Контрадикторни искази Кнежевића и Марковића на суђењу за Ћурувију
Пензионисани начелник Управе криминалистичке полиције Радован Кнежевић и његов сарадник Драган Марковић испитани су данас у Специјалном суду у Београду као сведоци на суђењу оптуженима за убиство
новинара Славка Ћурувије и том приликом су дали контрадикторне исказе.
Судско веће данас је и одбило захтев одбране да се укине притвор оптуженима Ратку Ромићу и Милану Радоњићу.
Кнежевић је рекао да, док је био начелник Управе криминалистичке полиције, није дошао до сазнања да су опртужени криви за убиство Ћурувије.
Он је истакао и да, кад је постао начелинк, предмет о убиству Ћурувије није био формиран на једном, вех да је био на више места.
"Није био комплетан предмет у УКП-у. Водио се на више места и онда је обједињен'', рекао је Кнежевић, додајући да је била формирана посебна група на чијем је челу био Марковић који је био задужен за документа.
Кнежевић је навео и да је по његовом мисљењу сарадња са ДБ није била добра, те да је заменик начелника ДБ Зоран Мијатовићем ''играо чудну игру''.
Он је навео и да припадници УБОПОК-а није разговарао са представницима ДБ-а јер су послати ''други, а не људи са списка''.
Са друге стране Марковић је рекао да није примио ниједа спис, као и да је сарадња са ДБ била добра.
Сведоци су навели и да су тада као потенцијални извршиоци означени Зоран Ристовић Прика и Лука Пејовић, који су пронађени мртви.
Један од адвоката одбране Владимир Маринков рекао је да су данашњи сведоци поновили оно што је речено у полицијској истрази и што понавља одбрана, а то је да су друга лица фигурирала као починиоци кривичног дела, а не оптужени, наводећи да се два лица спомињу у истрази.
Он је рекао да до откривања починилаца није дошло или због њхове смрти или непостојања политичке воље.
Главни претрес се наставља 23. септембра.
За убиство Славка Ћурувије оптужени су некадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић, шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, као и припадник тог центра Ратко Ромић, док је Милан Курак, који се терети да је непосредни извршилац убиства у бекству и суди му се у одсуству.
Радоњић и Ромић се налазе у притвору од хапшења у јануару 2014. године.
Марковић у затвору служи казну од 40 година затвора, а Курак је у бекству и за њим је расписана међународна потерница.
Радоњић и Марковић се терете за подстрекавање на тешко убиство, а Ромић и Курак за тешко убиство.
Према оптужници,Славка Ћурувију је убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић који је дршком пиштоља у главу ударио Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу.
Како се наводи у оптужници, Славко Ћурувија је убијен због "јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, ради очувања постојеће власти".
Убијен је у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе "Дневног телеграфа".
Кључни сведок у том процесу је некадашњи командант Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија након чијег сведочења је покренута званична истрага против оптужених.
Улемек такође служи јединствену казну од 40 година затвора у пожаревачкој Забели због убиства премијера Зорана Ђинђића, Ивана Стамболића, злочина на Ибарској магистрали и недела "земунског клана".
(Танјуг)