Судије: Притисци од судске власти за брже решавање предмета
Резултати представљеног истраживања Друштва судија Србије у сарадњи са ЦЕСИД-ом показују да се 44 одсто анкетираних судија изјаснило да су у неком моменту осетили притисак.
Председница Друштва судија Србије Драгана Бољевић објашњава да се првенствени притисак односи на то да се што више предмета реши у што краћем року, а последица тога је да се прво решавају они лакши предмети, а тек онда они компликованији.
Бољевић је казала и да постоје предмети, првенствено кривични у којима се притисци односе на то како ће се они завршавати.- Некад се ставља до знања да је све спремно, да је полиција нашла да је неко крив, па се понекад питамо да ли су нам судије и тужилаштва потребни. Ако је полиција решила случај, онда полиција нека осуди. Наравно да не треба тако...некада се очекује, тако се представи у јавности, да неко треба да буде осуђен или да се прогласи да је невин, што је неприхватљив захтев - рекла је она.
Говорећи о притисцима Драгана Бољевић је казала и да „без кичме нема доброг судије, али и да постоје судије код којих она још није савијена, иако је генерално ослабила”.Притиске од судске власти, Бољевић тумачи на начин да они не притискају „себе ради” већ верује да су „трансферзала од политике до судија”.
Заменик председника Управног одбора Друштва судије Србије Надежда Видић сматра да су судије дужне да се боре за своју независност, али истиче и да због тога падају у неприлике. Такође, указала је и да постоји „други крај приче”.
- Судије под паролом независног судије сматрају да могу да пресуде како хоће, то је други крај целе приче, то мора да се изнивелише - наводи Видић и истиче да се судије морају одупрети сваком притиску и по цену разрешења.Председник Управног одбора Друштва Снежана Бјелогрлић је прецизирала да највећи притисак долази од судске власти, нешто мање од политике, председника судова и колега.
- Најмање поверења имамо у Високи савет судства - који представља судску власт - рекла је Бјелогрлић.Колико год се судије бориле, каже Бјелогрлић, да имају институцију која ће бити гарант њихове независности добили су институцију од које страхују, док су друге две гране власти задовољне.
Она је рекла да су судије у истраживању показале да састав ВШ-а из 2011. нису виделе као гаранта судијске независности, већ напротив, док су саставу ВШ-а из 2016. оставиле неко време да ради па ће га тек онда проценити.Говорећи о материјалном положају судија, Снежана Бјелогрлић сматрају да нису адекватно плаћене, те да од своје плате не могу да издржавају породицу.
- Знамо да су плате трн у оку грађанима, изгледају им високе, а плата судије није само економска категорија, она мора бити гарант независност - рекла је она.Истраживање је спроведено од 25. маја до 10. јула прошле године, уз учешће 1.585 судија, већином из основних судова, уз подршку ВШ-а, у оквиру пројекта “Јачање независности и интегритета судија у Србији” који подржава амбасада Холандије.
( Танјуг – ФоНет)
Нису то ексери
- То нису ексери, то нису техничке ствари. Судије морају добро да се упознају с предметом и да донесу одлуку на добром тумачењу права. Да ми можемо да напунимо компјутер подацима, а већ имамо судску праксу у компјутеру, онда судије више не би постојале. Постојали би само компјутери и добар убацивач података у праксу - каже председница Друштва судија Србије Драгана Бољевић.