Сарадња с маргинализованим групама повећава безбедност
Полиција је од пре три године, а поготово лане, након усвајања
неопходних одлука, приметно уходала савременији начин рада у локалној заједници, у којем се успостављају контакти и партнерства са становништвом и на тај начин је сарадња на нивоу града отворенија, оцењују у новосадској Полицијској управи. То се, како кажу, огледа кроз односе са Саветом за безбедност, Координационом телом за сузбијање насиља у основним и средњим школама, месним заједницама, а пре свега сарадњом с представницима националних мањина или угрожених социјалних група (ЛГБТ популација, ромска заједница, удружења особа с инвалидитетом и различитим сметњама...), односно маргинализованим групама које се лако могу наћи у осетљивој ситуацији кад се ради о безбедности.
– Полиција настоји да реши проблеме грађана из наше надлежности кроз партнерски однос, на начин који ће укључивати више надлежних и самих грађана – каже за „Дневник“ официр у Полицијској управи у Новом Саду Дејан Дробњак. – Неке акције дају добре резултате тек после извесног времена уз мултидисциплинарни приступ. На пример, ако имамо пријављено слушања гласне музике на одређеној локацији, укључићемо и Еколошку инспекцију, Комуналну полицију и друге па ћемо трајније да решимо проблем. Такође, до пре неколико година било је чудно да неко пријави кривично дело или прекршај који је мотивисан тиме што је неко припадник ЛГБТ популације. Припадници сваке маргинализоване групе су након састанака с нама могли увидети да смо ми професионалци који штите све пођеднако.
Дробњак истиче сарадњу са Саветом Скупштине града за безбедност. Као пример наводи да је једна од иницијатива била увођење бициклистичких патрола, такође постоји скорашњи предлог да се побољша инфраструктура на Рибарском острву због појачаног присуства гостију у вечерњим сатима у угоститељским објекатима на тој локацији па би ваљало да се тамо уведе видео-надзор уз побољшање осветљења и асфалтирање приступних саобраћајница.
- На састанцима с представницима грађана решавају се текући проблеми уз заједничку комуникацију с другим службама, на пример ако се појави проблем yепних крађа, одмах реагујемо. Имали смо разговоре и о проблему вожње бицикала и уласка возила у пешачку зону у центру града – каже наш саговорник.
Он је навео као добар пример и сарадњу с Координационим телом за сузбијање насиља у основним и средњим школама.
– Ту активно учествујемо и предлажемо мере ради подизања степена безбедности у школама и њиховој околини. Између осталог, радимо на обуци ученика о евакуацији, по потреби на претресу и прегледу торби, закључавању дворишта. Такође, имамо састанке с месним заједницама, на којима се решавају локални проблеми у вези с безбедношћу па се укључују појачане патроле ако то ситуација налаже, али и саобраћајни – бахато паркирање возила, осветљење...
Дробњак истиче и срадњу с ромском заједницом.
– Обилазили смо сва ромска насеља у граду и имали састанке на терену са житељима тих делова града, напоменули смо им проблем непоседовања личних документа, али смо тамошње становништво позвали и на инклузију, односно да заврше обуку у Полицијском центру у Сремској Каменици и конкуришу за посао полицајаца јер је процењено да у нашим редовима у сектору безбедности нема довољно полицајаца Рома. Затим, спроводили смо пројекте сарадње и партнерског односа с навијачким групама под називом „Само је фер-плеј навијач наш дванаести играч“, и тим поводом смо држали предавања у школама, да бисмо утицали на смањење навијачког хулиганства. У томе смо знатно и успели па тако у последње три године слике на утакмицама нису исте јер се сада ради о безбеднијим и прихватљивијим окружењима, без ломљава и уништавња ствари, а биће још боља – прича Дробњак. Новосадска Полицијска управа не зауставља се ни на томе:
– Редовно држимо предавања и многобројним ученицима на тему безбедности. На пример, о злоупотребама преко интернета и о дрогама, али и о вршњачком насиљу и саобраћају. У 29 васпитно- образовних установа, основних и средњих школа, присутни су школски полицајци, закључио је Дејан Дробњак.
М. Вујачић
Помоћ глувонемима
Поред поменутих пројекта, напомиње и предлог пројекта о насиљу у породици, где би, између осталог, евидентиране жртве насиља у породици имале обуку и за вештине самоодбране.
– Такође, планирамо и увођење комуникације телефонским порукама за глувонеме, да би ти људи могли да пријављују кривична дела и прекршаје СМС-ом. Имали смо случај разбојништва пре три године на Новом насељу, кад је глувонема жртва морала преко рачунара „Скајпом“ да контактира пријатеља у Краљеву да би му, под великим стресом, знаковним језиком објаснио да је опљачкан, а да би овај полицији након сата пријавио догађај – прича наш саговорник.