Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Мађарска ограда, за сада, није велика препрека избеглицама

25.08.2015. 21:27 13:33
Пише:

Највећи талас избеглица с Блиског Истока запљуснуо је Кањижу и погранична места ове општине на српско-мађарској граници у понедељак увече и током ноћи, настављен је у уторак, а очекује

се да потраје и у среду. Председник Скупштине општине Кањижа Роберт Лацко изјавио је да је у ноћи између понедељка и уторка овде прошло око 2.500 миграната, али да нису сви свраћали у привремени прихватни камп на Вашаришту, него да су се многи директно из аутобуса или других превозних средстава искрцавали у Хоргошу И Мартоношу, одакле су се упућивали према мађарској граници.

Кроз камп на Вашаришту у току ноћи је прошло око 1.500 људи, а према речима Лацка према граници се директно упутило њих око 1.000. Процене су да ће исто толико невољника из Сирије, Авганистана, Ирака и других земаља, који су претходних дана задржавани на македонско-грчкој раници, а потом у великом таласу стигли на југ Србије и потом Београд, проћи до сутра кроз Кањижу и околину у намери да пређе у Мађарску.

- Очекујемо да тај талас прође и вратимо се у неку “нормалу”, на интензитет прилива од 1.000 до 1.500 миграната дневно на који смо навикли пре овог појачаног таласа. У овом периоду, ако се изузму мање поједине међусобне чарке међу мигрантима, није било инцидената  – каже Лацко.  

Током јучерашњег дана у току преподнева и рано после подне у привременом прихватном кампу на Вашаришту приметно је било повећано присуство миграната, који су пристизали из правца Београда највише аутобусима. После подне је у кампу евидентирано око 800 људи, који су предах користили испод шатора или око њих, а боравак се користи за освежење и окрепљење, пуњење батерија и успостављање везе путем ви-фи везе која је омогућена на подручју кампа.

Поред помоћи које у храни и флашираној води у кампу на Вашаришту најугроженијим, деци и старијим, деле екипе Црвеног крста, већина миграната окрепљење налази на два киоска за припрему брзе хране, на којима пљескавица или пилетина у лепињи стаје 240 динара, или снабдевање пред наставак пута обавља у продавницама у граду. Углавном према Хоргошу, али и другим местима, мигранти се даље упућују аутобусима, такси превозом и пешице. 

Појачано је присуство полиције тако да су патроле стално присутне у Кањижи, Хоргошу и Мартоношу, насеља где су мигранти најприсутнији на коридору према мађарској граници. У односу на уобичајени прој присутно је око 40 припадника МУП-а. Чини се да бар за сада, за велики број избеглица подигнута ограда не представља неку већу препреку да је сваладају, мада због повећаног броја пограничне полиције и војске на мађарској страни, многи не супевају из првог покушаја, па се враћају и пробају прелазак на другим местима.

Границу код Мартоноша у ноћи између понедељка и уторка, како смо сазнали, било је врло тешко прећи и практично, скоро је остала “непропустљива”, јер је контрола граничне линије појачана, па су се многи вратили. У атару Хоргоша границу је претходне ноћи прошло више од 2.000 људи, а највише њих се упућује железничком пругом. У Кањижи и Хогрошу највише је бојазни и страховања за случај да људи из надолезећег таласа, због ограде и појачане контроле границе, не успеју да пређу границу, па да због тога дође до њиховог масовнијег дужег задржавања.

Текст и фото: М. Митровић

 

Опљачкани држављани Бангладеша и Сирије

Припадници Министарства унутрашњих послова у Кањижи расветлили су два разбојништва на штету страних држављана. Полиција је је идентификовала осумњиченог за разбојништво извршено у понедељак увече на улици у Хоргошу.

Тројица малолетних Хоргошана се сумњиче да су употребом силе и електрошокера, од 27-годишњег држављанина Бангладеша одузели 300 евра, три мобилна телефона и 2.000 динара. Против њих је поднета кривична пријава, због основа сумње да су починили кривично дело разбојништва.

Због основа сумње да је починио разбојништво, полиција је по одобрењу тужиоца, одредила меру задржавања до 48 сати М. К. (30) из Хоргоша. Он се терети да је са још двојицом мушкараца у близини Хоргоша напао 23-годишњег држављанина Сирије, одузели му мобилни телефон, лична документа, 475 евра и лакше га повредили.

 

У Суботицу дневно стигне 1.000 невољника

Из Београда за Суботицу дневно стигне око 1.000 избеглица из Сирије БИС-поласцима, а на Жељежничкој станици око 400. Мигранти не желе да остану у Суботици, него одмах иду ка Кањижи и Хоргошу и траже пут ка Мађарској. Само у периоду од 20 до 22 часа у понедељак увече на суботичку аутобуску станицу пристигло је више од 1.000 избеглица из ратом захваћених земаља, које су одмах купиле карте за жељене дестинације и наставили свој пут.

Мањи број њих је преспавао на станици у шаторима  које су понели са собом.  Нису расположени за причу објашњавајући да не знају добро енглески језик. Џамал из Сирије је нашој новинарки рекао да треба да научи арапски и да не зна енглески, али ипак уз осмех је објаснио да се сећа Сирије као дивне земље, где се некада лепо живело, а данас је све разрушено. Због тога је одлучио да у неким својим средњим годинама настави живот у Немачкој, по њему сигурној земљи.

- Дошао сам из Београда и сада сам купио карту за Кањижу. Онда идем у Мађарску, па у Немачку. Надам се да ћу тамо имати миран живот. Сирија није више земља које се сећам. Све је пуно рата, убистава и беде - истакао је Yамал из Сирије.

Мигранти у Суботицу долазе и возовима, али излазе у Александрову и онда уз пругу настављају свој пут ка срећи и бољем животу.

- Морао сам да одем, јер земљу контролише ИСИЛ. Ситуација тамо је веома тешка и лоша. Шта могу да радим у Ираку. Ја сам млад и желим нов и нормалан живот. Не желим да будем министар и бавим се политиком, него само да имам породицу и дом. Путовао сам 25 дана до Суботице и сада гледам како да пређем у Мађарску - каже Омер из Ирака.

Представници града су били на суботичкој станици како би се уверили да је ситуација стабилна.  Милимир Вујадиновић члан ГВ задужен за социјална питања из Суботице каже да је најбитније да град пружи безбедност грађанима Суботице, али и мигрантима који допутују.

Према проценама  надлежних , талас  од неколико хиљада избеглица које су протеклог викенда  ушле  у Србију , напустиће нашу земљу до среде увече.

С. И.

Пише:
Пошаљите коментар