light rain
9°C
04.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Шарић пред судом на јесен, адвокат тражи слободу

26.06.2016. 20:35 13:33
Пише:

Ново суђење Дарку Шарићу за шверц кокаина почеће на јесен, а његов бранилац Радослав Баћевић најављује подношење захтева

за пуштање из притвора.

Стручњаци објашњавају да је Апелациони суд укинуо првостепену пресуду од 20 година затвора највероватније из процесних разлога што никако не значи да пљеваљски нарко бос није крив.

Од тренутка када је код Монтевидеа на јахти “Мауи” пронађен кокаин и када се за Шарића први пут чуло, па до пресуде пљеваљском нарко босу прошло је пуних шест година.  А сада је суд шверц 5,7 тона кокаина вратио у јужноамеричке луке, на почетак. За Дарка Шарића више не важи 20 година робије, пресуда је укинута и за његове сараднике.

Одељење за организовани криминал је после седнице већа, 25. маја потврдило првостепену пресуду, у ослобађајућем делу, док је у осуђујућем делу, због ”битних повреда одредаба кривичног поступка“, првостепена пресуда укинута и предмет враћен на поновно суђење.

Окривљеном Дарку Шарићу притвор је продужен до даље одлуке првостепеног суда. 

За одбрану у овом случају потпуно очекиван другостепени расплет. Наиме, Шарићев бранилац Радослав Баћовић објашњава да је како каже на свакој страници првостепене пресуде могла да се пронађе бар једна повреда закона. Усвојено је све на шта се одбрана жалила. 

- Ја очекујем да ће у поновљеном поступку суд ценити оно што му је дато као налог од апелације и да ће донети правилну одлуку да против Дарка Шарића не постоје докази да је учинио кривично дело - рекао је Баћовић. 

Он најављује да ће током поновљеног поступка инсистирати на оним стварима које нису правилно утврђене током првог суђења. Баћовић каже да има информације да је Шарић прислушкиван током 2005. године, али тога у списима нема, па ће се одбрана тиме доста бавити на предстојећем процесу. Иста ситуација је и с периодом од 25. октобра 2006. до 25. јануара 2007. године. Адвокат каже да не постоје наредбе у списима за те мере, нити транскрипти.

Радослав Баћовић вели да су велики утицај на доношење првостепене пресуде имале и изјаве тројице сведока-сарадника. Према тврдњама Шарићевог адвоката, те изјаве не представају нити један доказ против његовог клијента.

На констатацију да не постоји никаква шанса да Шарић буде пуштен из притвора, адвокат је рекао да ће се то тражити. 

- Не знам да ли постоје шансе, видећемо... По мени, постоје... -  закључио је Баћовић.

Стручњаци објашњавају да у одлуци Апелационог суда нема ничега шокантног, јер она представља покушај да се дође до правно боље пресуде.

- Знам да смо склони као популација да верујемо да иза свега стоји новац и корупција. То не мора да значи. Ова пресуда није укинута зато што није утврђено мериторно или материјално право. Дакле, то не значи да он није крив, него значи да је веће из процесних разлога направило такве пропусте које да није укинуо Апелациони суд укинуо би Уставни или Суд у Стразбуру - каже адвокат Божо Прелевић.

Прва оптужница против Шарића подигнута је 2010.-те и тада је за њим расписана и међународна потерница. Тужилаштво је због шверца кокаина касније подигло још четири, а за прање новца још три оптужнице против Шарића. Он се 2014.-те предао српским правосудним органима. Ново суђење нарко босу требало би да почне у септембру, а адвокати који имају везе с овим случајем кажу да је списак ствари које треба отклонити у новом поступку баш дугачак.

Шарић и чланови његове групе осуђени су 13. јула прошле године после пет година суђења. Шарић, као шеф организације, осуђен је на максималну казну за шверц кокаина – 20 година затвора. Веће Вишег суда у саставу Синиша Петровић, Александар Трешњев и Владимир Вучинић донело је одлуку већином гласова што значи да је један од судија гласао да се Шарић не осуди на максималну казну. Није познато, међутим, који судија је како гласао.

Вучинић, који је у међувремену напустио судство, рекао је за КРИК да је два дана пре објављивања пресуде одбрана доставила захтев за његово изузеће, што му се догодило први пут у каријери.

Суђење је почело у септембру 2010. без Шарића који је био у бекству и судило му се у одсуству. За њим је почетком те године Србија расписала потерн ицу, али већ га је било немогуће наћи.

У априлу 2010. Тужилаштво за организовани криминал подигло је прву оптужницу против Шарића и двадесетак чланова његове групе за међународни шверц  кокаина из Латинске Америке у Европу. Тројица оптужених постали су сведоци сарадници на основу чијих исказа је тужилаштво подигло још четири оптужнице. На свим оптужницама је укупно 36 особа за кријумчарење око 5,8 тона дроге.

Шарић се предао у марту 2014, два дана после парламентарних избора. Са ким је и о чему преговарао Шарић, остало је непознато. Јавност у Србији ишчекивала је шта ће Шарић рећи и да ли ће разоткрити своје политичке везе. Ништа од овога није се догодило, а из суднице Шарић је једино покретао афере. Он је негирао је да је учествовао у шверцу кокаина и рекао је да је жртва обрачуна српских и црногорских власти. Објаснио је да се предао јер је осетио да због промене политичке климе у Србији може да очекује поштено суђење.

Е. С. Х.

 

Поступак за прање новца

Против Шарића у току је и поступак за прање око 22 милиона евра зарађених продајом кокаина. Овај поступак је, услед промене судског већа, почетком ове године је кренуо испочетка. Тужилаштво тврди да је новац зарађен од продаје кокаина из Јужне Америке улаган у куповину некретнина, предузећа и земљишта по Србији.

Пише:
Пошаљите коментар