Нетачно и необјективно писање појединих медија
Виши суд у Новом Саду саопштио је да је крајње непримерено и необјективно недавно извештавање појединих медија о случају по тужби Илије Девића против Града Новог Сада
ради накнаде штете везане за АТП „Војводина”.Суд наводи да су у конкретном случају, супротно правилима о објективном извештавању, пренете само једностране оцене и произвољни ставови Девића о судским радњама и донетим одлукама, односно неаргументоване сумње у непристрасност поступајуће судије.
„Суд све то сматра крајње непримереним, односно необјективним извештавањем јавности, нарочито имајући у виду да приликом преношења изјаве тужиоца, средства јавног информисања нису истражила и пренела чињеницу да, од када је судија Ксенија Рончевић задужена предметом, Девић поводом њеног поступања у предмету није изјављивао правна средства којима би се притуживао на њен рад, нити је подносио захтев за њено изузеће”, навео је суд.
То је, како се истиче, од нарочитог значаја с обзиром на то да, по наводима поступајуће судије, ни она нити њен супруг Владимир Рончевић, које је Девић поменуо у изјави, не познају особу по имену Душан Ступар. Супруг поступајуће судије је до пре две године био професионални спортиста, с интересовањима и афинитетима који су ван сфере политике, те није имао контакт ни с тужиоцем, ни с поменутим Ступаром.
„Сматрамо важним да известимо јавност да су цитирани наводи текста неистинити јер није тачна информација да се на предметни поступак врши политички притисак, а питање постојања основа за накнаду штете коју Илија Девић у том поступку тражи, као и питање висине те штете, расправиће се у одлуци коју суд буде донео по окончању доказног поступка, на основу оцене изведених доказа”, напомиње се у саопштењу.Суд је истакао да грађани свакако имају право да буду обавештени о раду суда у конкретним предметима.
„Али, пошто се ради о поступку који је у току, подсећамо на то да свако извештавање о томе мора бити урађено на објективан и неутралан начин, у смислу извештавања о предузетим процесним радњама и донетим одлукама, као и да извештавање о неправилностима у поступку мора бити такво да се односи на оне неправилности и незаконитости које су утврђене од надлежног органа у законом прописаном поступку”, нагласио је суд.
Медији су пренели да је Девић 2011. године тужио Град Новог Сада за накнаду штете и потражује 56 милиона евра. Он захтева обештећење за новац уложен у изградњи аутобуске станице, приватизацију АТП „Војводина“ од 2007, за штету и изгубљену добит својих предузећа „Манкоп“ и „Манкоп аграр“, за штету због продаје пољопривредног земљишта, као и за душвне болове, наводе медији.
Е. С. Х.