few clouds
11°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Пријем у МНУ - историјски дан за српско јавно бележништво

20.10.2016. 12:11 09:06
Пише:

Пријем Јавнобележничке коморе Србије у чланство Међународне уније нотара, министар правде Нела Кубуровић оценила је као потврду да је та нова професија добро радила претходне две године

од увођена јавног бележништва у наш правосудни систем.

"То је потврда да смо добро радили и испунили услове за чланство у МНУ, али представља и услов за следећи корак јер постајемо посматрач Европске мреже нотара до уласка у Европску унију", рекла је Кубуровић Танјугу у Паризу где учествује на Конгресу МНУ.

Министар правде је подсетила да је Комисија те организације у три наврата долазила у Београд и вршила процену нашег законодавног оквира, као и да ли је јавнобележништво у Србији имплементирано на одговарајући начин.

Када је у питању Јавнобележничка професија, указала да је Акционим планом за Поглавље 23 предвиђено унапређење јавног бележништва, пре свега у погледу њихових овлашћења.

"Оно што треба да радимо јесте да извршимо анализу законодавног оквира и да га ускладимо са добром праксом европских земаља, односно да наше законодавство ускладимо са одговарајућим директивама које регулишу управо положај јавног бележника", напоменула је министарка правде.

Кубуровић је на маргинама скупа (Конгреса МНУ) разговарала са колегом, министром правде Француске Кристијан Тобири, а у плану је да обиђе и Банку нотара, институцију која постоји само у Француској и Аустрији и гарантује највиши степен сигурности правног промета.

На Конгресу нотара који траје до 22. октобра током свечаног отварања, након само две године постојања, Јавнобележничка комора Србије примљена у пуноправно чланство Међународне уније нотара, као 87. чланица те светске организације која постоји од 1948. године.

Добродошлицу у чланство Србији је пожелео председник МУН Данијел Седар Сенгора, након чега је председник ЈКС Миодраг Ђукановић у име српске Коморе уз химну Боже правде свечано уврстио заставу Републике Србије међу државне заставе осталих чланица Међународне уније нотара и положио свечану заклетву.

Након церемоније, Ђукановић је оценио да ће пријем у чланство МНУ убрзати развој нотарствау Србији и допринети да „стигнемо негде где су европске земље у којима нотарство постоји по неколико стотина година”.

"Врло значајну улогу у успостављању нотарства у Србији па самим тим и за пријем у ово чланство имало Министарство правде, напоменуо је Ђукановић посебно се захваливши бившем и садашњем министру правде Николи Селаковићу и Нели Кубуровић.

Ђукановић је указао да је пријем ЈКС изузетно значајан догађај који показује да је јавнобелезништво у року од две године успело да испуни веома захтевне услове какве има МНУ, као најстарија, најмасовнија и најзначајнија организација нотара у свету.

Члан Високог савете Француске и нотар у Паризу Стефан Зечевић каже да је пријем у чланство светске уније нотар историјски моменат за веома младо бележништво у Србији.

"Више од 80 чланова МНУ чини једном великом породицом нотара, која се простире на пет континената", навео је Зечевић који је пореклом из Србије.

Он је изразио задовољство што се то догодило баш у Паризу на Конгресу који се, како је указао одржава тек 3. Пут од оснивања МНУ 1948. године.

Чланство у МНУ, како је напоменуо, обезбедиће јавном бележништву у Србији техничку подршку, политичку подршку и подршку у сваком другом погледу.

Што се тиче сарадње између француског Високог савета и српске Јавнобележничке Коморе, Зечевић је рекао да Савет обезбеђује континуиране обуке спрских бележника када је у питању добра и вишевековна пракса европског нотаријата.

Међународна унија нотара има за циљ промоцију, координацију и развој јавнобележничке делатности и активности у свету.

Ту организацију основало је 19 земаља у Буенос Аиресу 1948. године. Њен задатак је да промовише, координира и развија послове и активности нотара широм света и да обезбеди углед и независност неопходну за пружање оптималне услуге појединцима и друштвима кроз блиску сарадњу између нотарских комора.

Чланством у овој организацији ЈКС је стекла услове да као кандидат за чланство у ЕУ постанемо посматрач у другој најзначајнијој нотарској организацији - Нотаријату ЕУ.

У раду Конгреса учествује више од 1.000 нотара из целог света међу којима су и чланови спрске делегације на челу да председником ЈКС Миодрагом Ђукановићем.

(Танјуг)

 

Пише:
Пошаљите коментар