обављају друге прљаве послове, то раде на црно, кршећи све званичне полицијске прописе. Нема поузданих података о томе колико се овим пословима баве они који кућни буџет пуне поподне и увече скидају униформу и са службеним оружјем одлазе на друге послове. С овом појавом упознати су у врху полиције, али не могу да изађу на крај са проблемом.
Интерни правилници не дозвољавају полицајцима да раде ван дужности, јер се то сматра сукобом интереса. Поготово је проблематичан рад у дискотекама, кафићима, клубовима и сличним објектима.
- Рад полицајаца у тим локалима је увек на црно и углавном без знања њихових надређених - објашњавају упућени. - Најчешћи сценарио је да припадници интервентне јединице, којима је у опису посла да обилазе клубове, почну да свраћају у локале, јер их власници чашћавају. Клубови тако добијају сигурност. С временом се они упознају и склапају договоре. На крају они ангажују те полицајце да раде као обезбеђење када нису на дужности. Са познанствима у полицији они власнику клуба могу да гарантују већу безбедност него „обично“ обезбеђење, али и протекцију код колега. Наравно, велика већина полицајаца понаша се другачије, одговорније и раде само свој посао, који није ни мало лак. Али, показало се, има оних који раде другачије.
Велики проблем представља и ношење оружја. Сви службеници МУП имају право да носе пиштоље са собом, јер су по закону у обавези да интервенишу и ван дужности ако примете било какву криминалну радњу. Они, оружје носе и док обезбеђују угоститељске објекте.
Менаџер једног од новијих локала у Новом Саду предочио нам је још пре више од годину дана да му услуге обезбеђења полицијци и сами нуди и на неки начин учењују.
- Постоје две групе полицајаца. Једни раде и на мојим вратима. Момци су фини, породични људи. Овим послом се баве да би зарадили додатни новац и прехранили породицу. Проблематични су они други, који су, у униформи с једне, а увече с друге стране закона. Они су опаснији, у тесној вези су с нарко-дилерима, а неретко и с рекеташима. Понашају се силеџијски, туку, ломе прсте. Ко се једном с њима упусти у посао, тешко се може извући - изјавио је овај власник локала.
Према правилнику о служби Министарства унутрашњих послова, овлашћена лица не смеју се бавити додатним делатностима које су неспојиве са њиховим занимањем. Сликовитије речено, полицајци не могу да поседују фирме, бутике, радње, агенције, не смеју у слободно време да пружају услуге обезбеђивања имовине и лица, раде детективске послове, да се баве трговином на велико и мало или, рецимо, таксирају.
С друге стране, могу да се баве сликањем, писањем, свирањем, земљорадњом и сличним активностима, па и да од тога имају материјалне користи, али тако да то не омета њихова редовна професионална задужења.
М. Бозокин
Морални ударац
Полицајцима није пријатно појављивање некадашњих колега у криминалним обрачунима. У полицији наглашавају да је не могу да сносе одговорност за своје припаднике:
- То је тежак морални ударац за све честите полицајце, а нарочито када се суоче с коментарима обичних људи који их поистовећују - истичу у полицијском синдикату.