Породице настрадалих траже истину о убиству у „Панди”
обезбеде сви услови да надлежне институције могу обављати посао квалитетно и несметано.
– Тражимо истину о деци убијеној 14. децембра 1998. године у кафићу „Панда”, ма колико болна била – рекла је мајка убијеног Ивана Милена Радевић испред зграде Тужилаштва.
Она и други чланови породица окупили су се испред Тужилаштва да би обележили 17 година од киднаповања првог српског цивила, рудара Жарка Спасића, а протест је организовало Удружења породица киднапованих и убијених цивила, војника и полицајаца на Косову и Метохији.
– Посебно очекујемо од премијера Александра Вучића да с нама подели сазнања о трагедији, пошто је још у децембру 2013. године саопштио јавности да зна много више него породице страдалих – рекла је она.
Из тог удружења су подсетили на то да је сам Вучић својевремено рекао да има много страшних ствари с којима ћемо морати да се суочимо и да у случају убиства шест младића у кафићу „Панда” нема доказа да су то учинили Албанци, како се то веровало.
– Позивам истражне и правосудне органе да окончају накнадно убијање наше мртве деце и да нам обезбеде најхитнији правни епилог целог случаја јер имамо право на то – рекла је Милена Радевић.
Она је казала да истина може бити задовољена само ако злочин добије своје име, а породице одговоре на питања да ли су убијена деца жртве тероризма, жртве рата или државе.
– Морамо да знамо ко је убио нашу децу, ко крије истину, извршитеље и налогодавце злочина, ко је скривао налогодавце и извршиоце злочина – поручила је мајка.
Отац Вукоте Гвозденовића, који је такође убијен у „Панди”, Звонимир, казао је да је некоме у интересу да се истина скрива, и изразио жаљење што се по питању убиства у „Панди” Тужилаштво никада није огласило.
– Уколико се буде доказало да је убиство наше деце дело домаће тајне службе, монструозност њихове ликвидације надилази сваку здраву памет – рекао је Звонимир Гвозденовић.
Председник Удружења и брат отетог рудара Симо Спасић навео је да се навршава 17 година од отмице и прве цивилне жртве, његовог рођеног брата Жарка Спасића.
Он је затражио одговорност тадашње власти јер му није јасно по којем основу је из српских затвора ослобођено 2.108 албанских терориста, који су били правоснажно осуђени.
По његовим речима, породице убијених и несталих огорчене су на одлуке Хашког трибунала који, како је рекао, игноришу српске жртве, те ниједан припадник ОВК-а није одговарао за своје злочине.
– Ми тражимо правду за све оне који се налазе на овом српском зиду плача. Овде има више од 2.500 киднапованих и убијених цивила, војника и полицајаца. И свака слика гледа у правцу Тужилаштва и тражи правду за жртве – рекао је Спасић.
С. Х.
Оптужнице за злочине почетком 2016.
Специјални представник Европске уније на Косову Самуел Жбогар изјавио је да ће прве оптужнице пред Специјалним судом за ратне злочине ОВК-а бити објављене почетком 2016. године.
Он је, гостујући у емисији „Рубикон” на приштинској Телевизији „Кохавижн”, рекао да не зна ко су оптужени, али је истакао да ће прве оптужнице бити објављене почетком идуће године.
По Жбогаровим речима, формирање Специјалног суда је неопходност да би се тиме „очистила борба ОВК-а”.
– Специјални суд ће очистити борбу ОВК-а јер већ дуго то стоји као црни облак или као омча око врата Косову – рекао је Жбогар.
Он је додао да, с обзиром на то да је извештајем Дика Мартија обухваћена и Албанија, као и још неке земље, Еулекс није имао мандат да се бави тиме.