clear sky
21°C
22.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Од хрватских потерница стрепи 1.200 Срба

08.06.2016. 19:51 13:33
Пише:

Наставља се хрватски лов на Србе. Протеклог викенда двојица наших држављана ухапшена су по Интерполовој потерници наших суседа пошто су прешли границу Србије.

И то, нажалост, није крај. Чак 1.200 грађана Србије и даље су на хрватским потерницама за ратне злочине, а тај број свакодневно расте. У току прошле и ове године, по подацима „Веритаса”, листа Срба за којима Хрватска трага увећана је за више десетина нових имена.

На основу међународних потерница које је расписао Биро Интерпола у Загребу, широм света до сада је ухапшено 155 Срба, од којих је 53 изручено Хрватској, а од тог броја до сада је против 20 поступак обустављен или је оптужба одбијена, саопштено је из „Веритаса”.

Хрватски судови у последње две године готово свакодневно отварају нове истраге за ратне злочине јер та кривична дела никад не застаревају. Осумњичени се позива да се одазове суду, а уколико то не учини, за њим се најпре расписује локална потрага.

Уколико осумњичени не буде нађен у Хрватској, њихов биро Интерпола расписује за њим међународну потерницу. На тај начин списак тражених Срба стално расте. И док хрватски биро Интерпола убрзано додаје нове људе на листу најтраженијих бегунаца, за људима против којих су поступци обустављени потернице се спорије или никако не повлаче. Због тога Срби из Хрватске имају много разлога за опрез ако одлуче да крену у ту државу, али и било где у иностранство.



Председник Документационо-информативног центра „Веритас” у Београду Саво Штрбац истиче да због сумње да су починили ратне злочине, Хрватска трага за Србима у свим зонама Интерпола.– Сваки држављанин Србије који посумња да би се могао наћи на листи тражених треба да провери да ли је његово име на последњем списку који је доставила Хрватска, објављеном на веб-сајту Министарства правде или на нашем сајту – каже Саво Штрбац.Додаје да ће Хрватска ускоро доставити нови списак Срба тражених због ратних злочина, за који влада велико интересовање.



– Масовна производња истрага, оптужница и пресуда у одсуству има за циљ спречавање повратка Срба Крајишника – каже један од оптужених. – Запрепашћујући је ниво бахатости и ароганције у тим „фабрикатима”. Истина и докази нису битни, битна је само чињеница да су то документи једне државе, за које се очекује да их друге државе уваже као валидне, правно засноване документе.



Он зна да је на листи и зато не путује нигде ван граница Србије.

Да ли ће неко за ким је Хрватска расписала Интерполову потерницу бити задржан на граници или неће никада се не зна. Било је много случајева да људи без проблема путују годинама, верујући да су хрватске потернице мртво слово на папиру, али и да задржавање зависи од расположења полицајца на граничном прелазу, као и од добре воље преподневне или поподневне смене.



Саво Штрбац истиче да би Интерполове потернице требало да буду тајне јер, ако су јавне, то је порука криминалцима – бежите што даље, мењајте лични опис...– Међутим, кад су у питању потернице у региону, посебно између Хрватске и Србије, на захтев УНХЦР-а сугерисано је да процеси за ратне злочине буду транспарентни да би били у функцији повратка. Србија се у једном тренутку суочила с невероватним податком да је Хрватска процесуирала чак 21.000 Срба за оружану побуну, а око 3.600 за ратни злочин. Тако смо израчунали да од повратка у Хрватску страхује око 100.000 Срба, рачунајући и чланове породица. Лако се закључује да је у већини случајева реч о политичким потерницама. Србија и Хрватска зато размењују спискове процесуираних – вели Штрбац.



Он наглашава да Хрватска олако пише оптужнице. То је показала досадашња пракса, а не жеља да се било чији злочини умање или негирају.



М. Бозокин

 

Показати зубе



– Оптужнице против Срба су заиста подизане некритички. Од 52 особе изручене Хрватској, поступак је обустављен против 18. Очекујемо још ослобађајућих пресуда. Мислим да би држава Србија требало да у преговорима са Загребом тражи ревизију тих оптужница – препоручује Штрбац.

Ако се држава чији је грађанин стављен на потерницу у року од месеца званично успротиви, Интерпол поништава потерницу. Штрбац тврди да су највећи махери званичници БиХ, који одмах улажу протест. Србија је у једном тренутку расписала потерницу за 30 људи из Босне, али је Сарајево одмах реаговало и Србија се повукла.

– То је доказ да су оптужнице олако писане – прича Штрбац.

 

Пише:
Пошаљите коментар