Лисице директорима, полицајцима... буџет оштећен за 10 милиона евра
осумњичених за више различитих кривичних дела, посебно везаних за злоупотребе у државним органима.
Акција је спроведена у Београду, Панчеву, Новом Саду, Сремској Митровици, Сомбору, Кикинди, Зрењанину, Јагодини, Крагујевцу, Зајечару, Нишу, Лесковцу и Пироту, а осумњичени се терете да су, од 2005. године до јуче, извршили више кривичних дела којима су буџетима Републике Србије, Аутономне Покрајине Војводине, локалних самоуправа у Јагодини и Лебану, привредним субјектима и физичким лицима нанели штету од 1.038.134.358,07 динара, односно око десет милиона евра.
Ухапшени се сумњиче да су починили кривична дела прања новца, пореске утаје, злоупотребе положаја одговорног лица, злоупотребе овлашћења у привреди, злоупотребе службеног положаја, проневере, преваре, трговине утицајем, примања мита и фалсификовања службене исправе.
Припадници Сектора унутрашње контроле, по налогу Трећег основног јавног тужилаштва у Београду, ухапсили су 13 полицијских службеника Полицијске управе за град Београд – Полицијске станице Земун и Полицијског одељења Батајница због постојања основа сумње да су починили кривична дела злоупотребе службеног положаја у вези с регистрацијом возила. Ухапшени су Г. С. (55), Љ. М. (57), М. М. (29), Б. И. (43), Г. А. (52), С.Б. (55), Д. М. (46), Ј. С. (34), С. М. (34), Д. Ђ. (28), Ј. Р. (41), Ф. Б. (38) и Ј. П. М. (33).
Постоје основи сумње да су осумњичени током априла, маја и јуна 2015. године и априла, маја и јуна 2016. примили непотпуне захтеве за регистрацију возила и регистровали их, а да приликом регистрације нису приложени докази о уплаћеним таксама или накнадама или су приложени докази о уплаћеним таксама и накнадама у износу мањем од прописаних, као и захтеве код којих су таксе и накнаде касније уплаћене, односно после решавања захтева за регистрацију возила. Осумњичени су с умишљајем власницима возила прибавили противправну имовинску корист од око 7.000.000 динара на штету буџета Републике Србије.
Припадници МУП-а – Службе за борбу против организованог криминала, на територији Новог Сада и Бачке Тополе ухапсили су шест особа осумњичених да су као чланови организоване криминалне групе, током 2015. и 2016. године, на територији Аутономне Покрајине Војводине и града Београда починили кривична дела удруживања ради вршења кривичних дела, злоупотребе положаја одговорног лица, пореске утаја и прања новца.
Ухапшени су одговорно лице предузећа „Меркур макс” Д. Д. (66), који се сумњичи да је организатор криминалне групе, одговорно лице предузећа „Дилгара-ВБ” В. Б. (31), Ж. Б. (51), Д. Ђ. (52), В. Л. (30) и М. И. (68).
Постоје основи сумње да су чланови организоване криминалне групе, по претходно постигнутом договору о заједничком деловању, од јула 2015. године до јуче, у циљу прибављања противправне имовинске користи, пронашли десет привредних субјеката у Србији, која су на рачуне ПД „Меркур макс“ д. о. о. Нови Сад и „Дилагра-ВБ“ д. о. о. Нови Сад, уплатила 44.938.159,04 динара, након чега је новац трансферисан на рачуне физичких лица – пољопривредних газдинстава.
Та физичка лица су, како се сумња, претходно овластила осумњиченог Д. Д. да располаже новцем с њихових рачуна па га је он, користећи то овлашћење, и подизао. Након тога, чланови организоване криминалне групе задржавали су за себе унапред договорену провизију од десет одсто, а остатак су враћали одговорним лицима привредних друштава која су новац уплатила и на тај начин прибавили за себе противправну имовинску корист од 4.493.815,90 динара. Уплатиоци су били разни привредни субјекти из Србије.
Кривичном пријавом обухваћена су и одговорна лица ПД „Енерџи техника“ д. о. о. Нови Сад и ПД „Шоу биж“ д. о. о. Нови Сад, против којих ће кривична пријава бити поднета у редовном поступку.
Поднета је и кривична пријава против осам особа, међу којима је бивше одговорно лице суботичког ЈКП „Чистоћа и зеленило“ и два садашња и један бивши инспектор у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде, због постојања основа сумње да починили кривична дела злоупотребе службеног положаја и злоупотребе положаја одговорног лица.
