Смањује се број избеглица на Хоргошу
На граничним прелазима ка Мађарској Хоргос 1 и Хоргош 2, који ће бити затворени у наредних месец дана, остало још свега стотинак, односно двестотинак избеглица од којих неки пакују ствари
и спремају се да напусте тај простор како би се упутили ка граничним прелазима према Хрватској, јавио је репортер Танјуга са лица места.
Избеглице са блиског истока, који су ових дана упорно покушавали да преко Мађарске дођу до Немачке и скандинавских земаља, схватили су да Мађарска неће променити став и да неће отворити границу како би их пропустила.Зато се они пакују и аутобусима или на други начин ће се упутити ка Хрватској.У страху шта би их могло очекивати на том путу они су се код новинара распитивали какав их дочек чека у Хрватској и како из те земље да стигну до Аустрије и Немачке.
Око 200 избеглица очекује долазак аутобуса који ће да их превезу до дестинација које одаберу, а председник Радне групе Суботице за праћење миграција Милимир Вујадиновић каже да ће данас десетак аутобуса возити избеглице највероватније ка Хрватској.
"Очекујемо да ће шест до десет аутобуса успети да транспортује ове људе ка дестинацијама које желе", рекао је Вујадиновиц Тањугу у тренутку док је група од око 200 избеглица чекала долазак аутобуса, како би ушли у њих.Он објашњава да су избеглице које на Хоргошу 1 чекају да пређу у Мађарску, након што су схватиле да им прелаз неће бити омогућен, одлучиле да промене руту и њих ће тих десетак аутобуса током дана да превезе до одредишта која изаберу.
Избеглице углавном, каже Вујадиновић, одлазе ка Хрватској, тачније ка граничним прелазима Бездан и Шид, а ређе ка граници БиХ и у овом је тренутку неизвесно које ће руте бити најдоминантије.Превоз избеглица финансираће Међународна организација за миграције при УН, док ће један број избеглица платити сопствени превоз.
Раније данас на Хоргош 2 избеглице са Блиског истока мирно су протествовале незадовољни понашањем мађарских власти, узвикујући "хвала Србијо". Имали су и транспаренте на којима се, између осталог, питају шта се десило са људским правима, јавио је репортер Тањуга са лица места.
Због званичног затварања граничног прелаза Хоргош на 30 дана, сав теретни саобраћај са Мађарском преусмерен је на гранични прелаз Келебија, где су данас километарске колоне камиона.Избеглице су се налазе на око 20 метара од бодљикаве жице, коју су припадници мађарске полиције ставили, након што су избеглице јуче пробиле главну граничну ограду на том прелазу.
Једна група њих је на 20-ак метара од прелаза формирала живи зид, држећи се за руке.Нису желели да причају с новинарима, али су узвикивали: "Хвала Србијо".Друга група њих је седела је испред људи који су формирали живи зид, а међу њима има и жена са малом децом, чак и једна беба.
Избеглице су држале транспаренте са натписима:"Отворите врата за људе и децу. Молимо, помозите нам. Пустите нас да прођемо, ми смо избеглице. Где су људска права? Желимо да живимо у миру".
Мађарска полиција подигла је нову бодљикаву жицу и иза ње поставила челичну ограду на граничном прелазу Хоргош 2, а са српске стране границе јутрос је мирно и тренутно се налази значајно мањи број избеглица него током претходног дана, када је дошло до сукоба избеглица и мађарске полиције.
Од раног јутра, према сазнањима Тањуговог извештача са лица места, избеглице се превозе директно ка Хрватској на гранични прелаз Бездан, а током претходне вечери велики број њих је превезен у прихватни центар у Кањижу, одакле су углавном одлазили ка Хрватској.
У разговору са Тањуговим извешстачем део њих тврди да и даље планирају да остану на овом месту, упркос томе што су Мађари поново поставили зид на граници, док други тврде да не смеју да се усуде да уђу у аутобусе, јер не знају да ли ће их они заиста одвести у Хрватску, као ни да ли је та рута за њих безбедна и да ли ће преко ње успети да стигну до Немачке.
На граничном прелазу Хоргош 1 ситуација је, такође, мирна и ту се јутрос налазе мигранти у својим шаторима, а граница је до даљњег затворена, те је неизвесно и каква ће бити судбина ових људи.Репортер Танјуга са лица места јавио је да је са Хоргош ка Шиду отишло четири аутобуса пуних избеглицама са Блиског истока.
Укупно 244 илегална преласка границе
Мађарска полиција ухапсила је и покренула је поступак против 33 особе затечене у пограничном простору након илегалног преласка границе са Србијом, саопштила је мађарска полиција. На територији Мађарске јуче је због илегалног преласка границе ухапшене укупно 244 особе. Због фалсификовања докумената покренут је поступак против четири особе, док је против једне покренут поступак због кријумчарења људи, наведнео је у саопштењу. Деветоро избеглица осуђено је јуче у Сегедину на забрану уласка у земљу на једну, односно две године због илегалног преласка границе. Осуђено је седам држављана Ирака и двоје држављана Сирије, и то по новом, знатно оштријем закону о државној граници у Мађарској, који је ступио на снагу у понедељак, 14. септембра.
