light rain
9°C
04.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Повећати ефикасност уз поштовање Устава

25.07.2016. 21:28 11:39
Пише:

Након што је мандатар за састав нове Владе Србије Александар Вучић најавио пооштравање законских прописа и казни за различите облике

силеџијског и насилничког понашања, као и увођење снажније правно-кривичне одговорности, у јавности су започели дискусија и коментарисање најављених промена.

До сада су се огласили правни стручњаци, као и представници невладиног сектора и других институција, и углавном су сви сложни у томе да треба подржати ефикаснију борбу против свих облика насилништва, али и да се истовремено мора водити рачуна о основним правима сваког човека, макар он био осумњичен или оптужен за неку врсту насиља.

Адвокатска удружења су најавила да ће детаљно анализирати најављене промене и да ће ускоро дати своје мишљење о томе као и евентуалне предлоге.



– Поздрављам сваку намеру државе да на ефикасан и објективан начин створи предуслове за утврђивање кривичне одговорности сваког лица – каже новосадски адвокат Горан Карадаревић. – С друге стране, као адвокат-кривичар и стандардни учесник стручних скупова, морам да истакнем да та област није нимало једноставна и због тога сматрам да у креирању нових прописа морају активно учествовати, како судије и тужиоци, тако и адвокати, који су темељ заштите права оних према којима су те репресије усмерене.



По његовим речима, добро је што Скупштина мења и унапређује Кривични законик, али је веома битно да се то не чини због тренутних дешавања јер већ имамо углавном добро уређену материјално-правну област, за разлику од процесне, већ треба пустити судијама и тужиоцима да кроз примену Законика решавају појединачне проблеме.



– Не заборавимо да се свака санкција изриче и због специјалне и због генералне превенције и најбоље ће суд дати мишљење о тренутним проблемима с криминалом у некој области. Боље од њега то неће учинити ни премијер, ни министар, ни Скупштина и зато кључну улогу у томе морају имати они који се том облашћу свакодневно непосредно баве – истиче Карадаревић.



Последњих неколико месеци Србију је потресло више стравичних злочина, обележених бруталним и безобзирним насиљем, што је било знак за државу да мора да реагује.

– Постоји неколико ствари које су најављене, а о којима би, упркос томе што јавност тражи строже поступање, ипак требало размислити да се не би ушло у контрадикторност с нашим Уставом па и неким међународним конвенцијама. Пре свега, термин „одстрањивања насилника из породице на 30 дана“ је споран јер, осим што  крши претпоставку невиности, таква мера била би супротна Уставу који гарантује мирно уживање имовине – у случају да је осумњичени власник некретнине – каже Карадаревић.



По његовим речима, добро је да се у оквиру МУП-а за такву врсту кривичних дела специјализују службеници, који ће сарађивати с тужиоцем док траје предистражни поступак, али спорно је то да службеник прави процену и нешто предлаже тужиоцу.

– Нови Законик о кривичном поступку је експлицитан и јасно каже да је тужилац тај који руководи предистражним поступком. Тако да службеник евентуално може дати мишљење, а никако предлог – указује Карадаревић, и додаје да постоје још неке најављене измене које би морале детаљније да се анализирају.



– Можда делује да као адвокат наводим неке одредбе као спорне да бих себи и колегама олакшао посао, али с претпоставком невиности и одредбама Устава нико не би смео да калкулише. С друге стране, свестан сам тога да након тих трагедија и сурових злочина, јавност жели неку ефикасну реакцију државе. Међутим, морамо бити свесни и тога да је такве екстремне случајеве готово немогуће предвидети и спречити само појачаном репресијом. Најављена специјализација кадрова за ту област и налагање нарочито хитног поступања правосудних органа у тим ситуацијама је свакако нешто што ће сви у правосуђу поздравити и уз шири фронт институција које раде на превенцији могли би се постићи бољи резултати него пуким пооштравањем репресије, што се већ показало код неких других група кривичних дела.



Новосадски адвокат оцењује да је укидање забране ублажавања казни испод минимума непопуларно за сваку владу и скупштину, али и да би за нека кривична дела морало да се укине да би се испоштовао и Устав.



Н. Перковић

 

Избећи модел из 2009.



Адвокат Карадаревић каже да би у случају промена прописа везаних за насилничко понашање требало избећи модел по којем су 2009. године спроведене измене у области недозвољеног држања опијата и трговине њима.

– Држава је тада најавила борбу с криминалом у вези с продајом опојних дрога и по мом мишљењу, али и мишљењу највећег дела колега, то је урађено на погрешан начин. Конкретно се то односи на законске измене из тог периода да се за кривично дело неовлашћеног стављања у промет опојних дрога забрани ублажавање казне затвора испод посебног минимума, што је три године. О томе се доста причало и срећем се с истим мишљењем правника да је то „нездрав“ покушај државе да уреди репресију у тој области искључивши потпуно могућност да судија оцени да ли код окривљеног постоје особито олакшавајуће околности да му се казна ублажи, или не – вели Карадаревић.

 

Пише:
Пошаљите коментар