Постоје основи сумње да су бивше одговорно лице суботичког ЈКП „Чистоћа и зеленило“, за којим се трага, и шефица организационе јединице у том предузећу Е. Т. (58), која је ухапшена, од 2010. до 2014. године, искоришћавањем службеног положаја и невршењем службене дужности, по претходном договору с одговорним лицима у другим фирмама, тим предузећима прибавили противправну имовинску корист од 20.983.955,31 динара.
Инспектори Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде сумњиче се да су у својству чланова Комисије за пријем извршених радова, у јесен 2010. године, као службена лица невршењем своје службене дужности, оправдали кориснику буџетских средстава ЈКП „Чистоћа и зеленило“ неизвршене радове у износу од 4.200.000 динара, чиме су на штету буџета Републике Србије прибавили противправну имовинску корист том предузећу.
Припадници МУП-а у Кикинди, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Суботици, ухапсили су одговорно лице предузећа „Млинпродукт“ Ада И. П. (63), због постојања основа сумње да је починио кривично дело злоупотребе овлашћења у привреди. Постоје основи сумње да је И. П. од октобра 2014. до октобра 2015. противправно отуђила 5.831.559 килограма меркантилне пшенице, власништво Републичке дирекције за робне резерве, која је била на чувању у ПД „Млинпродукт“ и искористила је за сопствену производњу без сагласности Републичке дирекције за робне резерве. Истовремено, како се сумња, Робним рерзервама осумњичена је фактурисала и наплатила и складиштење робе коју није имала на залихама, чиме је оштетила Републичку дирекцију за робне резерве за 116.106.340 динара.
Постоје основи сумње даје И. П. оштетила и два пољопривредна газдинства тако што је противправно отуђила пшеницу која је била повремено на чувању, вредну 486.000 динара.
Припадници Министарства унутрашњих послова у Панчеву ухапсили су руководиоца у ХИП „Азотара” Панчево З. С. (62) због постојања основа сумње да је починио кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица.
Постоје основи сумње да је З. С. у току 2015. године невршењем своје дужности руководиоца погона „Амонијак ИИИ”, пропустио да организује контролу ремонта, услед чега је дошло до хаварије у погону. Проузрокована је штета за ХИП „Азотара“ већа од 500.000.000 динара.
Припадници МУП-а у Зрењанину, по налогу Вишег јавног тужилаштва у том граду, ухапсили су седам осумњичених за малверзације приликом реализације пројекта санације и проширења пута у општини Житиште на релацији Банатски Двор – Торда у периоду од 2010. до 2012. године.
Због постојања основа сумње да су починили кривична дела злоупотребе службеног положаја и злоупотребе положаја одговорног лица, ухапшена су бивша одговорна лица ЈКП „Развој” Житиште Д. К. (47), ЈКП „Пут” из Новог Сада Д. В. (58) и П. Р. (47), одговорно лице „Кума” ДОО из Кикинде З. Ј. (56), одговорни извођач радова, ангажован од „Кума”, Д. С. (62), одговорни извођач радова, ангажован од ЈКП „Пут” И. П. (51) и надзорни орган ангажован од ЈКП „Развој“ П. Д. (63).
Постоје основи сумње да је осумњичени, од почетка 2008. године до априла 2012, приликом реализације пројекта санација и проширење пута у општини Житиште на релацији Банатски Двор – Торда, супротно одредбама тадашњег Закона о јавним набавкама, посао који је био поверен извођачу радова ЈКП „Развој”, уступио подизвођачима ЈКП „Пут”, а потом „Кум” ДОО.
Поменуте радове, како се сумња, на крају је изводило привредно друштво „Трансбис комерц” ДОО из Зрењанина и за њих наплатило 225.598.726,26 динара, док је за исте радове од Фонда за капитална улагања наплаћено 282.886.396,24 динара. Разлику од 57.006.072 динара, противправно су присвојила ПД „Кум” и ЈКП „Пут”.
Припадници МУП-а у Сремској Митровици ухапсили су три особе осумњичене да су злоупотребом положаја одговорног лица и фалсификовањем исправа оштетиле правна лица за која су радили за 56.288.821 динара. Због постојања основа сумње да су починили кривична дела злоупотребе положаја одговорног лица и фалсификовања службене исправе ухапшени су заступник привредних друштава „Регент електрик“ д. о. о. са седиштем у Руми и „Алфот“ д. о. о. са седиштем у Инђији З. М. (43), одговорно лице предузећа „Алфот“ О. Ђ. (43) и М. М. (36).
