Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Сузавцем и воденим топовима по избеглицама

16.09.2015. 21:14 13:33
Пише:

Након вишесатних тензија на граничном прелазу Хоргош 2, по подне дошло је до пробоја дела избеглица на мађарску територију, али је полиција реаговала најинтензивнијим сузавцем до сада, након чега су се

 они разбежали и поново повукли на територију Србије, јавио је репортер с лица места. Мађарска полиција је воденим топовима гађала избеглице, које су се, бежећи, повукле на 50 метара од главног граничног пункта на Хоргошу 2, а нешто пре 16 сати стигло је и двоје кола Хитне помоћи. Међу више стотина избеглица има доста жена и деце. Склањајући се од сузавца и водених топова, избеглице падају и онесвешћују се. У исто време, оклопљени „хамери” мађарске војске, наоружани митраљезима, приближили су се граници Србије.

Мађарска полиција се у једном тренутку повукла педесетак метара од граничног прелаза унутар мађарске територије, што су избеглице искористиле и ођедном је њих неколико стотина прешло на мађарску територију, али је полиција интервенисала. Мађарски полицајци тукли су екипу РТС-а, сниматеља, новинара и тонца, и поломили им опрему, упркос томе што је било очигледно да је реч о новинској екипи. По речима новинара РТС-а, полицајци нису престали да их туку иако су их они упозоравали на то да су новинари српске националне ТВ, јавили су репортери с лица места.



Мађарска је позвала Србију да делује против избеглица који са српске стране границе каменицама и пластичним флашама гађају мађарску полицију.

– Група веома агресивних миграната упорно напада мађарску полицију каменицама и комадима бетона – изјавио је мађарски министар иностраних послова Петер Сијарто за локалну државну телевизију.



Сукоби су избили с избеглицама које бацају камење и флаше на мађарску полицију, на шта је полиција одговорила сузавцем и воденим топовима.

– Тај напад долази из Србије, са српске територије. Стога изричито позивам свог српског колегу да позове српске власти да одмах делују против те агресивне групе миграната – навео ја Сијарто у телефонској изјави за мађарску телевизију, пренела је агенција Ројтерс.



Мађарска је у уторак затворила своју границу са Србијом, стварајући „уско грло” за избеглице који беже од насиља у својој домовини, додаје АП.

– Србија ће упутити додатне полицијске снаге на границу с Мађарском да би се спречили даљи напади на мађарску полицију – рекао је јуче министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, и додао да је Србија упутила протестну ноту Мађарској због употребе сузавца који је захватио и део наше територије.



Након више десетина сати проведених на граници ка Мађарској, се с граничног прелаза Хоргош прва група од 30 до 40 избеглица, аутобусом вратила у прихватни центар у Кањижи, јавио је раније извештач  Танјуга с лица места.Мигранти, иначе, и даље оклевају да напусте тај гранчни прелаз, без обзира на то што имају информацију о томе да се на граничом прелазу код Шида, ка Хрватској, избеглице пропуштају без проблема те да, ако желе, могу да се врате и у Кањижу или неки други прихватни центар у Србији. Они имају резерву па на такву информацију одговарају контрапитањем да ли им је преко Хрватске сигуран пут у Немачку.



Три екипе Хитне помоћи из Кањиже указале су помоћ избеглицама након што је мађарска полиција бацила сузавац и употребила водене топове на граничном прелазу Хоргош 2. По речима лекара Хитне помоћи, помоћ је добило стотинак избеглица, које су се углавном жалили на последице сузавца, док је двоје добило кисеоник. Свим избеглицама помоћ је указана на лицу места и нико од њих није превезен на болничко лечење. Када је мађарска полиција употребила сузавац, избеглице су, бежећи, падале и онесвешћивале се.



