Суђење Лазаревићу: Одбрана тражи издвајање тајних снимака
„Кршење закона, накарадна примена специјалне истражне методе прикривеног иследника озвучавањем војвођанског бизнисмена Милета Јерковића,
незаконито прибављање других материјала, паушалне, нелогичне, контрадикторне оптужбе, груба повреда претпоставке невиности и политички призвук“, обележили су, тврде адвокати одбране, процес оптуженима за одавање полицијских података о мерама опсервације у предистрази против Пљевљака Дарка Шарића, пре нешто више од седам година.
Специјални суд у Београду, након јучерашњег претреса, требало би да одлучи о издвајању тајних снимака, што је предложио бранилац бившег шефа кабинета некадашњег министра унутрашњих послова Ивице Дачића Бранка Лазаревића, а придружила се и одбрана оптужених, бившег руководиоца у МУП-у Бориса Гаре, адвоката Радована Штрпца и бизнисмена Родољуба Радуловића, који је у бекству.
– Одбрана ће доказати да Бранко Лазаревић није члан никаве криминалне групе и да није извршио ниједно кривично дело.Одбрана треба да зна који докази стоје спрам нас – рекао је јуче његов адвокат Веран Зечар, и истакао да о предлогу за издвајање тонских записа суд треба да одлучи као о претходном питању.
Тонски записи, како је истакао, треба да буду издвојени из више разлога, „јер су незаконити у свом настајању“, а и „у погледу даљег процесуирања јер о њима није одлучено у законом прописаном року од шест месеци, већ после четири-пет година“.
Зечар је рекао да снимци настали тајним озвучавање Милета Јерковића приликом његовог разговора с адвокатом Радованом Штрпцем не могу бити коришћени као доказ у смислу Законика о кривичном поступку јер нити је Јерковић, који је у то време био под истрагом и осуђено лице, могао бити прикривени иследник, нити је његово озвучавање производ наредби истражног судије.
– Ни до данас се не зна ко је Јерковићу поставио уређаје за снимање. Такође, забрањено је прикривеном иследнику да подстиче осумњичене на кривично дело, а Јерковић је то чинио приликом разговора са Штрпцем – навео је Зечар. Он је поставио и низ правних питања, између осталих, везано за застарелост и (не)надлежност Специјалног суда.
За тонске записе, чије издвајање траже, бранилац Радована Штрпца адвокат Драган Плазинић је рекао да „има хиљаду разлога због којих то није законит материјал“, и истакао да у том случају „уопште нема дела“.
Он је подсетио на то да је поступак покренут почетком 2014. године, и запитао зашто су материјали чувани четири-пет година.
– Све су то незаконити докази и незаконит поступак – рекао је он.
Плазинић сматра да „тај случај има политички призвук“, с обзиром на, како је навео, шири контекст и тумачења да је тако лидер СПС-а Ивица Дачић, који је у Влади Бориса Тадића од 2008. био први потпредседник, „држан у политичком шах-мату“.
Бранилац Бориса Гаре адвокат Младен Магдалинић је кратко уводно излагање сажео у закључак: „Ништа у овом поступку није јасно“.
Поступајући заменик специјалног тужиоца Саша Иванић се успротивио предлогу одбране за издвајање тонских записа, и казао да су прибављени законито, по наредби истражног судије, која је обухватала и „амбијентално снимање“. Иванић је такође нагласио да је у вези с покретањем поступка све рађено по закону.
Бранко Лазаревић, некадашњи шеф кабинета бившег министра полиције, и Борис Гара, бивши начелник Службе за специјалне истражне методе у УКП МУП-а Србије, осумњичени су за кривично дело одавања службене тајне, док је новосадски адвокат Радован Штрбац окривљен за подстрекавање на одавање службене тајне.
Бизнисмен Родољуб Радуловић је такође оптужен за подстреквање на одавање службене тајне, а будући да је у бекству, суди му се у одсуству.
Ј. Јаковљевић