Кертес пред судом 7. априла
Суђење Бојани Бајрушевић, власници фирме „Треф рентакар”, осумњиченој с још четири особе за наводно незаконити промет цигарета од 1996. до 1. марта 2001. године, требало би да почне изнова 7. априла
у Специјалном суду у Београду, пред новим председником судског већа, сазнаје “Дневник”.Промена судског већа уследила је због дужег одсуствовања претходног главног судије, из здравствених разлога.
Оптужницом која је подигнута у септембру 2010. године, осим Бојане Бајрушевић обухваћени су и бивши директор Савезне управе царина Михаљ Кертес који је с те функције смењен 6. октобра 2000. године, власник шпедиције „Шоп” Валентин Петров, те Миодраг Праиловић и Предраг Јованчић за које оптужба наводи да су били радници фирме „Треф рентакар“.
Тужилаштво сумњичи Бајрушевићеву, као и Петрова,Праиловића и Јованчића за кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица, да су приликом увоза цигарета преко фирме „Треф рентакар” , наводно, у документацији „лажно приказивали увећану вредност цигарета, да пролазе у транзиту кроз нашу земљу, или увоз намештаја и неке друге робе“.
Кертесу је на терет стављено кривично дело злоупотреба службеног положаја, а оптужба му приписује да је, како се наводи,у договору с Бајрушевићевом кад је њено предузеће увозило цигарете, наводно „давао налоге радницима царине на граничним прелазима да се контингенти ‘Треф рентакара’ пуштају без провере документације и прегледа робе“, а да је „заузврат добијао од 100 до 1000 боксова цигарета“.
Суђење је почело у марту 2012. године, а сви окривљени су негирали оптужбе тврдећи да су „неистините“ и „исконтруисане“. Михаљ Кертес је негирајући оптужбе изнео оцену да је позадина процеса „политичка“ и да је после 5. октобра 2000, након свргавања режима Слободна Милошевића, постао „жртва политичког прогона“ власти ДОС-а.
Бојана Бајрушевић тврди да је њена фирма „Треф-рентакар“ радила искључиво по прописима, да је поседовала неколико фри-шопова у зонама појединих царинских испостава и обављала комисиону продају робе, не бавећи се уопште продајом на домаћем тржишту.
Окривљени су у одбрани стално указивали на службену документацију која по њиховом мишљењу доказује да су поштовали прописе и процедуре, као и да је њихов рад био редовно контролисан од низа инспекцијских служби и надлежних државних органа.
Ј. Ј.