На граничним прелацима Хоргош и Хоргош 2 наизменично се налази готово хиљаду избеглица с Блиског истока које чекају да мађарске власти отворе границу и пропусте их ка Аустрији и Немачкој.Међу избеглицама које чекају на затвореном граничном прелазу Хоргош је и беба Рахф, рођена пре само пет дана на грчком острву Самос, једној од „станица” на путу њених родитеља који су побегли из ратом разорене Сирије у покушају да нађу спас на западу Европе. Бебин отац Јусеф Аба Зед и мајка Анвар су на свом путешествију прошли кроз Турску, Грчку, Македонију и Србију, а сада више не знају куда ће пошто су остали „заглављени” на српско-мађарској граници након што је Будимпешта подигла ограду с бодљикавом жицом и пооштрила прописе, преноси „Скај њуз”.



Док је мајка, седећи на земљи, држи у наручју умотану у ћебе, Рахф спава и не знајући шта се око ње дешава, наводи британски канал. Јусеф је „Скај њузу” рекао да је његовој породици очајнички потребна помоћ, али да им власти не пружају никакве информације. Како каже, за сада се некако сналазе, али је питање колико ће још дуго моћи да издрже. 



С. Иршевић,М. Митровић, агенције

 

Ухапшено 519 људи



Мање групе избеглица наставиле су да кришом улазе у Мађарску, дан пошто је та земља затворила границу према Србији и почела да хапси људе који покушавају да пробију ограду од бодљикаве жице. Мађарске власти су саопштиле да је досад ухапшено 519 избеглица које су илегално покушале да пређу границу откад су на снагу ступили нови строжи закони, по којима се илегални прелазак границе са Србијом означава као кривично дело, преноси АП. Против 46 избеглица је покренут кривични поступак. На мађарским ТВ програмима су се појавили снимци из суднице у Сегедину, на којима се види како четворица оптужених избеглица, с лисицама на рукама, у обући из које су извучене пертле, чекају суђење.

Добродошла српска полиција



Двадесетак припадника српске полиције стигло је око 17.30 на гранични прелаз Хоргош 2, где је трајала права драма током које су мађарски полицајци употребили батине, сузавац и водене топове перотив избеглица. Избеглице су припаднике српске полиције дочекале аплаузима, а многи су прилазили да их љубе. Српска полиција ће покушати да спречи сукоб мађарске полиције и избеглица.

Напад на српској територији

 

Министар за рад Александар Вулин оштро је протестовао због тога што је Мађарска употребила водене топове и сузавац против избеглица, истичући да је то урађено и на територији Србије, на шта ниједна држава нема право.– То је бачено преко граничне линије, на шта ниједна држава нема право и због тога најоштрије протестујем – рекао је Вулин новинарима.



Он је казао да је Србија већ упозоравала на то да је могуће да дође до такве ситуације, с обзиром на то да је велики број људи на малом простору, а немају могућност да задовоље ни своје елементарне потребе нити да затраже азил. Он је навео да су министри унутрашњих послова Србије и Мађарске у комуникацији. Оценио је да Мађарска мора да покаже да је спремна да избелицама обезбеди да остваре своја права, наводећи да је јуче Мађарска процесуирала само 70 тражилаца азила, док је, примера ради, Србија јуче ујутро у Прешеву процесуирала 1.630 особа.

 




Колоне иду ка Хрватској

Због потпуног затварања мађарске границе талас избеглица из Србије усмерен је према државној граници с Хрватском. Прва станица је Шид, где су ујутру стигла четири аутобуса из Прешева, превозећи избеглице. Аутобуси путнике довозе до једног пута надомак граничног прелаза у Хрватској Товарник, а избеглице затим, тим путем, пешице улазе на територију Хрватске, заобилазећи званични прелаз.



Надлежне власти у Шиду очекују долазак још аутобуса с избеглицама, које се очигледно с руте која је водила преко Мађарске до Аустрије и Немачке, пребацују на нови правац, који до Западне Европе води преко Хрватске.Иначе, у Шиду је некадашња дечија болница „Принциповац” припремљена за прихват избеглица, а тај објекат је на само стотину метара од граничног прелаза Сот.



– Припремили смо објекат за прихват избеглица – каже управник објекта Радослав Милошевић, додајући да ће у том објекту моћи да буде збринуто 250 мајки с децом и да ће за остале бити постављени шатори.У некадашњој дечјој болници од раних јутарњих сати чекало се на долазак аутобуса с избеглицама који су кренули из Прешева, али су се избеглице одлучиле да не свраћају у прихватни центар, већ да одмах крену на пут.



