Почела хапшења, избеглице штрајкују глађу
Мађарска полиција и војска строго контролишу границу са Србијом. После прелаза Хоргош 2, затворен је и прелаз Хоргош. Граница се може прећи на Келебији и у Бачким Виноградима.
Ступио је на снагу сет полицијских закона који предвиђају да све избеглице које буду ухваћене у илегалном преласку буду аутоматски вођене у затвор, где им након суђења прети казна затвора од три године па надаље. Кријумчари људи и организатори могу бити кажњени затвором од 10 до 20 година. Исто тако, сечење ограде сматра се кривичним делом.
На простору „ничије земље” стотинак избеглица је започело штрајк глађу, незадовољно понашањем мађарских власти. Они седе на ледини и поред себе држе транспаренте исписане на енглеском језику „Без хране, без воде”.
У првој ноћи када је био „дан де” за Мађарску, 15.септембра, већ је било ухапшено око 60 избеглица јер су покушале да илегално пређу границу.
Ситуација на граничном прелазу Хоргош 2 је хаотична. Избеглице желе да иду, а не могу, па се враћају, траже друге путеве да би прешле границу. Мађарска полиција је у понедељак по подне поставила капију на пружни прелаз Хоргош–Сегедин, код места Реске, на српско-мађарској граници, и ту је постављена бодљикава жица.
– Мађарска влада је одлучила да почне припремне радове за продужење ограде подигуте на граници са Србијом према Румунији, у циљу решавања било какве промене у миграционим рутама – саопштио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто на конференцији за новинаре, пренео је Ројтерс. – Донели смо одлуку да почнемо припремне радове за изградњу ограде дуж мађарско-српско-румунске границе разумне дужине уколико се миграциони притисак помери у правцу Румуније.
Недавну изјаву аустријског канцелара Вернера Фајмана, који је повукао паралелу између миграционе кризе и Холокауста, Сијарто је оценио као „прилично шокантну”. По његовим речима, једино решење за миграциону кризу је затварање граница ЕУ и пружање помоћи земљама из којих избеглице долазе, или суседним државама где постоји могућност да оне буду заустављене, навео је МТИ.
Мађарске власти саопштиле су да су ухапсиле 60 избеглица због покушаја илегалног уласка у земљу на граници са Србијом. Саветник премијера Виктора Орбана за безбедност Ђерђ Баконди рекао је да су власти ухватила 45 људи у покушају да пређу границу, а 15 њих дубље у Мађарској. Они су прешли границу оштетивши жичану ограду и сада су у полицијском притвору, а терете се да су починили кривична дела према новом мађарском закону.
Мађарска је саопштила да су, у складу с новим режимом који се од поноћи примењује на граници са Србијом, власти размотриле 16 захтева за азил и да су свих 16 одбациле у року од неколико сати.
– Од поноћи је поднето још 32 захтева за азил у Мађарској и њихова обрада је у току – рекао је на конференцији за штампу Ђерђ Баконди, а преноси Ројтерс.
Како је навео, 174 људи је ухваћено у илегалном прелажењу границе и биће кривично гоњени.
По новом закону, који је прошле поноћи ступио на снагу, кривичним делом се сматра прелазак или оштећење четири метара високе жичане ограде коју је Мађарска изградила дуж границе са Србијом. До поноћи, 200.778 илегалних избеглица је регистровано у Мађарској у овој години, наводи агенција МТИ. Највећи број илегалних улазака у земљу забележен је на мађарско-српској граници – 8.850 само током јучерашњег дана. Мађарска агенција подсећа на то да се по пооштреним прописима који су од прошле поноћи на снази илегални прелазак мађарске границе третира као кривично дело, са запрећеном казном од три године затвора и депортовањем из земље. Кријумчари људи суочиће се с казнама већим од досадашњих, док организатори кријумчарења могу бити осуђени на затворске казне од 10 до 20 година, наводи МТИ.
М. Митровић – С. Иршевић
Вулин: Прихватни центри у Сомбору, Шиду, Суботици и Кањижи
– Ситуација с избеглицама с Блиског истока на српско-мађарској граници се усложњава – рекао је министар рада Александар Вулин, истакавши да страхује да би ситуација могла измаћи контроли уколико тај проблем ускоро не буде решен.
Он је на граничном прелазу Хоргош 1 рекао новинарима да је тај гранични прелаз требало да буде отворен и да омогући избеглицама да затраже азил.
– Мађарска влада је без обавештавања српских органа затворила Хоргош 1 и сада се ситуација овде усложњава – рекао је Вулин.
Министар је додао да мигранти пристижу са свих страна и да их на „ничијој земљи” има више од 1.000. Вулин је истакао да ће Србија за све њих обезбедити превоз у најближе прихватне центре, али да их, уколико они то не желе, нико не може натерати.
– Овде ће сада бити донета вода и храна да би им се пружила прва помоћ – рекао је Вулин, истакавши да тај проблем не може бити решен без сарадње с мађарском страном.
– Србија неће затварати своје границе због повећаног прилива избеглица, али ће дуж целе границе с Мађарском направити мање прихватне центре привременог карактера. Очекујемо да кроз Србију прође још њих 3.500, а на северу земље – у Сомбору, Шиду, Суботици и Кањижи, биће отварани привремени прихватни центри – рекао је Вулин.