Поново у затвор због новчића
У недавној акцији откривања и сузбијања просјачења, новосадска полиција је привела је 32 особе, међу којима је
12 малолетника. Пунолетни осумњичени су углавном особе средњих година из Новог Сада, а приведена је и једна бака из Сремских Карловаца која је у седмој деценију живота. Оно што их све везује јесте да су сви повратници у тим прекршајима.
Како незванично сазнајемо, на просјачење су се полицији пожалили грађани који су већ неко време пријављивали нападне просјаке на улицама града што је на крају резултирало обимном акцијом.
Малолетници, они који се најчешће могу видети док возачи чекају зелено светло на семафорима булевара, прослеђени су у Центар за социјални рад јер и да су изведени пред прекршајне судије, могли би добити само укор па је процењено да је плодотворнији разговор стручњака с њима. Сви осумњичени који су приведени последњих дана су се правдали да немају пара за живот и да се зато баве просјачењем, мада су неки од њих очигледно радно способни.
Један од циљева акције била је и провера организованог просјачења, односно група којима обично руководи шеф код којег на крају завршава сав новац који просјаци прикупе на улици.
Полицајци су се током ове акције нагледали свега јер сваки случај је специфичан и за собом вуче обично неке тешке приче.
Међу просјацима на Булевару ослобођења може се срести и једна жена с уредном фризуром и солидно обучена, која прилази пролазницима убрзаним кораком и тражи 20 динара. Становници Нове Детелинаре знају за господина с брадицом који сачекује муштерије које улазе у апотеке и тражи од њих паре за „неопходан“ лек. Ако неко лаковеран пожели да му помогне, може да схвати по погледу апотекарке да је то већ ко зна која кутија медикамента за смирење која ће препродајом завршити у рукама наркоманских зависника.
Нема много Новосађана које није неко пресрео да би тражио новац који недостаје за аутобуску карту до оближњег места, уз оригинално образложење зашто је и како тај неко ушао у проблем и беспарицу. Ипак, оних који траже помоћ јер им крчи стомак има у немалом броју, али их је тешко разликовати и раздвојити од жестоке конкуренције професионалних просјака.
– У току три или четири дана прошле седмице, кад је новосадска полиција спровела наведену акцију, приведено је 18 окривљених, изречена је једна казна затвора од десет дана и 17 новчаних казни од 5.000 до 15.000 динара, које су потом све замењене у казне затвора – каже за „Дневник“ председник Прекршајног суда у Новом Саду мр Каменко Козарски.
Сви приведени су повратници, по други или трећи пут, а што се тиче одузетог новца, ради се о износима мањим од 100 динара, и то најчешће у металним новчићима.
По Закону о јавном реду и миру казне за тај прекршај су до 10.000 динара, али се често кажањавају и због непоседавања личне карте или других прекршаја.
Окривљени се пред судом обично и не правадају већ само кажу да немају од чега да живе и заврше причу.
За такозване упорне повратнике иде аутоматски затворска казна, док се обично изриче новчана, која се може заменити у затворску.
М. Вујачић