Сведок: Књига о праћењу Ћурувије уништена око 5. октобра
Пред Специјалним судом у Београду настављено је суђење четворици бивших припадника Државне безбедности Радомиру Марковићу, Милану Радоњићу, Ратку Ромићу
и Мирославу Кураку, оптужених за убиство новинара Славка Ћурувије 11. априла 1999. године.
Као и неколико раније испитаних сведока бивших радника ДБ-а који су навели да немају сазнања о догађају те начелно говорили о функционисању ДБ-а и мерама праћења примењиваним према Ћурувији, наводећи да их је Служба налагала због Ћурувијиних безбедносно интересантних контаката, исто је пред судским већем изјавио и некадашњи радник Деветог одељења ДБ-а Ратко Љубојевић.
Приликом сведочења на рашњем претресу он је рекао да је око 5. октобра 2000. године, приликом уништавања веће количне списа, уништена и књига извештаја о праћењу Ћурувије.
– Добили смо налог да се све свеске и књиге извештаја униште – рекао је Љубојевић, и додао да мисли да је налог за уништавање тих списа стигао из кабинета директора. – Добили смо налог из централе, поцепали, ставили у yакове, тих yакова је било боже сачувај, и они су ваљда однети у Обреновац и спаљени.
Сведок је, по сопственом казивању, био један од оперативаца ангажованих на примени мера праћења Ћурувије, по налогу који је, каже, добио од начелника Зорана Павића, а мисли да је налог за праћење дало Треће одељење ДБ-а. Љубојевић је навео да је 11. априла 1999. године неколицина оперативаца, међу којима и он, требало да буде у трећој смени, али до тога није дошло јер је у разговору са шефом смене у Деветом одељењу Небојшом Соковићем обавештен да је примена мере праћења прекинута.
– Касније, гледајући телевизију, сазнао сам да се догодило убиство Ћурувије – рекао је Љубојевић.
Како је испричао, након што га је начелник Павић позвао да од Соковића преузме књигу извештаја за тај дан и на основу ње издиктира извештај секретарици у београдском центру, „само да би се покрили да су радили тога дана“, тако је и поступио. Љубојевић је објаснио да га због протека времена сећање више не служи најбоље и да „после 17 година више није сигуран чега се сећа”.
Неодређен је био сведоков одговор на питање да ли је бели „голф” из састава возног парка Деветог одељења, који је 11. априла примећен у Улици Лоле Рибара непосредно пре него што је праћење тог дана прекинуто, он одвезао и предао Ромићу.
– Сећам се да смо нешто довезли код барака, али да ли је то било Ромићу, мислим да јесмо, ја и Павић, али то може да буде и неки други посао – казао је Љубојевић.
У оптужници се наводи да су окривљени Ратко Ромић и Мирослав Курак напали иза леђа Ћурувију док се с Бранком Прпом враћао кући, да је Курак пуцао у Ћурувију из „шкорпиона”, а Ромић је дршком пиштоља ударио Прпу у главу када је покушала да се окрене.
Бивши начелник РДБ-а Радомир Марковић се терети за „подстрекавање убиства, да је сачинио план и упознао с њим Милана Радоњића, некадашњег начелника Центра ДБ-а Београд, а да је он с Ромићем и Кураком постигао договор о извршењу“.
Сви окривљени су негирали оптужбе.
Ј. Јаковљевић
Браниоци траже заштиту интегритета окривљених
Браниоци окривљених су се обратили судском већу указујући да се у појединим медијима „појављују судски списи који у досадашњем току поступка нису изведени као доказ, чиме се, како су истакли, крши претпоставка невиности и спинује јавност“.
Адвокат Стеван Протић, бранилац Мирослава Курака, у обраћању судском већу је апострофирао извешавање листа “Блиц”.
- Молим вас да у складу са законским овлашћењима проверите како се ти списи појављују у јавности -истакао је Протић . Бранилац је затражио од суда да, како је навео, заштити интегритет окривљених и уставно начело претпоставке невиности.