Д. Савичин




Смештај у прихватном центру у Сомбору

Свега неколико сати након одлуке да, након затварања мађарске границе, један од прихватних центара за талас избеглица из Сирије и других земаља буде смештен и у Сомбору, први контингент од педесетак невољника с других континената пристигао је ујутро у тај град. Као што је и предвиђено, они су смештени у војни комплекс „Венац“ у делу града Јосићко насеље, а надлежне службе су ужурбано завршавале радове на адаптацији некадашњег војног магацина. Прихват избеглица су обавили активисти овдашњег Црвеног крста, који са сличним трагедијама имају, нажалост, огромно искуство, пошто је у овај град својевремено, тачније 1995. године, у свега неколико дана пристигло чак 25.000 Срба избеглих из Хрватске.



М. Миљеновић




Стефановић: Нећемо дозволити инциденте

Министар полиције Небојша Стефановић истакао је да српска полиција неће дозвољавати да се било какви инциденти догађају на територији Србије и да ће се покушати да се на миран и нормалан начин спречи даља есклација сукоба. По његовим речима, мигранте који се налазе уз гранични појас с Мађарском, који то желе, полиција враћа у прихватни центар у Кањижи, одакле могу да крену било којим другим правцем који изаберу.



Стефановић је додао да се истовремено воде разговори с мађарским колегама да би се успоставио потпуни мир и стабилност у граничном појасу. Српски министар полиције је нагласио да је Србија упутила протестну ноту Мађарској због употребе сузавца који је захватио и део наше територије. Стефановић је истакао да Србија од ЕУ очекује одговор за решење те кризе и да је то нешто на чему инсистира.



– Мађарска је упутила ноту Србији с молбом да се спрече, како се наводи, наоружани мигранти у преласку државне границе на Хоргошу – изјавио је шеф српске дипломатије Ивица Дачић, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова, и најавио да ће и Београд упутити ноту Будимпешти због испаљивања патрона сузавца на нашу територију. – Такође, Србија ће упутити Мађарској ноту у којој се позивају мађарски органи да спрече понављање данашње ситуације, приликом које су испаљене патроне сузавца на нашу територију. 



Е. Д.




НДНВ: Казне за полицајце који су тукли избеглице и екипу РТС



Независно друштво новинара Војводине (НДНВ) оштро је осудило физички напад мађарске полиције на избеглице и екипу РТС-а, и затражило од надлежних државних органа Мађарске да полицајци који су претукли избеглице и медијске раднике, који су радили свој посао, буду најстроже кажњени.



НДНВ у саопштењу наводи да није претерано зачуђено скандалозном полицијском акцијом јер је, како наводе, она последица и наставак ксенофобне и националистичке хистерије која се месецима продукује у Мађарској, и не само у њој, због доласка избеглица."Сматрамо да би међународне и европске организације које се баве заштитом људских права и слободе изражавања морале оштро да реагују на овај инцидент, како би се извршио притисак на Владу Мађарске да се починиоци казне и спречило да се овакви догађаји у будућности дешавају", наводи се у саопштењу НДНВ.



Мађарски полицајци су данас око 18.30 приликом насилног враћања миграната на ничијој земљи код Хоргоша, тукли екипу РТС-а, сниматеља, новинара и тонца, и поломили им опрему упркос томе што је било очигледно да је реч о новинској екипи.Полицајци нису престали да их туку иако су их они упозоравали да су новинари српске националне телевизије.



Мађарски полицајци су сниматеља Владана Хаџи Николића бацили на зид и ударали пендреком по глави и леђима, а затим су му сломили камеру. На исти начин претучен је и сниматељ тона Мики Ђурашиновић, којем су сломили пецаљку којом се снима звук, наводи се у саопштењу.

Међу њима је била и новинарка Јована Ђуровић, којој је повређена рука.

(Танјуг)

 

Пише:
Пошаљите коментар