На судије и судове 2.285 притужби
Током прошле године Високом савету судства стигло је 1.237 нових притужби на рад судија и судова, као и 1.048 допуна притужби које су везане за притужбе поднете
у току 2014. и претходних година. Укупно је било 2.285 поднесака. Из подазака из Информатора о раду Високог савета судства види се да се притужбе у већини случајева односе на рад суда, судија или председника суда, и у њима странка изражава незадовољство судском одлуком и указује на поступање и одлучивање судија.
У таквим притужбама, Високи савет судства подносиоцу притужбе доставља обавештење о томе да нема овлашћење да утиче на рад судије и исход судског поступка, како у погледу управљања поступком, тако и у погледу одлучивања, или доставља обавештење да није у надлежности тог тела да преиспитује одлуке суда нити даје оцену законитости и правилности судских услуга. Указује се на то да су, у складу са Законом о судијама, судије независне у поступању и доношењу одлука.
Од 972 притужбе које су стигле прошле године, председник Високог савета судства доставио је у 112 случајева обавештење о томе да није надлежан да цени наводе с обзиром на то да они указују на судску одлуку, 408 притужби је оцењено као неосновано, а 119 је оцењено као основано, с тим што се основаност у већини случајева односи на дужину трајања судског поступка. Неке притужбе које се односе на евентуални дисциплински прекршај судија прослеђене су дисциплинском тужиоцу Високог савета судства.
Прошле године Жалбена комисија судова примила је 485 жалби изјављених против првостепених решења и 55 тужби против својих решења. По структури, заведено је 190 жалби на решења о пријему у радни однос по спроведеном конкурсу, 157 против решења којима је решавано о коефицијенту за обрачун и исплату плате државним службеницима, 52 против решења о оцењивању, девет на решења о престанку радног односа и 23 жалбе на решења којима су изречене дисциплинске казне. Против решења о распоређивању и премештају државних службеника примљено је 16 жалби, против оних којима је решавано о другим правама и обавезама државних службеника, и то на право на породиљско одсуство, јубиларну награду, солидарну помоћ, накнаду за одвојен живот, неисплаћено одсуство, напредовање, мировање радног односа и права на минули рад, била је 71 жалба.
Високи савет судства је прошле године решавао пет захтева судија ради одлучивања о спојивости других послова са судијском функцијом. У три случаја утврдио је да се не ради о спојивости судијске функције, и то са чланством у Стручном савету Јавнобележничке коморе Србије, с послом сарадника за наставу на предмету Пословно право на Машинском факултету Универзитета у Нишу и чланством у Комисији за полагање стручног испита за добијање лиценце за обављање послова стечајног управника. У два случаја Високи савет судства утврио је неспојивост других послова са судијском функцијом, и то да је заступање ФК „Црвена звезда” у поступку пред Арбитражним судом Фудбалског савеза Србије и вршење функције судија поротника неспојиво с обављањем посла судског вештака.
Прошле године донето је и 77 одлука о престанку судсијске функције, и то 48 због одласка у пензију, 22 на лични захтев, четири због губитка радне способности и три због разрешења због учињеног тешког дисциплинског прекршаја.
Љ. Малешевић
На лични захтев отишло 110 судија
Подаци из Информатора о раду Високог савета судства у прошлој години показују да је од 2013. до 2015. године у пензију отишло 192 судије, да је 110 напустило судијско место на лични захтев, као и да је њих седморо разрешено због тешког дисциплинског прекршаја.