Под шаторима предах за 1.000 невољника
Кишовито време праћено грмљавином, а на моменте и олујним ветром, у ноћи између недеље и понедељка у привременом прихватном центру за мигранте на Вашаришту у Кањижи, које општински
званичници радије називају одмориштем, дочекано је спремно. Под шаторима је збринуто око 1.000 избеглица, а уочи најављених падавина, због нижег терена Вашаришта, око свих шатора ископани су канали, како би се спречио евентуални потоп.
Председник Скупштине општине Кањижа Роберт Лацко објашњава да на Вашаришту још увек није све спремно, јер је киша мало пореметила ритам, али већих проблема није било.- Без довољног присуства људства и технике урадили смо колико смо могли - каже Лацко. - Међутим, управо нам је киша донела ситуацију да је све више миграната овде нашло склониште. Ранијих дана било их је до 500, а сада се скупило 1.000 људи и број се повећава, па се плашимо колапса, јер се ови људи сада све дуже задржавају.
Највише шатора за привремени смештај миграната подигнуто је из контигента донације Руске федерације, а најављено је да ће их пристићи још. Лацко констатује да су шатори заиста квалитетни, али га највише брине што се практично већ обављају припреме за зимски период, пошто су допремљене пећи за загревање, агрегати и друга опрема, која моментално није потребна.
- Плашимо се да се припрема камп за боравак миграната на дужи период, а са друге стране имамо званична уверавања од истих тих организација и Комесаријата за избеглице да се ово до октобра мора разместити - напомиње Лацко.Црвени крст Кањиже мигрантима свкодневно длеи помоћ, очекујући још већу подршку ЦК Србије у виду ланч пакета, а за оне који имају новца и до скоро су пазарили у граду испред кампа је под шатром отворен привремени угоститељски пункт.
- Сваког дана на вашаришту једном делимо храну и флаширану воду, а почињемо са расподлеом и у Хоргошу. По особи следовање је две конзерве пилеће паштете и пола хлеба, док га имамо из донације Пекаре „Браћа“. Од почетка боравка на Вашаришту за 50 посто је повећан број оних који траже нашу помоћ, било би још потребе, али немамо толико намирница у магацину, па смо пооштрили критеријуме, па уместо свим малолетницима и мушкарцима старијим од 50 година, од данас помоћ делимо деци испод 10 година и одраслима старијим од 60 година, а осталима само воду. Чекамо одобрење Међународног Црвеног крста да се свакодневно врши расподела 150 ланч пакета, а јутрос смо расподелили 170 пакета хране – указује секретарка Црвеног крста Кањиже Моника Ческо.
У самог граду у Кањижи у односу на претходни период када су мигранти боравили у парку и на јанвим површинама у центру града, ситуација је нормализована. Мигранти, којима се слобода кретања не ограничава боравком на Вашаришту, могу се индивидуално или у мањим групама срести у граду где решавају своје потребе. Уходава се полако, у сарадњи са полицијом, усмеравање према Вашаришту миграната који разним превозом пристижу у Кањижу. Поред представника Комесаријата за избеглице, полиције и локалне самоуправе, ангажоване су екипе ватрогасаца и Црвеног крста Кањиже.
- Чинимо што можемо, али су нам руке у неким ситуацијама везане, услед недостатка финансијских средстава – каже Лацко.
Највише је избеглица који долазе из Сирије око 90 посто, али их има из Авганистана, Пакистана, Ирака и Сомалије.
- Људима који су напустили своје домове због рата није лако, али је битно да се у Србији према њима односе најхуманије у односу на друге земље, да што безболније прођу пут док не остваре свој циљ да стигну у Немачку, скандинавске земље или већ тамо гд есу наумили – каже преводилац Кемал Ел Шхаири.
Председник СО Кањиже Роберт Лацко каже да су људи из локалне самоуправе 24 присутни и укључени у решавање проблема.
- Људи који живе са овом ситуацијом они ће нас схватити, да је ситуација стварно неодржива, а људи са стране који покушавају оформити своје мишљење, другачије све виде. Ја сам им преко медија препоручио да дођу и проживе са нама који дан, па да онда седну са нама и разговарамо о томе да ли је ово право понашање и да ли у суперлативима мормао да се изражавамо о овим људима. Са друге стране сваког од миграната ако овде питате сви су задовољни са пријемом и причају да на том њиховом несрећном путу, док стигну довде, нигде нису доживели овакву љубазност и услове. Причамо о нечему што ту код нас постоји, а неки људи који не познају ситуацију и нису до сада видели избеглице, нека нам не кроје како да радимо, јер сваки дан устајемо и лежемо са овом ситуацијом – преодчава Лацко.
М. Митровић
Још увек без помоћи државе
Падавине су биле први тест за привремени прихватни центар на Вашаришту, али у случају да наиђе талас од више кишних дана, Лацко страхује да би могло бити већих проблема, нарочито ако се повећа број оних који ту бораве. Највећи проблем представља пражњење септичке јаме, које се у току дана обавља пет-шест пута. Лацко предочава да је и даље проблем што нема финансијске подршке са републичког нивоа, јер обећана помоћ још увек не стиже, иако је обећана још пре десетак дана.