Стотинак избеглица несметано ушло у Хрватску
Са подручја Шида у Хрватску је око 16:30, кроз кукурузна поља несметано је прешла група од стотинак мушкараца, жена и деце из Сирије, јавља репортер Танјуга са лица места.Они су без икаквих проблема, већ у протеклих 24 сата познатим путем, ушли у Хрватску а, за разлику од преподнева, сада није било хрватских полицајаца.
Избеглице су се потом пешке упутиле ка железничкој станици у Товарнику одакле је током дана са 14 аутобуса део њих пребачен ка железничким станицама Ђелетовац и Илача, на правцу према Винковцима.Током дана на железничкој станици у Товарнику било је више од 1.500 избеглица са Блиског истока, као и јаке полицијске снаге које су обезбеђивале тај простор.Ту су и представници разних међународних хумнаитарних организација, Црвени крст и бројне новинарске екипе.
Шодер: Избеглице европски проблем, Србија добро одговорила
Шеф канцеларије УНХЦР-а у Србији Ханс Фридрих Шодер изјавио је да је решавање питања великог прилива избеглица са Блиског Истока европски проблем, а да је Србија добро одговорила на кризу и да треба да настави да избеглице третира хумано као до сада.
Шодер каже да је ситуација на Хорогшу после бурних догађаја протеклих дана тренутно мирна, а да хиљаде избеглица сада из Србије улазе у Хрватску.
"Ситуација се сада смирује, јер многе избеглице напустају Хоргош и, ако добро схватам, већина њих сада жели да иде према Хрватској.Ситуација је засада и тамо мирна, избеглице несметано улазе, али УНХЦР се наравно спрема и за случај хуманитарних потреба," рекао је Шодер.
Према његовим речима прилив избеглица из Македоније у Србију преко Прешева је и даље константан, а бројеви се мењају из дана у дан, зависно од ситуације у Грчкој и Македонији. Некад долази мање, од 2.000 до 3.000 људи, а у неким данима их је било и до 5.000, напоменуо је он.Шодер наводи да је тешко рећи колико се тачно избеглица у овом тренутку налази у Србији али да је процена на основу података владе негде између 10.000 и 20.000 сваког дана.
"Званични капацитети центара за смештај тражилаца азила су око 800 људи, али многе избеглице имају своја средства, узимају новац из банака и траже смештај у хостелима или приватно. Ипак, као што сам поменуо, са доласком зиме потребно је побољшати капацитете за смештај рањивих избеглица који немају средстава да се саме снађу," напоменуо је шеф канцелеарије УНХЦР.
На питање како у ситуацији када Грчка, као чланица ЕУ, пропушта избеглице, док Мађарска кочи њихов пролазак, а Хрватска већ најављује да има капацитета само за одређени број људи, Србија треба да се понаша, Шодер каже да Србија треба да "настави да поступа према избеглицама хумано, покуша да задовољи њихове потребе док су овде и да се припреми за зиму како би им се обезбедио смештај и заштита од кише и снега."
Шеф канцеларије УНХЦР-а каже да је Србија досад веома добро одговорила на кризу."Сарадња са владом Србије је добра. Успоставили смо регуларни форум комуникације и подржавамо владу у комуникацији и планирању."Када је реч о решавању избегличке кризе генерално, он каже да је то европски проблем.
"Ми се трудимо да унапредимо и подржимо решење у оквиру кога избеглице не би морале да прелазе границе илегално вец би постојао функционални систем који би обезбедио да чим уђу у ЕУ буду регистровани и да поднесу захтев за избеглички статус а онда распоређени међу земљама чланицама. То је решење за које се залажемо, а тиме би се омогућило и да се ослободе трговаца људима," навео је Шодер.
План је, како је подсетио да се повећају капацитети за процесуирање захтева у Грчкој и Италији, што би смањило бар део проблема, је иако не би зауставило прилив, избеглицама би омогућило да се крећу легално.Шодер каже да је УНХЦР од маја појачао подршку Србији у одговору на актуелни прилив избеглица.
"Ми смо већ уложили више од милион евра у подршку, углавном је реч о хуманитарној помоћи, која се дели избеглицама и мигрантима преко владе Србије и невладиних партнера попут Црвеног крста, а сада видимо и да има све више међународних и домаћих активиста који помажу".
Ту је и планирање за предстојећу зиму, УНХЦР је ставио на располагање експерте, а ради и на информисању избеглица уз помоћ цивилног сектора, како би знали која су им права и могућности, закључио је он.