Радовану Караџићу 40 година затвора
Први председник Републике Српске Радован Караџић осуђен је у Хашком трибуналу на 40 година затвора поводом оптужби за ратне злочине у Босни и Херцеговини од 1992. до 1995. године.
На ту пресуду и Караџић и Тужилаштво Хашког трибунала имају право да уложе жалбу, а до правоснажности пресуде остаће у притвору Хашког трибунала.
Хашки трибунал огласио је првог председника Републике Српске Радована Караџића кривим за геноцид над муслиманским становништвом у Сребреници, злочине у Сарајеву, узимање талаца и бројне ратне злочине у седам босанских општина. Крив је и за узимање особља Уједињених нација као талаца јер је подстицао и одобравао њихову отмицу, као и за снајперисање и гранатирање Сарајева, али није било намере о геноциду.
– Оптужени је крив за убиства, нападе на цивиле и терор – рекао је судија О Гон Квон.
Судско веће, како је додао, сматра да је Караџић подржавао и одобравао гранатирање Сарајева и снајперске нападе на цивиле.
„Оптужени је користио снајперске нападе и терор као притисак на руководство босанских муслимана и међународну заједницу зарад остварења својих политичких циљева. Он је значајно допринео реализацији заједничког злочиначког подухвата и без његове подршке напади на град не би могли да се десе”, сматра хашки суд.
Веће Хашког трибунала такође је нашло да је Војска Републике Српске починила злочине против човечности, убиства, и терор над цивилним становништвом у Сарајеву.
Са својих положаја Срби су свакодневно намерно гађали снајперским пушкама цивиле у Сарајеву и насумично гранатирали град и цивилне циљеве.
– Свакодневно је долазило до пуцања на цивиле, док су ишли по воду, шетали. Пуцало се и на децу док су се играла испред својих кућа, шетала с родитељима и враћала се из школе. Српске снаге су их гађале из снајперских гнезда од маја 1992. до краја рата готово три године – рекао је судија.
Јединице сарајевко-босанског корупса су то радиле коришћењем тешког наоружања и артиљеријског оружја.
Веће је одбацило тврдњу Караџићеве одбране да су босански муслимани пуцали на сопствене цивиле да би за то оптужиле Србе и изазвали интервенцију међународне заједнице.
У наставку читања пресуде Радовану Караџићу по оптужбама за злочине у Сарајеву, председник судског већа Хашког трибунала О Гон Квон рекао је да веће сматра да је оптужени крив за злочине у Сарајеву. У преосталих девет тачака, Караџић је проглашен кривим за прогон, истребљење, убиства, депортације, нехумана дела, терорисање цивилног становништва, незаконите нападе на цивиле и узимање међународних талаца. Та кривична дела квалификована су као злочини против човечности и кршење закона и обичаја рата.
Изрицање пресуде Караџићу почело је у 14 часова.
Караџић је, након вишегодишењг бекства и скривања под лажним идентитетом „доктора Дабића”, ухапшен 18. јула 2008. године, и недељу дана касније из Београда је изручен Трибуналу у Хагу. Суђење му је почело званично у октобру 2009. године, а завршено је 2014.
Е. Д.
Нема доказа да је у седам општина постојала намера о геноциду
Веће Хашког трибунала оценило у пресуди Радовану Караџићу да нема довољно доказа да је постојала намера да се у више босанских општина учини геноцид над хрватским и муслиманским становништвом.
– Веће сматра да нема доказа да је постојала геноцидна намера, ни код Караџића ни код чланова заједничког злочиначког подухвата, као ни код појединачних извршилаца злочина, да се истреби и потпуно уништи муслиманско и хрватско становништво – рекао је председник судског већа судија О Гон Квон током читања пресуде.
Судско веће је нашло да су од марта 1992. до краја те године српске снаге заузеле општине у босанско-српским територијама у Босни, после чега је дошло до организованих и систематских злочина против босанских муслимана и Хрвата који су у тим општинама живели.
РЕАГОВАЊА:
Соња Јовићевић Караџић: РС није геноцидна творевина
Ћерка Радована Караџића Соња Јовићевић Караџић изјавила је за бијељинску БН ТВ да пресудом њеном оцу Република Српска дефинитивно није проглашена геноцидном творевином. Управо због тога, истакла је она, РС би требало активно да учествује у жалбеном поступку.
Додик и Изетбеговић нису задовољни
Председник РС-ља Милорад Додик је за Радио Београд навео да, као и за многе пресуде које је Хашки трибунал изрекао против представника политичког и војног руководства Срба, и у вези с пресудом Караџићу постоји незадовољство и уверење да је то неправда.
– За човека његових година и прошлости, 40 година и није посебна казна, но значајно је да је пресуђено једној ужасној идеологији и политици – рекао је председавајући Председништву БиХ Бакир Изетбеговић новинарима у Сарајеву, коментаришући пресуду Караџићу.
Са жаљењем је констатовао да је, како је рекао, пропуштено да се удружени злочиначки подухват повеже с врхом власти у Београду током рата у БиХ.
Ганић: Кажњен човек, али не идеја
Бивши члан ратног Председништва Босне и Херцеговине Ејуп Ганић изјавио је да се геноцид не кажњава бројем, већ доживотном робијом. Ганић је рекао да је „кажњен човек, али да није кажњена идеја”.
Омеровић: Да се не понови
Председник скупштинског Одбора за људска и мањинска права Мехо Омеровић оценио је у изјави достављеној медијима да пресуда Караџићу представља само мали део задовољења правде.
„Предстоји свима нама од данас тежак задатак и посао да учимо младе да се злочини не би поновили. Ако буде памети и истинске спремности за помирење, од данас ћемо почети мењати и односе међу народима, посебно међу њиховим политичким лидерима”, закључио је Омеровић.
Кандић: Праведно
Оснивач Фонда за хуманитарно право Наташа Кандић оценила је да је пресуда Радовану Караџићу од 40 година затвора праведна за жртве, али и за оптуженог. Кандићева је за Телевизију Н-1 оценила да је Караџић кажњен за дела за која је знао да су се догађала.
ЛДП: Недовољна сатисфакција
Председник ЛДП-а Чедомир Јовановић оценио је да је пресуда бившем председнику Републике Српске недовољна сатисфакција за породице жртава његове политике, али и „страшан подсетник” на цену решавања проблема ратом. Он је рекао и да је пресуду саслушао с осећајем стида, али и наде да ће са српског народа, у Србији и Босни и Херцеговини, скинути терет колективне кривице.
Шешељ: То је лажни суд
Лидер СРС-а Војислав Шешељ је на митингу у Београду поновио да се та странка противи уласку Србије у НАТО, навео да ће радикали на изборе изаћи самостално, и коментарисао пресуду Радовану Караџићу.
– Хаг је лажни суд – рекао је Шешељ на скупу у центру Београда, истичући да је Караџић невин и да је осуђен само зато што је Србин.
О пресуди коју очекује 31. марта у Хашком трибуналу Шешељ није говорио, али је поновио да троје радикала, које Хаг тражи, неће тамо отићи добровољно.
Након митинга, који је најављен као протест против актуелне власти, поводом годишњице бомбардовања и пресуде Караџићу, присталице радикала кренуле су у шетњу до Правног факултета и Славије, а улице којима пролазе су затворене за саобраћај.