Постоје основи сумње да су З. М., О. Ђ. и М. М. набавили већу количину минералног базног уља, које је било предвиђено за прераду, које су након тога продали на црном тржишту и на тај начин себи прибавили корист од 60.268.240 динара.
Припадници МУП-а, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду, ухапсили су две особе осумњичене да су починиле кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица. Ухапшени су одговорно лице „Офице-хоусе” ДОО из Новог Сада И. Ф. (33) и радница тог предузећа И. К. (33).
Постоје основи сумње да су И. Ф. и И. К., заједно с Р. Ф., који је већ у притвору, током прошле године, по претходном договору, у циљу стицања противправне имовинске користи, злоупотребили положаје одговорних лица и искористили пословну документацију више привредних друштава и предузетничких радњи да би употребом претходно сачињене фалсификоване документације симулирали пословне односе. Новац уплаћен по основу фиктивно испоручене робе и услуга, како се сумња, подизали су с рачуна и, уз задржавање провизије од девет одсто, у готовом новцу враћали уплатиоцима. На тај начин осумњичени су себи и власницима поменутих привредних друштава прибавили противправну имовинску корист од 20.316.849 динара.
Полицијски службеници Управе криминалистичке полиције поднели су кривичну пријаву против одговорног лица „Тера формата“ из Новог Сада због постојања основа сумње да је извршио кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица.
Постоје основи сумње да је осумњичени у августу 2007. године, у намери прибављања противправне имовинске користи за СЗР „Новосадско пролеће“ Нови Сад, наменска средства добијена од Покрајинског секретаријата за науку и технолошки развој АП Војводине за развој нових технологија, искористио противно намени и на основу фиктивних фактура уплатио 1.855.134,17 динара на рачун СЗР „Новосадско пролеће“ за радове који нису изведени, а новац је истог дана подигнут у готовини.
Наведени рачун и изводе о плаћању СЗР-у „Новосадско пролеће” осумњичени је доставио Покрајинском секретаријату као правдање добијених пара.
С. Х. Д.
Стефановић: За отимаче новца од грађана нема заштите
Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова др Небојша Стефановић поручио је јуче да је та акција „још један озбиљан показатељ да је држава одлучна да се обрачуна са свим облицима криминала и корупције и да нико ко је отимао новац грађанима Србије неће бити заштићен, нити га било какав положај, политичка припадност или функција коју обавља може заштитити од кривичног гоњења“.
Лажирана вредност сојиног гриза
Полицијски службеници у Сомбору, у сарадњи с Вишим јавним тужилаштвом у Сомбору, поднели су кривичну пријаву против две особе из Новог Сада, фактички одговорног и одговорног лица „Еколовита“ ДОО због постојања основа сумње да су извршили кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица.
Привредно друштво „Еколовита” је 2010. године добило од Покрајинског секретаријата за науку и технолошки развој АПВ 23.000.000 динара за суфинансирање отварања погона за примену нових технологија – прерада уљарица у Сомбору, у којем је требало да буде запослено 20 нових радника. Добијени новац то привредно друштво било је у обавези да врати закључно с 2015. годином, у роби, коју је у име Секретаријата требало да преузме Дирекција за робне резерве АПВ, по ценовнику корисника новца.
Испоруком робе, реалне вредности 16.676.605 динара, чија је лажно приказана вредност била око 25.000.000 динара, осумњичени су ПД „Еколовита“ прибавили противправну корист од 9.155.011 динара и за тај износ оштетили Покрајински секретаријат за науку и технолошки развој.
Кривичне пријаве против осморо из Новог Сада
Против осам лица из Новог Сада поднете су кривичне пријаве због сумње да су извршила више кривичних дела: удруживање ради вршења кривичних дела, злоупотребу положаја, пореску утају и прање новца и тако оштетила буџет Републике Србије за око седам милиона динара и прибавила противправну имовинску корист од око 4,5 милиона. Дошло се до сазнања да постоје „основане сумње да су неоснованим коришћењем ПДВ-а из лажних рачуна ’перачких’ предузећа и исплатом прихода без плаћања пореских обавеза, власници привредних субјеката извршили кривично дело”.