Предато 60.764 комада муниције, 913 пушака и пиштоља, 295 бомби...
У поступку легализације оружја, која је отпочела 1. јула и трајала до 31. октобра, укупно је предато 60.764 комада муниције различитог калибра, 913 комада оружја,
између осталог 173 комада аутоматског и полуаутоматског оружја, 296 бомби и 114 минско-експлозивних средстава, саопштено је „Дневнику” из МУП-а Србије.
Грађани су предавали аутоматско оружје, ловачко оружје, пиштоље, револвере, малокалибарско оружје, конвертибилно оружје, ваздужно оружје, оружје с тетивом, бомбе, „зоље”, минско-експлозивна средства и муницију.
Власници оружја, физичка и правна лица, могли су најближој полицијској управи, односно полицијској станици, предати све врсте оружја и муниције чије држање није дозвољено, без доказивања њиховог порекла и неће одговарати за неовлашћено набављање и држање оружја.
За годину дана то је друга легализација оружја. Лане, од 4. марта до 4. јуна. грађани су предали 7.543 комада различитог оружја, међу њима и 15 неиспаљених ручних ракетних бацача „зоља”, 287 аутоматских пушака и 32 аутоматска пиштоља „шкорпион”. Предато је и 1.107 комада бомби и експлозивних средстава, а укупно је прикупљено 158.396 комада муниције различитог калибра.
У односу на последњу легализацију, која је била 2007, прошле године је прикупљено знатно више муниције јер је поменутом приликом укупно прикупљено око 11.500 комада.
Нико нема прецизне податке о томе колико је нелегалног оружја и муниције у рукама грађана. Број регистрованих комада премашује милион, а најгрубље процене показују да земљом циркулише између 200.000 и 900.000 нелегалних кратких и дугих цеви. Уколико је тачна друга бројка, то значи да је у земљи укупно око два милиона, што легалних, што илегалних „цеви”!
Да грађани у Србији имају доста нелегалног оружја говори и прошлонедељна акција МУП-а на подручју Апатина. Подсетимо, полиција је запленила две аутоматске пушке калибра 7,62 мм, пушку М-48, пушкомитраљез, шест пиштоља, десет килограма пластичног експлозива, 20,7 килограма експлозива ТНТ, 111 ручних бомби, 12 ручних противтенковски бомби, две „зоље”, 6.000 комада муниције.
Само дан после тога, откривено је да је из једног војног магацина у Гарнизону Београд украдено 70 пиштоља „ЦЗ-99”, пет „калашњикова” и два сандука муниције. Основано се сумња да је то оружје украдено ради продаје на црном тржишту.
По броју регистрованог оружја по глави становника Србија је прва у региону јер га има 15 одсто, док 1.700 лица има дозволу за ношење. Доступни подаци говоре да га само у агенцијама за обезбеђење има 50.000 комада.
Легално оружје није проблем јер су власници у великој мери савесни. Проблем су, дакле, цеви у илегалном поседу. Иако су ратови на простору бивше Југославије одавно престали, последице тих оружаних сукоба и те како се још увек осећају – управо у шверцу, односно доношењу илегалног оружја с ратишта у Србију. Неки те пушке, пиштоље, револвере, минско-експлозивна средства продају, други их још негде скривају.
Казне за држање недозвољених пушака, пиштоља и минско-експлозивних средстава нису мале – могу бити новчане и затворске.
Мада је легализација прилика да се људи отарасе баласта или озаконе своје пиштоље и револвере које су можда купили на црно, у Националној асоцијацији за оружје указују на једну мањкавост. Наиме, приликом регистрације оружја за личну безбедност, по њиховој оцени, неоправдано је да се плаћа порез од око 30 евра. Таква ставка не постоји нигде у Европи.
М. Бозокин
За регистрацију 480 захтева
МУП је саопштио да током законске легализације физичка и правна лица могу регистровати оружје за личну безбедност (пиштољи и револвери), ловачко оружје (ловачке пушке и карабини), спортско оружје (малокалибарски пиштољи и револвери, малокалибарске пушке и ваздушно оружје) и конвертибилно оружје за које не поседују одобрење МУП-а.
Од почетка легализације полицијским управама у Републици Србији поднето је 480 захтева за регистрацију оружја, од тога највише за регистрацију ваздушног, старог и ловачког оружја (ловачке пушке и карабини”, саопштено је „Дневнику”.
Шест позива добровољцима
Од 1992. до ове године у Србији је било шест легализација оружја. Највећа предаја илегалног оружја била је 2003. године, током полицијске акције „Сабља”. Полиција је тада запленила око 10.000 комада разног оружја, а грађани су самоиницијативно предали више од 35.000 убојитих цеви. У том периоду предато је и 23.848 захтева за легализацију оружја које је било у поседу грађана.