Објављивање нове пресуде у понедељак
– Не осећам се кривим за настанак саобраћајне незгоде, али изражавам дубоко жаљење због настрадалих у њој – рекао је данас у новосадском Вишем суду у завршној речи другостепеног поступка окривљени Деспот Вранић (22).
– Више бих волео да сам погинуо том приликом, него да пролазим кроз ово, тим поводом.
Он је претходно осуђен на осам година робије, а око две године је у притвору, након удеса код „Меркатора“ у Новом Саду којем су погинуле три особе старе око двадесет година.
Заступница оптужбе, заменица вишег јавног тужиоца Љиљана Томић казала је данас да оптужени не признаје дело које му се ставља на терет и да је изјавио да је конзумирао алкохол након несреће, а не пре тога. Међутим, подсетила је да је судски вештак у налазу то демантовао те навео да је код њега утврђен око 1,4 промил алкохола у крви.
– Окривљени услед алкохолисаности није био способан да управља возилом јер су му, између осталог, били смањени пажња и концентрација, имао је продужено време реаговања и било му је сужено видно поље – казала је јуче Љиљана Томић. – Изјавио је да је возио 80 до 90 километара на сат и да је додао гас да би прошао раскрсницу, али да у томе није успео. По налазима, возио је 216 километара на сат код прве раскрснице након Моста слободе, а у судар је ушао брзином од 160 километара па није ни могао зауставити на време да би избегао контакт возила. Да је ишао дозвољеном брзином, која је четири пута мања од оне којом се кретао, вештаци кажу да би се зауставио на време. Овако, изгубио је сваку могућност за избегавање незгоде. Начела у саобраћају говоре да је свако дужан да се понаша тако да не угрожава остале учеснике у њему. На крају, да се кретао чак и 89 километара на час, могао се зауставити, по налазима вештака.
– Без сумње, мој брањеник је возио недозвољеном и неприлагођеном брзином, али она није основни узрок несреће, на чему се темељи оптужница – казао је јуче адвокат из Крагујевца Татомир Лековић. – Али, такође несумњиво, брзина није основни узрок несреће. Он је прошао кроз претходну раскрсницу с 216 километара и никога није повредио иако је том приликом било и других учесника у саобраћају. Возач „голфа“ није смео да уђе у раскрсницу кроз црвено светло. На том месту раскрсница је непрегледна, а поред њега у том тренутку било је још возила која су чекала зелено. Путници у њима остали су неповређени. Ако суд цени да је Вранић крив, указујем на то да његова кривица не може бити већа од 50 процента, а сигурно је мања од тога. Мој брањеник није возио да се иживљава, хитао је у Нови Сад, мислећи да је потребно да да крв повређеном другару који је хитно превезен у Клинички центар Војводине. Његов мотив је, без обзира на то што се спомињу брзина и алкохол, бар уз те године, људски и коректан. Предлажем да се мој брањеник ослободи кривице и пусти из притвора, у којем је око две године, што је необично за дело које му се ставља на терет. Други бранилац окривљењног Младен Сикимић је нагласио да су судски вештаци, на његово питање, навели као основну кривицу за саобраћајну незгоду – кретање „голфа“ кроз „дебело“ црвено светло.
– Деспоту Вранићу се суди јер је једино преживело лице у кобној саобраћајној несрећи – нагласио је Сикимић. – Возач „голфа“ је био старосне доби када није смео да управља колима после 23 сата, а несрећи је вероватно допринело неискуство у вожњи. Не бих ставио у сенку на то да је прекршио једно од најригорознијих правила у саобраћају – пролазак кроз црвено светло. Аутомобил којим је управљао није ударио у кола испред себе, нити у возило које му је пресекло пут пре несреће, већ у кола која су кренула на црвено. Подсетимо, у тешкој саобраћајној несрећи која се догодила 8. јуна 2014. године око два сата после поноћи, погинули су двадесетогодишње Владица Матовић и Милица Лежимирац и њихов вршњак Александар Марић. Настрадали су били у „голфу 5” који је, по свој прилици, кренуо на црвено светло Булеваром цара Лазара, од Кеја ка Лиманској пијаци, док је „ауди А-8” шабачких регистарских ознака ишао с Моста слободе Булеваром ослобођења ка Железничкој станици.
Објављивање пресуде пред већем којем председава судија Видоје Митрић је у понедељак, 11. априла.
М. Вујачић